album


 • „To jest muzyka” w SundanceTV. Nowy cykl filmowy już w maju

  „To jest muzyka” w SundanceTV. Nowy cykl filmowy już w maju

  W każdy piątek maja od godz. 22:00, SundanceTV zaprasza na cykl filmowy „To jest muzyka”, a w nim na filmy dokumentalne przedstawiające historie, w których muzyka odgrywa główną rolę. Emitowane dokumenty prezentują historie popularnych i tych mniej znanych zespołów ukazując ich drogę na szczyt, a czasem przyczyny ich upadku, opowiadają o wydarzeniach muzycznych, które zmieniły świat i stały się doświadczeniem pokoleniowym, jak również pokazują osobiste tragedie artystów, które miały wpływ na ich twórczość.

  czytaj więcej

 • Janek Pęczak: Szacunek otwiera świadomość [WYWIAD]

  Janek Pęczak: Szacunek otwiera świadomość [WYWIAD]

  Wielu ludzi, którzy zajmują się świadomością - psychologicznie, terapeutycznie czy duchowo - mówi, że „jestem” to coś pierwotnego, do czego możesz zawsze wrócić. W jakimkolwiek stanie umysłu byś nie był, „jestem” to miejsce, w którym jest spokój. To też znak obecności, możesz sobie dzięki temu przypomnieć, że faktycznie jesteś tutaj, z tego wynika całe twoje istnienie i możliwość działania, wszystko – mówi Janek Pęczak. Z muzykiem współpracującym m.in. Z T.Love, Houk, The Relievers i Polą Rise o jego życiowej filozofii, szacunku w zatrzymanym świecie i solowej płycie "Jestem" rozmawia Krzysztof Zwierzchlejski.

  czytaj więcej

 • Cyfrowy życia styl. Jak i gdzie słuchamy muzyki w czasie odosobnienia

  Cyfrowy życia styl. Jak i gdzie słuchamy muzyki w czasie odosobnienia

  Lockdown pozbawił muzyków możliwości koncertowania - dla wielu najważniejszego źródła utrzymania, dla wszystkich bezpośredniej formy kontaktu z fanami. Z wypowiedzi epidemiologów i polityków można wnioskować, że na duże koncerty i festiwale poczekamy jeszcze kilka lub kilkanaście miesięcy. Całe życie muzyczne przeniosło się do serwisów streamingowych, portali społecznościowych i tradycyjnego radia. A jak w tym wszystkim odnalazł się słuchacz?

  czytaj więcej

 • Marcin Januszkiewicz: Staram się zahartować ducha w tej trudnej sytuacji [WYWIAD]

  Marcin Januszkiewicz: Staram się zahartować ducha w tej trudnej sytuacji [WYWIAD]

  Chciałem zmotywować wszystkich do podjęcia jakichś działań, żeby postarać się zahartować ducha - mówi PAP aktor i muzyk Marcin Januszkiewicz. Przecież ani to nic nowego ani nadzwyczajnego, że artyści wykonują inne zawody niż te wyuczone - dodaje, komentując swą pracę w firmie kurierskiej.

  czytaj więcej

 • "Archiwum Pandemii A.D. 2020". Archiwa Państwowe dokumentują czas zarazy

  "Archiwum Pandemii A.D. 2020". Archiwa Państwowe dokumentują czas zarazy

  Każdego dnia wszyscy tworzymy historię. Udokumentujmy wspólnie ten szczególny czas, w którym żyjemy - zachęcają Archiwa Państwowe i zapraszają do akcji "Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)".

  czytaj więcej

 • Muzeum Jana Pawła II można zwiedzić wirtualnie

  Muzeum Jana Pawła II można zwiedzić wirtualnie

  Wirtualny spacer po ekspozycji Muzeum Dom Rodzinny św. Jana Pawła II, mieszczącej się w kamienicy, w której 18 maja 1920 r. na świat przyszedł Karol Wojtyła, udostępni w piątek w Internecie placówka – poinformowało w czwartek wadowickie muzeum papieskie.

  czytaj więcej

 • Igor Herbut: Album "Chrust" jest osobistym notatnikiem [WYWIAD]

  Igor Herbut: Album "Chrust" jest osobistym notatnikiem [WYWIAD]

  Album "Chrust" jest osobistym notatnikiem, który dostaje słuchacz i czytając go na ostatniej stronie widzi, że bohater tej historii jest bardzo szczęśliwy, bo zatrzasnął za sobą drzwi do trudnego świata, którego doświadczał wcześniej - powiedział PAP Igor Herbut o swojej pierwszej solowej płycie.

  czytaj więcej

 • Teatr online: "Przybysz" z Teatru Collegium Nobilium

  Teatr online: "Przybysz" z Teatru Collegium Nobilium

  Spektakl "Przybysz" to poemat muzyczny na motywach albumu "The Arrival" australijskiego rysownika i pisarza Shauna Tana, który w stołecznym Teatrze Collegium Nobilium (TCN) wyreżyserował Wojciech Kościelniak. Jego rejestracja zostanie udostępniona online na Facebooku TCN w poniedziałek.

  czytaj więcej

 • Piotr Beczała: Teraz mam czas na eksperymenty wokalne [WYWIAD]

  Piotr Beczała: Teraz mam czas na eksperymenty wokalne [WYWIAD]

  Teraz mam czas na eksperymenty wokalne. Interesuje mnie edukacja, rozwój głosu, zmiany stylistyczne - rzeczy, na które w normalnym trybie operowym nie ma czasu ani możliwości - powiedział PAP tenor Piotr Beczała. W maju ukazał się jego solowy album "Vincero" z repertuarem z oper werystycznych.

  czytaj więcej

 • Zbigniew Preisner skomponował muzykę do ponad 80 filmów [SYLWETKA]

  Zbigniew Preisner skomponował muzykę do ponad 80 filmów [SYLWETKA]

  Zbigniew Antoni Preisner, kompozytor muzyki filmowej do ponad 80 filmów i wielu spektakli teatralnych, znany m.in. ze współpracy z Krzysztofem Kieślowskim, Agnieszką Holland, Louisem Mallem, członek Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej 20 maja kończy 65 lat.

  czytaj więcej

 • Myslovitz: Od początku czuliśmy, że jesteśmy trochę inni [WYWIAD]

  Myslovitz: Od początku czuliśmy, że jesteśmy trochę inni [WYWIAD]

  Od początku istnienia zespołu czuliśmy, że jesteśmy trochę inni, że gramy inną muzykę – mówią PAP członkowie zespołu Myslovitz. Ich najważniejsze płyty z lat 90. - "Miłość w czasach popkultury” i "Z rozmyślań przy śniadaniu” - właśnie trafiły do serwisów streamingowych.

  czytaj więcej

 • Open'er Festival 2021: Ogłoszono pierwsze gwiazdy

  Open'er Festival 2021: Ogłoszono pierwsze gwiazdy

  Thom Yorke, The Chemical Brothers, Twenty One Pilots, Seasick Steve i FKA twigs to ogłoszone właśnie gwiazdy przyszłorocznej edycji Open'er Festival 2021. Festiwal odbędzie się w Gdyni na przełomie czerwca i lipca 2021 r.

  czytaj więcej

 • Port Kultury - cykl koncertów online rusza 6 czerwca

  Port Kultury - cykl koncertów online rusza 6 czerwca

  Od 6 czerwca do 4 lipca, w każdą sobotę, Narodowe Centrum Kultury i radiowa Trójka organizują cykl koncertów online Port Kultury, transmitowanych znad Wisły. W ramach cyklu m.in. występ zespołu Tęskno i Tomka Makowieckiego.

  czytaj więcej

 • Warszawskie muzea powoli wracają do pracy

  Warszawskie muzea powoli wracają do pracy

  Warszawskie muzea zamknięte z powodu pandemii koronawirusa ponownie otwierają się dla zwiedzających - przekazał we wtorek stołeczny magistrat. W tym tygodniu ponowne otwarcie planują m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

  czytaj więcej

 • Nowa płyta Kazika „Zaraza” to opis czasu kwarantanny

  Nowa płyta Kazika „Zaraza” to opis czasu kwarantanny

  Nowa płyta Kazika „Zaraza”, która dziś trafia do sklepów, to opis czasu kwarantanny. Autor śpiewa, jak budzi się w ludziach gniew. Nie po raz pierwszy staje się kronikarzem rzeczywistości i rozprawia się z mitem idola publiczności, czyli własnym wizerunkiem.

  czytaj więcej

 • Książkowe nowości: Gretkowska, Miłoszewski i Allende

  Książkowe nowości: Gretkowska, Miłoszewski i Allende

  Pandemia koronawirusa spowodowała, że wydawnictwa przełożyły wiele premier, odwołano targi książki. Jednak od końca maja pojawia się coraz więcej premier, a na połowę czerwca zapowiada się prawdziwy wysyp nowości wydawniczych.

  czytaj więcej

 • Staszczyk: Moją "Polę" od songu Kazika dzieli rok. Radiowi decydenci nie próbowali jeszcze tak nachalnie przypochlebiać się władzy [WYWIAD]

  Staszczyk: Moją "Polę" od songu Kazika dzieli rok. Radiowi decydenci nie próbowali jeszcze tak nachalnie przypochlebiać się władzy [WYWIAD]

  Moją „Polę” od songu Kazika dzieli rok. Najwyraźniej radiowi decydenci nie próbowali jeszcze tak nachalnie przypochlebiać się władzy, a ich służalczość czy prymusostwo nie sięgnęło zenitu. Był większy szacunek do twórców, do słuchaczy. A teraz, jak patrzę, co się wyrabia, czuję się jak w farsie rodem z Witkacego - mówi Muniek Staszczyk w wywiadzie DGP.

  czytaj więcej

 • Nowy album Boba Dylana „Rough and Rowdy Ways” zbiera znakomite recenzje

  Nowy album Boba Dylana „Rough and Rowdy Ways” zbiera znakomite recenzje

  Ukazujący się dziś „Rough and Rowdy Ways” to 39. album Boba Dylana, pierwszy od ośmiu lat z oryginalnym materiałem. Zbiera znakomite recenzje. Jedyny laureat i literackiego Nobla, i Oscara, i Pulitzera, i Grammy opowiada na nim o sobie, otaczającym nas świecie, cofa się w przeszłość.

  czytaj więcej

 • Marcin Wasilewski Trio wydał nowy album "Arctic Riff"

  Marcin Wasilewski Trio wydał nowy album "Arctic Riff"

  Nowy album zespołu Marcin Wasilewski Trio pt. "Arctic Riff" wydany przez ECM trafi do sprzedaży w piątek. Razem z triem w składzie: Marcin Wasilewski (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas) i Michał Miśkiewicz (perkusja) wystąpi saksofonista Joe Lovano.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne