Wakacje 2020: Miejsca w Chorwacji, które warto zobaczyć

Adriatyckie kurorty, skaliste wyspy, Riwiera Makarska i znakomite plaże oraz słynny i widowiskowy wodospad Skradinski Buk to tylko kilka powodów, by w wakacje 2020 roku wypocząć w Chorwacji.

 • <strong>Riwiera Makarska</strong>
<br></br>
Makarsko primorje to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów turystycznych Chorwacji. Z jednej strony ciepły i czysty Adriatyk, urozmaicone wybrzeże, pasmo plaż i promenad - z drugiej strony masyw górski Biokovo z pięknymi punktami widokowymi na pobliskie osady i miejowości. Sercem tego regionu jest największe miasto i bardzo znany kurort - Makarska. By podziwiać okolice z góry warto się wybrać na wędrówkę jednym z wielu oznakowanych szlaków turystycznych, np. trasą Makarska – Makar – Vošac – Sveti Jure. W obrębie Riwiery Makarskiej do popularnych miejsc wypoczynku należą także miasta Tučepi i Podgora. Północnym krańcem Riwiery Makarskiej jest miejscowość Brela. Południowy koniec regionu znajduje się w gminie Gradac. 
<br></br>
Do najpiękniejszych plaż Riwiery Makarskiej zalicza się m.in. plażę Nugal (okolice Tučepi) oraz wysoko ocenianą plażę Punta Rata. Najdłuższą plażą jest ta znajdująca się w samym Tučepi - liczy sobie 4 km. Wybrać się warto także na plażę Nikolina w miejscowości Baška Voda. Jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozwiniętych jest plaża Donja Luka usytuowana w samym centrum Makarskiej.
 • <strong>Zagrzeb</strong>
<br></br>
Będąc w Chorwacji nie sposób nie odwiedzić jej największego miasta i stolicy, czyli Zagrzebu. Co prawda miasto nie jest położone nad Morzem Adriatyckim, ale jest znakomicie skomunikowane z resztą kraju (łatwo tu dojechać z któregokolwiek nadadriatyckiego kurortu). W przypadku wakacyjnej podróży z Polski do Chorwacji samochodem (np. przez Słowację i Węgry) Zagrzeb to idealne miejsce na krótkie zwiedzanie w drodze do wybrzeża.
<br></br>
Historycznym sercem miasta jest zabytkowe Górne Miasto (Gornji Grad) z placem św. Marka (Trg svetog Marka) oraz kościołem (także św. Marka, crkva svetog Marka). Idealne miejsce na skosztowanie lokalnej kuchni i spacer połączony np. ze zwiedzaniem muzeum historii Chorwacji. 
<br></br>
Znacznie młodsza zabudowa, ale także warta zobaczenia, wypełnia Dolne Miasto (Donji Grad), gdzie dominują kamienice i gmachy sprzed 100 i 150 lat. To tutaj znajdziemy centralny plac Zagrzebia - plac bana Josipa Jelačicia.
<br></br>
 • <strong>Park Narodowy Krka</strong>
<br></br>
Nacionalni Park Krka to przyrodnicza perełka Chorwacji z unikatową florą i fauną. Park usytuowany jest w dolnym biegu rzeki Krka, która spływa kaskadowo z Gór Dynarskich aż do Morza Adriatyckiego w okolicy Szybeniku. Najpiękniejszym przyrodniczo miejscem Parku jest oczywiście słynny i widowiskowy wodospad Skradinski Buk, który można podziwiać nie tylko z punktów widokowych, ale także korzystając z pobliskiego kąpieliska.
<br></br>
Bardzo popularną atrakcją Nacionalni Park Krka jest także słynny i malowniczo położony klasztor franciszkański na jeziorze Visovac (wybudowany ponad 500 lat temu). Turyści pragnący zwiedzić to magiczne miejsce transportowani są na wyspę klasztorną statkiem.
<br></br>
 • <strong>Archipelag Kornati</strong>
<br></br>
Archipelag Kornati to wyspy rozsiane pomiędzy Zadarem a Szybenikiem. Najpopularniejszym sposobem dotarcia na wyspy tego archipelagu jest rejs z Zadaru. Unikatowa przyroda archipelagu jest pod ochroną, szczególnie w obrębie regionu południowego, tworzącego park narodowy. Miejsce zachwyci szczególnie turystów, którzy zasmakowali już w żeglarstwie.
<br></br>
 • <strong>Split</strong>
<br></br>
Nadmorski kurort, miasto portowe i ważny ośrodek turystyczny. Pomiędzy wypoczynkiem na plaży i rejsami na pełnym morzu warto także zobaczyć zabytkową zabudowę starej części miasta, która przenosi turystów w czasy Imperium Rzymskiego. Zobaczyć tu można przede wszystkim słynny pałac cesarza Dioklecjana z murami i wieżami, a także oktagonalne mauzoleum Dioklecjana, przebudowane w VIII wieku na splicką katedrę pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz dawną świątynię Jupitera.
 • <strong>Dubrownik</strong>
<br></br>
To jedno z najchętniej wybieranych przez turystów miejsc w Chorwacji i serce Dalmacji. Położone jest na południowym krańcu, w Dalmacji, niedaleko granicy z Czarnogórą (również wartą zobaczenia). Miasto słynie nie tyle z urokliwych plaż, których nie brakuje w paśmie nadmorskim, co raczej z zabytkowej zabudowy i wspaniałej kuchni. Stare miasto Dubrownika to miejsce niezwykłe. Zachował się tu cały średniowieczny układ urbanistyczny, z basztami, murami obronnymi, kamienicami, kościołami, klasztorami i pałacami. Bezcenna wartośćtego miejsca spowodowała, że zostało ono wpisane w całości na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
<br></br>
 • <strong>Wyspa Mljet</strong>
<br></br>
Malownicza, porośnięta lasami wyspa ze słynnymi jeziorami. Głównym portem jest tu Sobra, która ma połączenia promowe z Dubrownikiem oraz miejscowością Ston. Oprócz Sobry głównymi miejscowościami dla turystów są tu także: Babino Polje, Pomena oraz Goveđari.
<br></br>
statystyki

Komentarze (25)

 • Gena(2020-06-29 20:58) Zgłoś naruszenie 131

  Cztery dni temu wróciłam z Chorwacji. Widziałam te piękne miejsce

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Aga(2020-06-29 16:50) Zgłoś naruszenie 104

  Pieknie pięknie bylam widzialam super

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • DG(2020-06-30 12:44) Zgłoś naruszenie 71

  Chorwacja jest super lecz zmienia się na gorsze. Jeżdżę tam od kilkunastu lat i co rok niestety jest gorzej. Mam na myśli bardzo wysokie ceny oraz gospodarze/właściciele apartmani są nastawieni na tzw. przemiał.. Jeszcze kilka lat temu bardzo, bardzo się starali aby do nich wrócić. Dziś wiedzą że jest moda na chorwacje więc o turystów nie muszą szczególnie zabiegać.. Również ceny w porównaniu z latami wcześniejszymi drastycznie poszły w górę.. Dosłownie wszystkiego..Ceny w restauracjach czasem są z kosmosu dlatego zauważyłem że cześć Polaków obiady gotuję tzw coś na szybko w domu. Reasumując Chorwacja jest piękna, super klimat i ile by nie kosztowała będę tam wracał lecz to już nie ta Croatia którą pamiętam choćby 7-8 czy 10lat temu.. Jedno ma coś w sobie-uzależnia:) Mam tam swoją ukochaną urokliwą miejscowość gdzie nigdzie indziej nie wypoczywa tak jak tam.. Nazwy nie zdradzę bo już nie będzie taka wyjątkowa:) Dla w tajeminczonych cromaniakow powiem że mam na myśli tą miejscowość z osiołkiem:)

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Daniel (2020-07-07 09:50) Zgłoś naruszenie 63

  I co z tego że pięknie jak im od j.. z cenami Grecja , Włochy , są już tańsze. No i to nastawienie do turysty już nie to co 15 lat temu. Dzisiaj już nie posiedzisz z chorwatem przy piwku nie pogadasz o bzdurach bo oni rzygają już na widok turysty tylko kaska się liczy. Kelner w restauracji nie ważne czy drogiej czy taniej też już nie ma czasu dla Ciebie, jak nie wiesz co to za danie w menu to nie zamawiaj zwolnij stolik bo inni czekają.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Aga(2020-06-30 20:05) Zgłoś naruszenie 31

  Jestem tu dwa razy w roku, teraz bede 2 mc, cisza spokoj. Polecam... Cieple morze, basen, zero ludzi... Polecam

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jarek z Wałbrzycha (2020-06-30 18:07) Zgłoś naruszenie 30

  A ja właśnie jestem,jest pięknie,jesteśmy w zKomarnej,upał nie do xniesienia

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Artur(2020-06-30 19:04) Zgłoś naruszenie 31

  JesteM spokojnie bardzo mało ludzi Kwatery puste na płazy pustka jestem w orebicu

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Krystyna(2020-07-30 19:32) Zgłoś naruszenie 30

  Nie zgadzam się że Wszystko kosztuje drożej że ceny z kosmosu zawsze tak było Wszędzie w każdym kraju u nas nad Bałtykiem również To jest normalne że każdy w sezonie chce zarobić a Chorwaci byli i są Bardzo uprzejmi a Panorama Przepiękna polecam każdemu👍👌

  Odpowiedz
 • Nina(2020-08-04 21:30) Zgłoś naruszenie 11

  W Chorwacji piękne widoki, ciepłe morze, wszystko czego potrzeba by naładować akumulatory, Bibinje spokojne miasteczko, polecam

  Odpowiedz
 • Ramona Wałbrzych (2020-06-30 21:08) Zgłoś naruszenie 11

  A jak na granicy. Czy trzeba zgłaszać do ambasady tamtejszej w którym miejscu tam będziemy przebywać?

  Odpowiedz
 • LPU(2020-07-29 19:50) Zgłoś naruszenie 11

  nie musisz podajesz jedynie na granicy miejsce do którego się udajesz i nr telefonu, wróciłem 25.07.2020

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • robi(2020-07-11 08:24) Zgłoś naruszenie 00

  A makulo. nie narzeka -gotuje i smaży dalej na hrvackiej plaży

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!