zdjęcia

Zdjęcie fotograficzne (zdjęcie, fotografia) – ogólna nazwa czegoś, co zostało sfotografowane, czyli sam obraz zapisany dowolną techniką fotograficzną.


 • Ludzie niepodległości: Jan Nowak-Jeziorański, legendarny kurier z Warszawy

  Ludzie niepodległości: Jan Nowak-Jeziorański, legendarny kurier z Warszawy

  Jutrzenka swobody zabłyśnie znowu nad Warszawą. Będzie to dzień triumfu narodu, który w najgorszych chwilach nie utracił wiary. Polska żyje, Polska walczy, Polska zwycięży” – mówił w pierwszej audycji Radia Wolna Europa 3 maja 1952 r. Do końca 1975 r. kierował rozgłośnią przekazującą prawdę i nadzieję do kraju zamkniętego za żelazną kurtyną.

  czytaj więcej

 • Ludzie niepodległości: Witold Pilecki, nazwisko, które jest symbolem

  Ludzie niepodległości: Witold Pilecki, nazwisko, które jest symbolem

  Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego (przed pięciu laty pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika) byłby pewnie jednym z tysięcy zaangażowanych w walkę o niepodległość. Tym, co uczyniło go niezapomnianym, było przedostanie się na ochotnika do obozu zagłady w Auschwitz we wrześniu 1940 r.

  czytaj więcej

 • Ludzie niepodległości: Jerzy Nowosielski, połączył wschód z zachodem

  Ludzie niepodległości: Jerzy Nowosielski, połączył wschód z zachodem

  Jego ojciec był Łemkiem wyznania unickiego, a matka Polką z niemieckimi korzeniami. – Narodowość to najbardziej sztuczna kategoria tożsamości, jaką ludzie wytworzyli. Moja narodowość zupełnie mnie nie interesuje. Najbardziej czuję się związany z kulturą polską, bo tu istnieję, ale też z ukraińską i rosyjską – twierdził w jednym z wywiadów.

  czytaj więcej

 • Ludzie niepodległości: Obrońcy w procesach politycznych PRL

  Ludzie niepodległości: Obrońcy w procesach politycznych PRL

  Jak na liczebność palestry była ich garstka. Jak na objętość tej notki – aż nadto. Zapisali piękną kartę nie tylko w historii adwokatury, ale i Polski. Wystarczy wspomnieć zmarłego niedawno Czesława Jaworskiego, który w latach 60. bronił oskarżonych w słynnej sfingowanej aferze mięsnej, a później m.in. działaczy NSZZ „Solidarność”, czy Władysława Siłę-Nowickiego, obrońcę w licznych procesach członków „S”, Komitetu Obrony Robotników i Konfederacji Polski Niepodległej, który podczas drugiej fali strajków w 1988 r. wspierał strajkujących w Stoczni Gdańskiej, w Szczecinie i na Śląsku.

  czytaj więcej

 • Ludzie niepodległości: Ignacy Paderewski, wirtuoz w fotelu premiera

  Ludzie niepodległości: Ignacy Paderewski, wirtuoz w fotelu premiera

  Jego przyjazd do Poznania 26 grudnia 1918 r. stał się iskrą dla wybuchu powstania wielkopolskiego. Niedługo później, jako szef rządu i minister spraw zagranicznych, Paderewski podpisał w imieniu Polski traktat wersalski – zapewniając jej korzystną granicę zachodnią.

  czytaj więcej

 • Ludzie niepodległości: Krzysztof Penderecki, maestro i autorytet

  Ludzie niepodległości: Krzysztof Penderecki, maestro i autorytet

  Na żywo widziałem go raz. Słuchał występu młodego pianisty w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Po zakończeniu każdej części koncertu mimowolnie spoglądałem w stronę jego loży. Starałem się wyczytać z jego twarzy entuzjazm albo dezaprobatę.

  czytaj więcej

 • Ludzie niepodległości: Polska Szkoła Filmowa

  Ludzie niepodległości: Polska Szkoła Filmowa

  Kalendarium Polskiej Szkoły Filmowej symbolicznie otwierają i zamykają filmy Andrzeja Munka: „Człowiek na torze” (1957) i „Pasażerka” (1963), ukończona już po tragicznej śmierci reżysera. Siedem lat, które okazały się punktem zwrotnym polskiej kultury.

  czytaj więcej

 • Ludzie niepodległości: Polskie Państwo Podziemne

  Ludzie niepodległości: Polskie Państwo Podziemne

  Po wrześniu 1939 r. obowiązujące przed wojną zasady prawne zostały dostosowane do warunków okupacyjnych. W ten sposób powstały przepisy Walki Cywilnej, które określały kodeks praw i obowiązków Polaka pod okupacją. Regulowały, co powinien czynić, a czego robić mu nie wolno. Tak właśnie wprowadzono zakaz grania na loterii niemieckiej, chodzenia do kin, teatrów, kasyn i na koncerty niemieckie.

  czytaj więcej

 • Ludzie niepodległości: Jerzy Popiełuszko

  Ludzie niepodległości: Jerzy Popiełuszko

  Pewnego razu wyjeżdżał poza Warszawę. Przebrał się, przyprawił sobie wąsy i brodę i tak, nierozpoznany, minął wszystkie straże i szczęśliwie dotarł do celu. W przeddzień porwania i śmierci pilnującym go dzień i noc trzem drabom w samochodzie zaproponował (…) czarną kawę na rozgrzewkę” – wspominał go prałat Teofil Bogucki, ówczesny proboszcz parafii św. Stanisława Kostki, w której ks. Popiełuszko pełnił posługę od 1980 r.

  czytaj więcej

 • Ludzie niepodległości: Powstańcy Warszawy

  Ludzie niepodległości: Powstańcy Warszawy

  Alarm – do rąk własnych! 31 lipca, godz. 19.00. Nakazuję godzinę „W” dnia 1 sierpnia, godz. 17.00. Adres miejsca postoju Okręgu Jasna 22 m. 20., czynny od godziny „W”. Otrzymanie rozkazu kwitować. „X” – tak o momencie tuż przed wybuchem powstania pisał Władysław Bartoszewski w „Dniach Walczącej Stolicy”. Były minister spraw zagranicznych wolnej Polski był tylko jedną z ważnych osób życia publicznego III RP, które w młodości nosiły biało-czerwoną opaskę na ramieniu.

  czytaj więcej

 • Ludzie niepodległości: Kazimierz Pużak, socjalista na dobre i na złe

  Ludzie niepodległości: Kazimierz Pużak, socjalista na dobre i na złe

  Był uosobieniem wszystkiego, co komuniści najbardziej chcieli zniszczyć” – napisał o nim Norman Davies. A knuć przeciwko Rosjanom Kazik zaczął już jako nastolatek – w gimnazjum założył tajną, radykalną organizację patriotyczną. W 1911 r. za walkę z caratem skazano go na 8 lat więzienia i zesłanie na Sybir. Po powrocie do Polski wszedł w skład Komitetu Centralnego PPS, a potem został jego sekretarzem generalnym.

  czytaj więcej

 • Ludzie niepodległości: Ludomił Rayski ,"efendi", który budował samoloty

  Ludzie niepodległości: Ludomił Rayski ,"efendi", który budował samoloty

  Nazywany czasem ojcem polskiego przemysłu lotniczego. Szlify jako pilot zdobył w armii tureckiej (stąd ksywka „efendi”, czyli ekscelencja). Po zakończeniu I wojny światowej wrócił do Polski. Latał we wschodniej Galicji, podczas ofensywy kijowskiej i bitwy warszawskiej. Dorobił się wtedy krzyża srebrnego Orderu Virtuti Militari.

  czytaj więcej

 • Ludzie niepodległości: Janusz Regulski, jego pasją był prąd

  Ludzie niepodległości: Janusz Regulski, jego pasją był prąd

  Był samochodowym zapaleńcem: organizował rajdy i sam brał w nich udział. Kochał myślistwo, był jednym z trzech założycieli Podkowy Leśnej, współtworzył Polskie Radio. Ale swoje zawodowe życie poświęcił innej pasji – elektryczności.

  czytaj więcej

 • Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Nie żyje poszukiwany górnik

  Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Nie żyje poszukiwany górnik

  Nie żyje górnik poszukiwany po silnym wstrząsie, do którego doszło w sobotę w kopalni Mysłowice-Wesoła. Pozostali pracownicy zostali wycofani z zagrożonego rejonu – poinformowali PAP przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) i Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

  czytaj więcej

 • Tusk: Jeśli Piłsudski i Wałęsa mogli pokonać bolszewików, to dlaczego wy nie mielibyście pokonać współczesnych bolszewików

  Tusk: Jeśli Piłsudski i Wałęsa mogli pokonać bolszewików, to dlaczego wy nie mielibyście pokonać współczesnych bolszewików

  W 1918 r. zdarzył się polityczny cud - po okrutnej wojnie i po 123 latach zaborów udało się zszyć z trzech niepasujących do siebie kawałków jedno polskie państwo - podkreślił szef Rady Europejskiej Donald Tusk podczas sobotniego wystąpienia na Igrzyskach Wolności w Łodzi.

  czytaj więcej

 • "Zimna wojna" otrzymała pięć nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej

  "Zimna wojna" otrzymała pięć nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej

  Najnowszy film Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna" otrzymał pięć nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej - ogłosiła w sobotę Europejska Akademia Filmowa.

  czytaj więcej

 • Włoski kompozytor Ennio Morricone skończył 90 lat

  Włoski kompozytor Ennio Morricone skończył 90 lat

  Światowej sławy włoski kompozytor Ennio Morricone skończył w sobotę 90 lat. Jest autorem ponad 500 ścieżek dźwiękowych i kompozytorem stu utworów symfonicznych. Urodziny spędza prywatnie w domu w Rzymie, a za kilka dni będzie gościem uroczystości w Paryżu.

  czytaj więcej

 • Zakaz organizacji Marszu Niepodległości w Warszawie prawomocnie uchylony

  Zakaz organizacji Marszu Niepodległości w Warszawie prawomocnie uchylony

  Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił w sobotę zażalenie stołecznego ratusza na postanowienie sądu okręgowego o uchyleniu zakazu organizacji Marszu Niepodległości - poinformował PAP pełnomocnik Stowarzyszenia Marsz Niepodległości mec. Adam Janus. Tym samym zakaz organizacji marszu został prawomocnie uchylony.

  czytaj więcej

 • Obywatele RP: Prezydent i premier idąc w szeregu z nacjonalistami legitymizują ich działania. Będzie kontrmanifestacja

  Obywatele RP: Prezydent i premier idąc w szeregu z nacjonalistami legitymizują ich działania. Będzie kontrmanifestacja

  Sytuacja jest krytyczna, nie widzimy innej możliwości niż kontrmanifestacja - oświadczyli w sobotę Obywatele RP odnosząc się do marszu, który przejść ma w Warszawie w niedzielę 11 listopada. Według nich, prezydent i premier "idąc w jednym szeregu z nacjonalistami legitymizują ich działania". Kontrmanifestacja rozpocznie się o godz. 14 przy rondzie de Gaulle'a na Skwerze Wisłockiego.

  czytaj więcej

 • Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Prezes PiS: To nasze zwycięstwo"

  Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Prezes PiS: To nasze zwycięstwo"

  Przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa przy stołecznym pl. Piłsudskiego rozpoczyna się w sobotę wieczorem uroczystość odsłonięcia pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podczas uroczystości głos zabiorą m.in. prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne