Wczesną jesienią projekt ustawy dekoncentracyjnej powinien być gotowy do procedowania - zapowiedział w piątek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

"Ta ustaw jest przygotowywana w moim resorcie. Wczesną jesienią, jak sądzę, będzie gotowa do procedowania" - mówił Sellin w piątek w tv.rp.pl.

W jego ocenie jest bowiem "realny problem w Polsce", jeśli chodzi o koncentrację mediów. "Błędy ostatnich 25 lat polegają m.in. na tym, że dopuszczono do nadmiernej koncentracji kapitału w niektórych obszarach medialnych, w tym również kapitału zagranicznego" - powiedział wiceminister. Wskazał, że chodzi głównie o kapitał niemiecki na rynku prasowym.

"W związku z tym w normalnym kapitalistycznym państwie z monopolami się walczy. Jeżeli jest zagrożenie jakimiś monopolami, albo nadmiarem potencjału, to trzeba po prostu z tym walczyć" - stwierdził wiceszef resortu kultury.

Zaznaczył jednocześnie, że nie jest upoważniony, aby przedstawiać w tej chwili szczegóły tego projektu.

Sellin zapowiedział, że gdy tylko projekt ustawy wyjdzie z resortu kultury zostanie zaprezentowany też Kancelarii Prezydenta. "Zadbamy o to, aby na etapie, w którym ustawa wyjdzie z rządu, wyjdzie z mojego ministerstwa i pójdzie do Sejmu, żeby pan prezydent szczegóły tej ustawy już znał" - powiedział wiceminister.