muzyk

Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki.


 • Obecni posłowie na pierwszych miejscach list kandydatów do Sejmu

  Obecni posłowie na pierwszych miejscach list kandydatów do Sejmu

  Tak wynika z deklaracji dotyczących zawodu wypełnianych na potrzeby PKW.

  czytaj więcej

 • Film „Ikar. Legenda Mietka Kosza" to historia niewidomego geniusza fortepianu

  Film „Ikar. Legenda Mietka Kosza" to historia niewidomego geniusza fortepianu

  Najbardziej zainteresował mnie Mietek Kosz jako człowiek. Niepełnosprawność była ważnym, ale nie najważniejszym elementem w jego życiu - mówił Maciej Pieprzyca, który podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentował "Ikara. Legendę Mietka Kosza" o niewidomym geniuszu fortepianu.

  czytaj więcej

 • Kultura czasów transformacji. Czy disco polo odzwierciedla obraz powstawania polskiego kapitalizmu i gospodarki? [WYWIAD]

  Kultura czasów transformacji. Czy disco polo odzwierciedla obraz powstawania polskiego kapitalizmu i gospodarki? [WYWIAD]

  - Mimo że disco polo wieszczono upadek, dziś jest ono w centrum kultury. Ma swoje wytwórnie, stacje telewizyjne, a ogólnopolskie rozgłośnie radiowe zmieniają swoją linię pod tę muzykę - mówi Monika Borys, kulturoznawczyni, dziennikarka.

  czytaj więcej

 • Pobłocki: Kaczyńskiego nie ocenia się za to, co mówi, ale co dotychczas zrobił. Dlatego klasa ludowa jest w stanie PiS-owi tak wiele wybaczyć

  Pobłocki: Kaczyńskiego nie ocenia się za to, co mówi, ale co dotychczas zrobił. Dlatego klasa ludowa jest w stanie PiS-owi tak wiele wybaczyć

  - PiS jest wyjątkiem na tle pozostałych partii. To, co próbują teraz robić politycy tego ugrupowania, jest pewną próbą aliansu klasowego. Oczywiście Jarosław Kaczyński nie jest Andrzejem Lepperem, a jego zaplecze w dużej mierze składa się z osób mających inteligenckie korzenie. Ale to ci politycy najsprawniej posługują się językiem klasy ludowej. Polska nie jest Wielką Brytanią i u nas Jarosław Kaczyński nie musiał zmieniać imienia, tak jak Anthony Blair stał się Tonym Blairem, by być bardziej „ludowym” - mówi dr hab. Kacper Pobłocki

  czytaj więcej

 • Ściągasz gry z internetu? Zobacz za co może grozić więzienie

  Ściągasz gry z internetu? Zobacz za co może grozić więzienie

  Z zasady samo ściągnie treści audiowizualnych: filmów czy muzyki (z wyjątkiem gier) na własny, domowy użytek jeszcze nie jest karalne. Sprawy komplikują się, jeśli treści te udostępniamy większej grupie osób (nie należących do rodziny czy przyjaciół). Do takiej sytuacji dochodzi zazwyczaj podczas używania programów komputerowych do współdzielenia – ścigania treści, ale i jednoczesnego ich udostępniania.

  czytaj więcej

 • „Wysoka dziewczyna" Kantemira Bałagowa rosyjskim kandydatem do Oscara

  „Wysoka dziewczyna" Kantemira Bałagowa rosyjskim kandydatem do Oscara

  Zainspirowany reportażem "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Swietłany Aleksijewicz film "Wysoka dziewczyna" Kantemira Bałagowa został rosyjskim kandydatem do Oscara. Obraz doceniono nagrodą FIPRESCI na tegorocznym festiwalu w Cannes. Na ekrany polskich kin wejdzie 11 października.

  czytaj więcej

 • Kinowe przeboje października: Na początek „Joker" i „Boże ciało" Komasy [WIDEO]

  Kinowe przeboje października: Na początek „Joker" i „Boże ciało" Komasy [WIDEO]

  Kinowy październik zapowiada się bardzo obiecująco. Wśród premier znaleźć można m.in. „Jokera" z Joaquinem Phoenixem i Robertem De Niro, „Boże ciało" Jana Komasy, horror komediowy „Zombieland: Kulki w łeb", „Czarownicę 2" z Angeliną Jolie, Elle Fanning i Michelle Pfeiffer oraz „Obywatela Jonesa" Agnieszki Holland. A to dopiero początek listy.

  czytaj więcej

 • Hemingway i Podsiadło pierwszymi polskimi artystami, którzy wyprzedali Narodowy. Koncert w sobotę

  Hemingway i Podsiadło pierwszymi polskimi artystami, którzy wyprzedali Narodowy. Koncert w sobotę

  Ponad pięćdziesiąt tysięcy biletów na sobotni wspólny koncert Taco Hemingwaya i Dawida Podsiadło rozeszło się w ciągu kilku godzin. Do tej pory Narodowy wyprzedawali tylko Depeche Mode, Beyonce albo Coldplay. Taco i Dawid są pierwszymi polskimi artystami, którzy tego dokonali.

  czytaj więcej

 • Zmarł aktor teatralny i filmowy Jan Kobuszewski

  Zmarł aktor teatralny i filmowy Jan Kobuszewski

  Agnieszka Osiecka nazywała Jana Kobuszewskiego "zmarnowanym Chaplinem polskiego kina", wielu określało go "największym aktorem komediowym w Polsce". Majster z kabaretu "Dudek" i Pan Janek z Kabaretu Olgi Lipińskiej; wybitny aktor, komik, reżyser, wykonawca skeczy i piosenek zmarł w sobotę. Miał 85 lat.

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  W lipcu 2019 r. księgarnia (sp. z o.o.) zleciła drukarni wydrukowanie dwóch rodzajów bonów. Pierwsze to bony jednego przeznaczenia (można nimi zapłacić za sprzedawane w księgarni multimedia objęte podstawową stawką VAT), a drugie to bony różnego przeznaczenia (można zapłacić za wszystkie sprzedawane w księgarni towary, m.in. multimedia, książki, gazety, artykuły papiernicze obłożone stawkami 23, 8 i 5 proc.). Wartość nominalna obu rodzajów bonów wynosi 50 zł i mogą być zrealizowane tylko w punktach handlowych księgarni, które znajdują się w Polsce. Drukarnia przekazała księgarni bony 29 lipca 2019 r. 1 września 2019 r. dwa bony, każdy innego przeznaczenia, nabyła firma X (podatnik VAT czynny), każdy za cenę brutto 45 zł. Zapłatę za nie księgarnia otrzymała w dniu ich sprzedaży. 1 września księgarnia na udokumentowanie sprzedaży bonu jednego przeznaczenia wystawiła fakturę, a na udokumentowanie sprzedaży bonu różnego przeznaczenia wystawiła notę. 30 września 2019 r. oba rodzaje bonów zostały zrealizowane – na ich podstawie zostały wydane dwie płyty z muzyką każda o wartości 50 zł. Także 30 września na udokumentowanie wydania płyty, za którą zapłacono bonem jednego przeznaczenia, został wydany jedynie dokument WZ, natomiast wydanie płyty na podstawie bonu różnego przeznaczenia potwierdzono tego samego dnia fakturą.

  czytaj więcej

 • 18. edycja festiwalu Ciało/Umysł rusza 4 października

  18. edycja festiwalu Ciało/Umysł rusza 4 października

  Przekraczając przyjemność. Pod takim hasłem odbywać się będzie 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł. Start 4 października. Wydarzenie potrwa do 12 października.

  czytaj więcej

 • Zmarł piosenkarz Karel Gott. Miał 80 lat

  Zmarł piosenkarz Karel Gott. Miał 80 lat

  Najsłynniejszy współczesny czeski piosenkarz Karel Gott zmarł we wtorek krótko przed północą w otoczeniu rodziny w swym domu w wieku 80 lat po długiej i ciężkiej chorobie - poinformowała w środę jego żona Ivana.

  czytaj więcej

 • Dobra zmiana w kulturze: Pomnażać i centralizować

  Dobra zmiana w kulturze: Pomnażać i centralizować

  Kolektywizacja filmowców, tworzenie muzeów oraz przywracanie teatrom moralnego spokoju – tak w ciągu 4 lat rządów obozu Zjednoczonej Prawicy wyglądała dobra zmiana w kulturze.

  czytaj więcej

 • Nie ma wątpliwości, że PiS dał radę narzucić w debacie publicznej swój język [WYWIAD]

  Nie ma wątpliwości, że PiS dał radę narzucić w debacie publicznej swój język [WYWIAD]

  - Ten, kto podsuwa nam odpowiednie pojęcia, zajmuje w polityce dużo silniejszą pozycję. Dzisiaj nie ma wątpliwości, że PiS dał radę narzucić w debacie publicznej swój język - mówi w rozmowie z DGP Marcin Napiórkowski, doktor habilitowany kulturoznawstwa, semiotyk i badacz kultury. Wykłada w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Autor m.in. książek „Mitologia współczesna” i „Władza wyobraźni”. W tym roku opublikował „Kod kapitalizmu” oraz „Turbopatriotyzm”.

  czytaj więcej

 • Pat Metheny zagra w Polsce pięć koncertów

  Pat Metheny zagra w Polsce pięć koncertów

  Pięć koncertów amerykańskiego gitarzysty jazzowego i kompozytora odbędzie się w czerwcu 2020 r. podczas polskiej trasy koncertowej z Trójkową Siestą. Jest to część światowej prezentacji nowego projektu - Pat Metheny - Side Eye.

  czytaj więcej

 • "Ghosteen" Nicka Cave'a: "Płyta z najpiękniejszymi piosenkami, jakie napisał"

  "Ghosteen" Nicka Cave'a: "Płyta z najpiękniejszymi piosenkami, jakie napisał"

  Nowa płyta Nicka Cave'a „Ghosteen”, pierwsza w całości napisana po tragicznej śmierci jego syna, wypełniona jest według „Guardiana” „najpiękniejszymi piosenkami, jakie napisał Cave”, łącząc desperację i rozpacz z empatią i wiarą.

  czytaj więcej

 • Gowin: Kluczową kwestią będzie mobilizacja elektoratu [WYWIAD]

  Gowin: Kluczową kwestią będzie mobilizacja elektoratu [WYWIAD]

  Nasza koalicja działa bardzo harmonijnie. Jarosław Kaczyński – i mówię to jako komplement – uprawia imperialny model polityki - mówi Jarosław Gowin wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne