Parmezan

Parmezan (wł. parmigiano reggiano, grana) - ser twardy typu podpuszczkowego wytwarzany z krowiego mleka, pochodzący z północnych Włoch, z regionu Emilia-Romania.


 • Polskie towary lepsze w kryzysie: słaby złoty stał się szansą dla rodzimych producentów

  Polskie towary lepsze w kryzysie: słaby złoty stał się szansą dla rodzimych producentów

  Słaby złoty stał się szansą dla rodzimych producentów na zdobycie nowych klientów. Importowane produkty podrożały ostatnio o blisko 10 proc. i konsumenci szukają ich polskich odpowiedników. A te nie ustępują im jakością.

  czytaj więcej

 • Będzie mniej chemii w żywności? Producenci rezygnują z glutaminianu sodu

  Będzie mniej chemii w żywności? Producenci rezygnują z glutaminianu sodu

  W imię walki z "chemią w żywności" coraz więcej producentów żywności skłania się do wycofywania lub ograniczania użycia glutaminianu sodu, popularnego wzmacniacza smaku - informuje "Puls Biznesu"

  czytaj więcej

 • Mistrzostwa świata w pieczeniu pizzy. Gdzie można zjeść najlepszą?

  Mistrzostwa świata w pieczeniu pizzy. Gdzie można zjeść najlepszą?

  Pizza z marynowanymi i świeżymi pomidorami, bazylią, czosnkiem, mozzarellą, szynką parmeńską, borowikami i parmezanem - taki przysmak upiekł zwycięzca mistrzostw świata piekarzy pizzy zorganizowanych po raz 21. koło Parmy na północy Włoch.

  czytaj więcej

 • Podróże kulinarne: Włochy to nie tylko makaron

  Podróże kulinarne: Włochy to nie tylko makaron

  Włochy są idealnym miejscem dla amatorów kulinarnych przeżyć.  W zależności od regionu dominują inne potrawy: w niektórych wiodą prym pizze i makarony, w innych ryby, owoce morza czy mięsa. Jedno jest pewne - Włosi kochają dobre jedzenie. Zobacz co nadaje włoskiej kuchni charakterystyczny smak.

  czytaj więcej

 • Co jemy w restauracjach z zagranicznym menu? Nie zawsze to co zamówiliśmy

  Co jemy w restauracjach z zagranicznym menu? Nie zawsze to co zamówiliśmy

  W trosce o interesy klientów Inspekcja Handlowa co roku przeprowadza kontrole w restauracjach i barach. Na celowniku kontrolerów znajdują się także miejsca serwujące zagraniczne potrawy m.in. kuchni: włoskiej, greckiej, dalekowschodniej, tureckiej, arabskiej, meksykańskiej, gruzińskiej, szwedzkiej czy czeskiej. Niestety, jak się okazało ich właściciele często wykorzystują niewiedzę zamawiających oraz nieznajomość specyfiki serwowanych dań i zastępują deklarowane składniki tańszymi zamiennikami lub wcale nie zdradzają składu w języku polskim. Nieprawidłowości zostały stwierdzone w 30 proc. kontrolowanych restauracji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zaniechania oraz zdradzamy na co warto zwrócić uwagę zamawiając kaczkę po seczuańsku, by właśnie takie danie znalazło się na naszym talerzu. Źródło: UOKiK

  czytaj więcej

 • CETA weszła w życie. Będzie szansą czy problemem dla małych firm?

  CETA weszła w życie. Będzie szansą czy problemem dla małych firm?

  21 września weszła w życie kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA) między UE a Kanadą. Oznacza to zniesienie prawie 98 proc. ceł, większości barier pozataryfowych i liberalizację handlu usługami między UE i Kanadą. Negocjacje CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) trwały od 2009 do 2014 roku. Podczas prawnej weryfikacji tekstu zmieniono zapisy umowy dotyczące rozstrzygania sporów inwestor – państwo (Investment Court System – ICS) i do czasu wypracowania ich ostatecznej wersji, obowiązywać będzie tylko handlowa część umowy.

  czytaj więcej

 • Bąk: Może i mamy słabych piłkarzy. Ale kibiców jeszcze gorszych [Citroën DS7]

  Bąk: Może i mamy słabych piłkarzy. Ale kibiców jeszcze gorszych [Citroën DS7]

  We wtorek tuż przed godz. 19. odruchowo pomyślałem sobie, że trzy czwarte tego felietonu poświęcę naszej reprezentacji piłkarskiej. Ale potem zajrzałem w „internety” i doszedłem do wniosku, że nie ma to najmniejszego sensu.

  czytaj więcej

 • Barnier: Umowa o brexicie jest gotowa w 80 proc. [OPINIA]

  Barnier: Umowa o brexicie jest gotowa w 80 proc. [OPINIA]

  29 marca 2019 r. Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Chociaż ubolewamy z tego powodu, szanujemy suwerenną decyzję Zjednoczonego Królestwa. Naszym zadaniem jest teraz uregulowanie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z instytucji i polityk UE. Musimy się też zastanowić nad przyszłością.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne