prędkość dźwięku

Prędkość dźwięku w określonym ośrodku – prędkość rozchodzenia się w nim podłużnego zaburzenia mechanicznego.


 • Warszawa nie chce powtórki ze sprawy Igora Stachowiaka. Interwencje strażników miejskich będą nagrywane

  Warszawa nie chce powtórki ze sprawy Igora Stachowiaka. Interwencje strażników miejskich będą nagrywane

  Mimo niejasnych przepisów dotyczących kamer na mundurach stołeczna straż miejska nie chce czekać. Samorządy systemowo reagują na śmierć Igora Stachowiaka, szybciej niż władze centralne

  czytaj więcej

 • Bąk: Lukier oblany czekoladą [Lexus LC500]

  Bąk: Lukier oblany czekoladą [Lexus LC500]

  Słyszeliście kiedyś o firmie Xiaomi? Ja też nie. Aż do pewnego sierpniowego dnia, kiedy w ręce wpadł mi ich nowy produkt – Mi6. Na początku myślałem, że trafia mi się możliwość przetestowania radzieckiego śmigłowca transportowego zaprojektowanego przez Michaiła Leontjewicza Mila, ale okazało się, że chodzi o zwykły smartfon.

  czytaj więcej

 • Bąk: BMW ośmieszyło polityków i ekologów [BMW M760Li xDrive]

  Bąk: BMW ośmieszyło polityków i ekologów [BMW M760Li xDrive]

  Właśnie przeczytałem, że Komisja Europejska chce, aby od 2020 r. wszystkie nowe samochody były wyposażone w aktywne tempomaty i radary, które nie pozwolą nam przekraczać prędkości. Działało będzie to mniej więcej tak: gdy GPS wykryje, że jedziemy za szybko, samochód nas ostrzeże, że powinniśmy zdjąć nogę z gazu. Jeżeli polecenie zignorujemy, maszyna wyhamuje za nas. Brukselscy spece od układania nam życia twierdzą, że to ocali mnóstwo istnień. Świetnie!

  czytaj więcej

 • Biznes to biznes. Amerykanie bez litości nawet dla sojuszników

  Biznes to biznes. Amerykanie bez litości nawet dla sojuszników

  Stany Zjednoczone przez dwa stulecia doskonaliły synergię między interesem narodowego kapitału a polityką zagraniczną państwa, budując tą metodą swą potęgę. Oczywistość tak oczywista, że niezauważalna jedynie w Polsce.

  czytaj więcej

 • Mandaty dla rowerzystów w 2018. Sprawdź, za co możesz zostać ukarany

  Mandaty dla rowerzystów w 2018. Sprawdź, za co możesz zostać ukarany

  Prawo o ruchu drogowym obowiązuje także użytkowników rowerów. Dowiedz się, w jakich sytuacjach dozwolone jest poruszanie się na rowerze po chodniku oraz kiedy możesz zostać ukarany mandatem.

  czytaj więcej

 • Podkomisja smoleńska: Brytyjski ekspert stwierdził eksplozję. Komunikat opublikowano na stronach MON

  Podkomisja smoleńska: Brytyjski ekspert stwierdził eksplozję. Komunikat opublikowano na stronach MON

  Brytyjski ekspert podkomisji smoleńskiej Frank Taylor stwierdził, że w Tu-154, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku, doszło do wewnętrznej eksplozji - podała podkomisja.

  czytaj więcej

 • Dron pomoże wystawić mandat za smog

  Dron pomoże wystawić mandat za smog

  500 zł – grzywnę w takiej wysokości otrzymał niedawno mieszkaniec Katowic, który palił w domowym piecu odpadami, tym samym istotnie przyczyniając się do powstawania smogu w okolicy. Strażnicy miejscy przy wystawianiu mandatu wspomogli się danymi z... drona. W jaki sposób? Otóż zlokalizowali „z lotu ptaka” źródło pyłu, podlecieli bezzałogowym samolotem do komina domu, pobrali próbkę spalin i wysłali ją do analizy. Przy czym przed wystawieniem mandatu przeprowadzono także zwykłą kontrolę.

  czytaj więcej

 • „Białe plamy” w mniejszych miejscowościach nie sparaliżują wyborów

  „Białe plamy” w mniejszych miejscowościach nie sparaliżują wyborów

  W skrajnej sytuacji prace komisji obwodowej i tak trzeba będzie nagrać, a materiał powiesić na stronie PKW. Jednak dostęp do internetu nie powinien być większym problemem – twierdzą eksperci.

  czytaj więcej

 • Bąk: Nissan, niech cię prąd kopnie! [FELIETON]

  Bąk: Nissan, niech cię prąd kopnie! [FELIETON]

  Mamy wolny rynek, ogromną konkurencję i asortyment wszelkiej maści produktów tak szeroki, że nowo budowane supermarkety muszą mieć wielkość lotniskowców, aby to wszystko pomieścić. A mimo to pewne rzeczy od razu kojarzymy z konkretnymi markami. Weźmy takie dżinsy – obecnie produkuje je mniej więcej milion firm na świecie, ale gdy ktoś pyta mnie o pierwsze skojarzenie, odpowiadam bez wahania: Levi’s. Maszynki do golenia? Oczywiście Gillette! Scyzoryk? Rzecz jasna Victorinox, nie ma innego. Gacie do pływania to Speedo, krem – Nivea, sztućce wyłącznie od Gerlacha, pasta do zębów Colgate, jogurt Danona, ketchup Heinza, majonez musi być Kielecki, a piwo z Żywca.

  czytaj więcej

 • Transport przyszłości: Będzie szybciej i wygodniej?

  Transport przyszłości: Będzie szybciej i wygodniej?

  Podróżowanie, prędkość poruszania się jest coraz dogodniejsza i nowocześniejsza, ale jak będzie wyglądać transport przyszłości?

  czytaj więcej

 • Bąk: Szczęśliwe zakończenie u Christiana Greya [Volkswagen Golf R]

  Bąk: Szczęśliwe zakończenie u Christiana Greya [Volkswagen Golf R]

  Przyznaję, jakiś czas temu z ciekawości sięgnąłem po światowy bestseller, literacką kamasutrę i biblię milionów nowoczesnych kobiet, czyli książkę pt. „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Zacząłem czytać i… przykro mi bardzo, ale nie przebrnąłem nawet przez pierwszy rozdział. Szczerze mówiąc, to nie bardzo nawet wiem, czy ta książka ma w ogóle jakieś rozdziały – po prostu skończyłem mniej więcej na stronie ósmej, po czym wrzuciłem ją do kominka. Gdy żona zapytała, dlaczego to zrobiłem, odparłem, że akcja za wolno się rozkręcała.

  czytaj więcej

 • Bąk: Ewolucja hoduje grubasków [BMW M5]

  Bąk: Ewolucja hoduje grubasków [BMW M5]

  Gdy człowiek zszedł z drzewa, rozpalił ogień, urządził sobie jaskinię i przyciągnął do niej za włosy kobietę, stanął przed dylematem: co by tu zjeść? Wystrugał z patyka coś na kształt dzidy i ruszył polować na ryby. Potem wpadł na pomysł, żeby na końcu patyka przymocować ostry kamień. I ruszył na mamuty. Gdy ganiał za jedzeniem, jego dziewczyna ganiała za dziećmi, które z kolei ganiały za innymi dziećmi. I tak to wszystko pędziło przez tysiąclecia. I dzięki temu było szczupłe, zwinne, lekkie, sprytne.

  czytaj więcej

 • Katastrofa kolejowa w Indiach: 50 zabitych i ponad 200 rannych

  Katastrofa kolejowa w Indiach: 50 zabitych i ponad 200 rannych

  Co najmniej 50 osób zginęło, a ponad 200 zostało rannych w piątek w katastrofie kolejowej w mieście Amritsar w stanie Pendżab na północy Indii - podaje BBC, powołując się na miejscowe władze.

  czytaj więcej

 • Nagrania z eksmisji na wyciągnięcie ręki

  Nagrania z eksmisji na wyciągnięcie ręki

  Od nowego roku niektóre czynności komornicze wykonywane poza kancelarią (m.in. ustalanie stanu majątkowego dłużnika, przymusowe otwarcie pomieszczenia, przeszukanie, eksmisja, licytacja) będą nagrywane.

  czytaj więcej

 • Nic tak mocno nie pcha ludzkości do przodu jak wygodnictwo jednostek i lenistwo całych społeczeństw

  Nic tak mocno nie pcha ludzkości do przodu jak wygodnictwo jednostek i lenistwo całych społeczeństw

  Jeśli coś jest wygodne i wymaga od ludzi mniej wysiłku lub czasu, w końcu wygra. Ta prawidłowość jest zapisana w naturze człowieka. Popatrzmy: prawie już nie piszemy odręcznie, bo pióro wyparła klawiatura laptopa lub smartfona. W portfelu coraz więcej plastikowych kart, a mniej banknotów i monet. A najcenniejszą wartością stał się dziś czas, bo żyjąc w coraz większym pędzie, wciąż potrzebujemy go więcej. A ten stan rzeczy zawdzięczamy – o ironio – naszemu wielkiemu zamiłowaniu do rozleniwiającej wygody.

  czytaj więcej

 • Wygoda - gorsza chciwość, czyli jak sprzedamy ojca i matkę za jedno kliknięcie

  Wygoda - gorsza chciwość, czyli jak sprzedamy ojca i matkę za jedno kliknięcie

  Oto krótki przegląd rzeczy, które ostatnio naprawdę zdenerwowały ludzi wokół mnie. Numer jeden: korek w Warszawie – bo wszyscy naraz muszą jechać do galerii. Numer dwa: internet, który niby jest, a jednak co chwilę zwalnia – i strony się ładują kilka sekund. Numer trzy: to, że kiedy ogląda się YouTube’a na iPhonie i chce się dać głośniej, na jakieś dwie sekundy klip jest częściowo przysłaniany przez ikonę dźwięku. Numer cztery: samolot się spóźnił pół godziny, a krzesła przy bramce były niewygodne.

  czytaj więcej

 • Rosyjski wicepremier: Mamy broń hipersoniczną o prędkości 27 machów

  Rosyjski wicepremier: Mamy broń hipersoniczną o prędkości 27 machów

  Głowica bojowa rosyjskiego hipersonicznego strategicznego kompleksu rakietowego Awangard jest w stanie rozwijać prędkość 27 machów (czyli 27 razy większą od prędkości dźwięku) - oświadczył w czwartek wicepremier Rosji Jurij Borisow.

  czytaj więcej

 • Baca-Pogorzelska: Kto zje elektryczną żabę? URE nie chce

  Baca-Pogorzelska: Kto zje elektryczną żabę? URE nie chce

  Uchwalone w ekspresowym tempie przepisy, które mają na celu utrzymanie na niezmienionym poziomie rachunków za prąd, są warte 9 mld zł w skali tylko jednego roku. Procedowanie tak ważnych zmian, jak zmniejszenie akcyzy na energię elektryczną i opłaty przejściowej, wydanie 4 mld zł, czyli 80 proc. wpływów z handlu CO2 na rekompensaty dla spółek obrotu, czy wreszcie zmuszenie zarządów koncernów energetycznych do renegocjacji umów z przedsiębiorcami i samorządami zajęło posłom i senatorom niespełna 16 godzin. Ministerstwa na konsultacje ostatecznego tekstu dokumentu miały dokładnie 22 minuty – w piątek od godz. 21.53 do godz. 22.15. Podczas głosowania w Sejmie nawet ktoś, kto na bieżąco śledził temat, nie był w stanie zorientować się, jaka poprawka jest w danym momencie głosowana. Nie wierzę, że posłowie wiedzieli, o czym konkretnie decydują podnosząc rękę.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne