Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański ogłosił głosowanie nad powołaniem Jacka Kurskiego do zarządu Telewizji Polskiej. Jak wyjaśnił PAP, głosowanie będzie miało charakter korespondencyjny i - zgodnie z regulaminem - członkowie RMN mają na nie dwa dni.

Szef RMN odniósł się do informacji podanej w czwartek przez portal wirtualnemedia.pl, że głosowanie ma dotyczyć powołania Kurskiego na prezesa TVP. W rozmowie z PAP Czabański wyjaśnił, że głosowanie dotyczy powołania Kurskiego na członka zarządu TVP.

"Wniosek o poszerzenie zarządu i powołanie pana Jacka Kurskiego w skład zarządu wystosował do mnie pan Maciej Łopiński, prezes zarządu TVP i uznałem, że ten wniosek jest trafny. W związku z tym sam złożyłem wniosek o głosowanie korespondencyjne w sprawie powołania pana Jacka Kurskiego w skład zarządu TVP" - powiedział Czabański.

Szef RMN podkreślił też, że głos prezesów zarządów przy kształtowaniu ich składu jest bardzo istotny. "Bo są naturalnymi liderami tych zarządów i w związku z tym, że pan Maciej Łopiński do mnie wystąpił z takim wnioskiem, uznałem trafność tego wniosku i zrobiłem to, co zrobiłem" - powiedział Czabański.

Dopytywany o dalszą procedurę przy głosowaniu, szef RMN wyjaśnił, że będzie miało ono charakter korespondencyjny i - jak wynika z regulaminu Rady - potrwa maksymalnie dwa dni. "W ciągu dwóch dni od momentu ogłoszenia (głosowania) członkowie Rady mają czas na to, żeby się wypowiedzieć mejlowo: czy są za, czy się sprzeciwiają, czy nie mają tutaj zdania, czy głosują, czy nie głosują" - wyjaśnił, dodając, że głosy członków RMN mogą wpłynąć wcześniej.

Jacek Kurski był prezesem Zarządu Spółki Telewizja Polska S.A. od 8 stycznia 2016 r. do początku marca br. Na jego miejsce Rada Nadzorcza TVP S.A. delegowała Macieja Łopińskiego, jako pełniącego obowiązki prezesa Zarządu.