Chciałem zaznaczyć, że to jest czasowe oddelegowanie z rady nadzorczej do pełnienia funkcji prezesa zarządu i ja je tak będę traktował - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Maciej Łopiński, p.o. prezesa zarządu Telewizji Polskiej. Powiedział również, że zaproponuje Jackowi Kurskiego funkcję doradcy.

Maciej Łopiński od 2017 r. był przewodniczącym rady nadzorczej TVP. Podczas konferencji podziękował "członkom rady nadzorczej i Jackowi Kurskiemu, który przez ładnych parę lat kierował tą telewizją" - powiedział. "Niełatwo było mi podjąć tę decyzję. Chciałem zaznaczyć, że to jest czasowe oddelegowanie z rady nadzorczej do pełnienia funkcji prezesa zarządu i ja je tak będę traktował" - dodał.

Jego zdaniem, "Telewizja Polska jest w dobrej formie, dobrej kondycji". "Ustawa rekompensacyjna została podjęta, podpisana, ogłoszona. Naszą troską będą starania, żeby zapewnić telewizji publicznej stabilne finansowanie, żebyśmy co roku nie musieli o to zabiegać, ale żebyśmy wiedzieli na czym stoimy" - mówił.

Reklama

Poinformował, że zarząd TVP ma zamiar zaproponować Jackowi Kurskiemu funkcję doradcy.

Jacek Kurski powiedział, że jest szczęśliwy, że "pan prezydent podpisał ustawę gwarantującą mediom publicznym prawie 2 mld zł należnej rekompensaty, że ta umowa została dotrzymana, że media publiczne, w tym Telewizja Polska, będą dysponowały środkami koniecznymi na utrzymanie". "Jeszcze bardziej jestem szczęśliwy z powodu osoby, która jest moim następcą, i jak deklaruje, kontynuatorem tej linii" - powiedział.

"Z całego serca dziękuję wszystkim państwu za współpracę, za wspólne poświęcenie i pasję dla budowy siły i potęgi Telewizji Polskiej. Przygotowałem wielką mowę podsumowującą moje dokonania, ale w świetle zaproszenia przez prezesa Łopińskiego, żebym był doradcą zarządu myślę, że nie ma potrzeby, bo zostaję z państwem na pokładzie w skromnej roli doradcy zarządu, z którym będę się dzielił najlepszą swoją wiedzą" - powiedział Jacek Kurski.

W komunikacie RMN opublikowanym na stronie Sejmu we wtorek, podano, że RMN uchwałą z dnia 9 marca 2020 r. "odwołuje Jacka Kurskiego ze stanowiska Prezesa Zarządu Spółki +Telewizja Polska+ Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie.

Z kolei Centrum Informacji TVP we wtorek poinformowało, że "10 marca 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki TVP S.A. zawiesiła w czynnościach, na okres 3 miesięcy, panią Marzenę Paczuską-Tętnik, Członka Zarządu Spółki. Na miejsce odwołanego w dniu 09.03.2020 dotychczasowego Prezesa Zarządu Jacka Kurskiego, Rada Nadzorcza TVP S.A. delegowała pana Macieja Łopińskiego, jako pełniącego obowiązki Prezesa Zarządu".

Jacek Kurski był prezesem Zarządu Spółki Telewizja Polska S.A. od 8 stycznia 2016 r.