Skandal

Skandal – wydarzenie wywołujące zgorszenie i oburzenie.


 • Brett Kavanaugh - sędzia, który molestował kobiety

  Brett Kavanaugh - sędzia, który molestował kobiety

  Donald Trump mimo poważnych dowodów obciążających prawnika zaciekle go broni, bo od jego głosu zależy przyszłość kontrowersyjnych trumpowskich dekretów.

  czytaj więcej

 • Czwarte wybory w ciągu ostatnich czterech lat. Hiszpanie ponownie ruszą do urn

  Czwarte wybory w ciągu ostatnich czterech lat. Hiszpanie ponownie ruszą do urn

  Od ostatniej elekcji w kwietniu minęło zaledwie trzy i pół miesiąca. Kolejna odbędzie się 10 listopada. To konsekwencja działań Pedra Sáncheza, premiera i lidera socjalistów, któremu od kwietnia nie udało się porozumieć z żadnym z hiszpańskich ugrupowań, by zabezpieczyć większości w parlamencie.

  czytaj więcej

 • Głośna cisza w bułgarskim eterze. Publiczne radio zamilkło na kilka godzin po zawieszeniu dziennikarki

  Głośna cisza w bułgarskim eterze. Publiczne radio zamilkło na kilka godzin po zawieszeniu dziennikarki

  Po zawieszeniu znanej dziennikarki radiowy kanał informacyjny nadawcy publicznego Chorizont zamilkł na pięć godzin.

  czytaj więcej

 • Sprawdzą, czy Trump popełnił przestępstwo

  Sprawdzą, czy Trump popełnił przestępstwo

  Prezydent USA odtajnił stenogram rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim. Nie potwierdza on głównego zarzutu, czyli nadużycia władzy. Zapisów może być jednak więcej.

  czytaj więcej

 • Jedlak: Stop bezprawiu, czyli list z przyszłości o bankach i kredytach

  Jedlak: Stop bezprawiu, czyli list z przyszłości o bankach i kredytach

  Czy ci, którzy obstawiają utrzymanie się niskich stóp procentowych, powinni w przyszłości uniknąć skutków ich wzrostu? - pisze redaktor naczelny DGP, Krzysztof Jedlak.

  czytaj więcej

 • Austria: Niedzielne wybory drugą szansą dla Kurza

  Austria: Niedzielne wybory drugą szansą dla Kurza

  Austriacy pójdą w niedzielę do urn, by głosować w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Duże szanse na odzyskanie władzy ma były kanclerz Sebastian Kurz - jego rząd upadł w maju w związku z aferą, która pogrążyła jego skrajnie prawicowych koalicjantów.

  czytaj więcej

 • Kidawa-Błońska: Nie może być zgody na hejt i nienawiść

  Kidawa-Błońska: Nie może być zgody na hejt i nienawiść

  Hejt, nienawiść i złe słowa weszły w nasze życie, stały się prawie naszą codziennością i nie może być na to zgody - powiedziała w piątek w Gdańsku kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska.

  czytaj więcej

 • Mounk: Polska demokracja nie jest tak zniszczona jak węgierska. Kolejne cztery lata PiS grożą jednak półdyktaturą [WYWIAD]

  Mounk: Polska demokracja nie jest tak zniszczona jak węgierska. Kolejne cztery lata PiS grożą jednak półdyktaturą [WYWIAD]

  - Proces erozji demokracji jest powolny. Pierwsze działania są skomplikowane, mają biurokratyczno--legislacyjny charakter – jak np. skrócenie wieku emerytalnego sędziów SN – więc trudno uzmysłowić sobie, co się dzieje - mówi w wywiadzie dla DGP Yascha Mounk, amerykański politolog z Uniwersytetu Johna Hopkinsa i publicysta, absolwent Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu w Cambridge oraz autor wydanej właśnie w Polsce książki „Lud kontra demokracja. Dlaczego nasza wolność jest w niebezpieczeństwie i jak ją ocalić”.

  czytaj więcej

 • Wstępne wyniki wyborów w Austrii: Rekordowe zwycięstwo chadeków Kurza

  Wstępne wyniki wyborów w Austrii: Rekordowe zwycięstwo chadeków Kurza

  Austriacka Partia Ludowa (OeVP) byłego kanclerza Sebastiana Kurza z dużą przewagą wygrywa niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne, ale nie zdobywa samodzielnej większości i będzie musiała utworzyć koalicję - wynika ze wstępnych danych dwóch sondażowni.

  czytaj więcej

 • Austria: Nowe wybory, stara władza?

  Austria: Nowe wybory, stara władza?

  Mieszkańcy Austrii będą mieli nowy rząd – albo stary-nowy rząd, w zależności od wyniku wczorajszych przyspieszonych wyborów.

  czytaj więcej

 • Półtora roku po zabójstwie Jána Kuciaka: Dowody kreślą sieć powiązań między nielegalnym biznesem i władzą

  Półtora roku po zabójstwie Jána Kuciaka: Dowody kreślą sieć powiązań między nielegalnym biznesem i władzą

  Od śmierci dziennikarza Jána Kuciaka minęło już 1,5 roku, a to morderstwo wciąż niesie ze sobą polityczne konsekwencje. Prokuratura oskarżyła o zlecenie zabójstwa Mariána Kočnera – szemranego biznesmena, który uchodził za nietykalnego i afiszował się bogactwem oraz pewnością siebie. Zgromadzone dowody nie tylko obarczają go odpowiedzialnością za śmierć Kuciaka, ale kreślą sieć powiązań między nielegalnym biznesem i władzą. W tym aparatem państwa obejmującym sądy, prokuraturę czy policję. Tym samym są też aktem oskarżenia wobec rządzącej od lat lewicowej partii Smer-SD i jej lidera Roberta Ficy. Przez Słowację przechodzi polityczna burza, na którą nakłada się kampania przed wyborami parlamentarnymi w lutym 2020 r. Smer jest liderem sondaży, ale nie może być pewnym wygranej. Opozycja udowodniła ostatnio, że potrafi wygrywać. W wyborach prezydenckich doświadczonego kandydata Smeru pokonała polityczna debiutantka Zuzana Čaputová, a w wyborach europejskich wygrała centrowo-liberalna koalicja PS-Spolu, z której Čaputová się wywodzi. Tegoroczne wybory prezydenckie i europejskie pokazały też jednak, jak dużą popularnością cieszą się politycy głoszący hasła ksenofobiczne i antysystemowe, czasem gotowi nawet wyprowadzić Słowację z UE i NATO. W wyborach prezydenckich na „antysystem” głosował co czwarty wyborca.

  czytaj więcej

 • Prawnicy też muszą mieć nawyki serca

  Prawnicy też muszą mieć nawyki serca

  Boty w kancelariach i sądach, wpływ korporacji i rządów, nieracjonalny ustawodawca i problemy etyczne – oto wyzwania, z jakimi już się zmagają lub będą się zmagać prawnicy. O tym, jak dziś powinni być kształceni i jaka jest rola uczelni, rozmawiali w Gdańsku dziekani z całego świata

  czytaj więcej

 • Czapiński: Film Sekielskich pomógł PiS w eurowyborach [WYWIAD]

  Czapiński: Film Sekielskich pomógł PiS w eurowyborach [WYWIAD]

  - Myślenie Polaków jest takie, że politycy PiS to są ci nasi i nawet jeśli broją, to w imię odzyskiwania suwerenności. Gdyby to sąsiad prowadził burdel, zerwaliby z nim wszelkie relacje. Ale skoro robi to nasz polityk, to znaczy, że tak musi, że to dla dobra ojczyzny - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti prof. Janusz Czapiński.

  czytaj więcej

 • Dobra zmiana w kulturze: Pomnażać i centralizować

  Dobra zmiana w kulturze: Pomnażać i centralizować

  Kolektywizacja filmowców, tworzenie muzeów oraz przywracanie teatrom moralnego spokoju – tak w ciągu 4 lat rządów obozu Zjednoczonej Prawicy wyglądała dobra zmiana w kulturze.

  czytaj więcej

 • Śledczy do usług. Czy prokuratura podległa ministrowi sprawiedliwości może być naprawdę niezależna?

  Śledczy do usług. Czy prokuratura podległa ministrowi sprawiedliwości może być naprawdę niezależna?

  Gdy trzy i pół roku temu przywracano unię personalną ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, Zbigniew Ziobro, który dostał do rąk podwójną władzę, ogłosił, że „firma” w końcu wychodzi ze stanu bierności i marazmu. Że nareszcie będzie można nią realnie zarządzać, a nie tylko rozkładać ręce z niemocy. Żeby było jeszcze łatwiej, PiS-owska reforma prokuratury dała Ziobrze nieograniczoną swobodę doboru i weryfikacji kadr. Cała prokuratorska wierchuszka dostała też legalne narzędzia do uchylania decyzji podwładnych oraz instruowania ich, jak powinni działać w konkretnych sprawach: kogo przesłuchać, komu postawić zarzuty i które postępowanie umorzyć (wcześniej naciski też wywierano, choć używano do tego miękkich, nieformalnych metod). Do tego wszystkiego szefowie jednostek zostali formalnie autoryzowani do dzielenia się z zaprzyjaźnionymi mediami informacjami dotyczącymi toczących się śledztw, nawet bez zgody referenta.

  czytaj więcej

 • Afera Trump–Zełenski. Kurt Volker zeznawał przed komisją ds. wywiadu

  Afera Trump–Zełenski. Kurt Volker zeznawał przed komisją ds. wywiadu

  Kurt Volker, specjalny wysłannik amerykańskiego rządu ds. Ukrainy, zeznawał przed komisją ds. wywiadu Izby Reprezentantów.

  czytaj więcej

 • Sygnaliści z lepszą ochroną w całej Unii

  Sygnaliści z lepszą ochroną w całej Unii

  Członek organizacji, który ujawni nielegalne lub szkodliwe praktyki, które mają w niej miejsce, będzie chroniony przed odwetem. Ochrona obejmie zarówno pracowników, urzędników, samozatrudnionych, jak i wolontariuszy, którzy w trakcie wypełniania swoich obowiązków zaobserwowali naruszenia.

  czytaj więcej

 • Literacka nagroda Nobla 2019: W tym roku poznamy aż dwóch laureatów

  Literacka nagroda Nobla 2019: W tym roku poznamy aż dwóch laureatów

  W czwartek przyznane zostaną dwa literackie Noble, w tym zaległa nagroda za 2018 rok, nieogłoszona z powodu skandalu. Wśród możliwych laureatów wymieniana jest polska pisarka Olga Tokarczuk, ale to spekulacje. Nominacje pozostają tajne przez 50 lat.

  czytaj więcej

 • Gowin: Państwo powinno dofinansować studia na uczelniach niepublicznych

  Gowin: Państwo powinno dofinansować studia na uczelniach niepublicznych

   Państwo powinno objąć dofinansowaniem studia dzienne także na uczelniach niepublicznych – mówił w czwartek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji (WSEI) w Lublinie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne