Zarząd Polskiego Radia S.A. podjął decyzję o zmodyfikowaniu obowiązującej ramówki i wprowadzeniu na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia (PR) specjalnych serwisów informacyjnych w języku białoruskim, które będą poświęcone obecnej sytuacji w tym kraju.

"Dzięki należącym do Polskiego Radia S.A. nadajnikom Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim, Program Pierwszy PR jest dostępny +z powietrza+ na falach długich o częstotliwości 225 kHz na terenie prawie całej Europy i pokrywa zasięgiem całe terytorium Białorusi" - wyjaśniono w przesłanej w czwartek PAP informacji.

Jak poinformowano, specjalne serwisy informacyjne przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy będą emitowane trzy razy dziennie: rano po godz. 6.30, w magazynie "W samo południe" po godz. 12 oraz wieczorem po godz. 22 w magazynie "Polska i Świat". "Dzięki temu wszyscy Białorusini, również ci mieszkający w miejscach, gdzie nie ma dostępu do Internetu lub w wypadku ponownego ograniczenia tej sieci, będą mieli łatwy dostęp do pełnych i rzetelnych informacji na temat sytuacji w swoim kraju oraz związanych z nią wydarzeń międzynarodowych" - podkreślono w przesłanej informacji.

"Wsparcie dla narodu białoruskiego w tych trudnych chwilach, pokazanie gestu solidarności poprzez dostarczanie rzetelnych i prawdziwych informacji, wpisuje się również w realizację misji nadawcy publicznego, którym jest Polskie Radio. Tylko silne i dobrze zorganizowane media publiczne, które dysponują zarówno odpowiednią infrastrukturą techniczną, jak i kadrami dziennikarskimi najwyższej jakości są w stanie zrealizować tak ważną i potrzebną inicjatywę, której nie podejmą się nadawcy komercyjni" - czytamy w komunikacie PR.

Przypomniano też, że "zaledwie dwa dni temu obchodziliśmy 95. rocznicę przyznania Polskiemu Radiu koncesji nadawczej".

"Dzisiaj dzięki naszym możliwościom możemy wspierać tych, którzy naszego wsparcia potrzebują – to jest dla nas zaszczyt" – napisała prezes zarządu PR Agnieszka Kamińska.

Emisja serwisów informacyjnych rozpocznie się 22 sierpnia br.