Wakacje 2020: Mało znana i zaciszna Warmia. Co warto zobaczyć?

Od Fromborka po Olsztyn i Reszel, pomiędzy Zalewem Wiślanym a granicą Mazur, rozciąga się trójkątnie zaciszna Warmia. Choć nie tak popularna jak sąsiednie Pojezierze Mazurskie, to decydowanie warta odkrycia. Wspaniała przyroda, urokliwe wsie i miasteczka oraz moc zabytków.

 • <strong>Frombork</strong>
<br></br>
Frombork to miasto portowe położone nad Zalewem Wiślanym znane m.in. jako miejsce spoczynku słynnego astronoma Mikołaja Kopernika (grób znajduje się w bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja). Sama zabudowa zespołu katedralnego i najbliższych okolic to doskonałe miejsce na turystyczny spacer. W dawnym pałacu biskupim urządzono Muzeum Mikołaja Kopernika (ul. Katedralna 8), w którym zobaczyć można wystawę o życiu Kopernika, jego pracach, a także o samej astronomii. Pobliska dzwonnica jest znakomitym punktem widokowym do podziwiania okolic.
<br></br>
Po zwiedzeniu wzgórza katedralnego i zabudowy centrum miasta nie pozostaje nicinnego
 • <strong>Lidzbark Warmiński</strong>
<br></br>
Lidzbark Warmiński od 1350 r. do XIX wieku był stolicą Warmii i dawniej jej największym miastem. Miasto było centrum wiary i kultury w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, często dlatego też nazywano je Perłą Warmii. Przez długi czas było pod panowaniem biskupów warmińskich. Był to też znaczny ośrodek gospodarczy ustępujący swym znaczeniem na Warmii tylko Braniewu. W mieście znajduje się zamek biskupów warmińskich, który za dużą wartość artystyczną i historyczną w skali światowej.
<br></br>
Największą atrakcją miasta jest Zamek Biskupów Warmińskich wraz z przedzamczem, bastionem i basztą – jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce
<br></br>
 • <strong>Reszel</strong>
<br></br>
Po bitwie pod Grunwaldem Reszel przeszedł pod panowanie Władysława Jagiełły, ale jeszcze jesienią 1410 przywrócono władzę zakonną. W 1440 Reszel przystąpił do Związku Pruskiego założonego w Kwidzynie, jako jedno z miast założycielskich. Tajna Rada Związku Pruskiego w dniu 4 lutego 1454 wypowiedziała posłuszeństwo władzom zakonnym. Dwa dni później opanowano większość zamków krzyżackich i biskupich. Obroniły się tylko Malbork, Sztum i Chojnice. Wojska zakonne rok później opanowały Reszel, biskupom warmińskim przekazały miasto dopiero w 1462.
<br></br>
21 sierpnia 1811 w Reszlu miał miejsce ostatni w Królestwie Prus, a także ostatni w Europie przypadek spalenia czarownicy na stosie. Ofiarą była Barbara Zdunk. Oskarżano ją jednak nie tylko o czary, ale przede wszystkim o podpalenie, bowiem w 1807 na zamku miał miejsce pożar, którego przyczyny pozostają niejasne. Proces trwał 3 lata. Sprawa winy budziła kontrowersje, jednak sąd w Królewcu zatwierdził wyrok. Przed spaleniem skazaną uduszono.
<br></br>
Fot. Ludwig Schneider / Wikimedia Commons, lic. cc-by-sa
 • <strong>Barczewo</strong>
<br></br>
Miasto wybudowano na planie prostokąta z centralnym rynkiem. W części północno-wschodniej zlokalizowany został kościół farny pod wezwaniem św. Anny, a w części południowo-wschodniej kościół franciszkański św. Andrzeja. Na północ od kościoła farnego zlokalizowany był zamek biskupi, w którym rezydował burgrabia zarządzający jednym z komornictw Księstwa Warmińskiego. Funkcję burgrabiego pełnił m.in. Bartosz Kromer – brat biskupa Marcina Kromera. Miasto posiadało dwie bramy miejskie: Olsztyńską i Jeziorańską oraz Furtę Zamkową. Parafia w ówczesnym Wartemborku przed reformacją należała do archiprezbiteratu w Jezioranach. Na mocy pokoju toruńskiego miasto wraz z całą Warmią włączone zostało do Królestwa Polskiego. W 1538 Wartembork odwiedził Mikołaj Kopernik, który jako przedstawiciel kapituły towarzyszył biskupowi Janowi Dantyszkowi w czasie objazdu diecezji warmińskiej, gdy ten odbierał hołd od poddanych. W 1772 miasto wcielone zostało do Prus, i wraz z nimi weszło w 1871 w skład zjednoczonych Niemiec. W 1885 w Barczewie powstała trzecia na terenie Warmii polska księgarnia należąca do Adama Napieralskiego.
<br></br>
 • <strong>Jeziorany</strong>
<br></br>
Założycielem Jezioran był biskup warmiński Herman z Pragi, który położył duże zasługi przy uregulowaniu granic biskupstwa i dominium warmińskiego oraz zasiedleniu południowej Warmii. W zastępstwie biskupa przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim wystawił w 1338 roku kanonik braniewski Mikołaj i wójt biskupi Henryk von Luter. Zasadźcą został Henryk Wandepfaffe. Miastu przydzielono 110 włók ziemi, z tego 11 włók należało do sołtysa, 6 stanowiło uposażenie kościoła, jedną zarezerwowano jako pastwisko na potrzeby zamku, jedną przeznaczono na zabudowę miasta. Murowany zamek biskupów warmińskich wybudowano po 1350 r. Była to budowla siostrzana do zamku w Reszlu, dwuskrzydłowa z narożną wieżą typu bergfried, poprzedzona od wschodu małym przedzamczem. Zamek rozebrano po pożarze w 1783 r., a materiał przeznaczono na odbudowę miasta. Zachowała się jedynie dolna część głównego skrzydła zachodniego ze sklepionymi piwnicami. Mury obronne miały trzy bramy: Mostową, Młyńska i reszelską, zostały wzniesione po 1360 r. Pożar z 1783 r. zniszczył Jeziorany niemal doszczętnie. Odbudowano je w całości murowane, co na owe czasy było niezwykłe. Wspominał nawet o tym biskup Ignacy Krasicki.
<br></br>
Fot. ZeroJeden / Wikimedia Commons, lic. cc-by-sa
 • <strong>Olsztyn</strong>
<br></br>
Największe miasto Warmii położone wśród jezior i lasów, które - ze względu na wiele wspaniałych zabytków - jest częścią Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, a taże polskiej części Drogi św. Jakuba, Szlaku Zamków Gotyckich. Przez miasto przebiega także szlak turystyczny czerwony w ramach Szlaku Grunwaldzkiego oraz część szlaku poświęconego Mikołajowi Kopernikowi.
 • <strong>Skansen w Olsztynku</strong>
<br></br>
Skansen w Olsztynku, czyli Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny, to miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć. Na świeżym powietrzu można tu zwiedzić chałupy, karczmy, wiatraki i inną zabudowę z terenów wiejskich regionu warmińskiego.
statystyki

Komentarze (12)

 • Warmiak(2020-06-25 15:59) Zgłoś naruszenie 141

  Skansen w Olsztynku nie znajduje się w Regionie Warmia. Olsztynek to nie Warmia.

  Odpowiedz
 • Wam(2020-06-20 10:34) Zgłoś naruszenie 57

  Powinno byc Ksiadz Mikolaj Kopernik

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Mateusz(2020-06-19 11:55) Zgłoś naruszenie 510

  Jak widac czysto polska architektura .. podziekujcie rosjanom .

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • ola(2020-10-09 09:38) Zgłoś naruszenie 00

  Oddać kościołowi będzie ciszej

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ol(2020-10-09 13:07) Zgłoś naruszenie 00

  Ja bym też wysadzał i braljak swoje.Wszak Prusacy mogli to próbować odzyskać a mieli takiiii niezapłacony rachunek za straty wojenne.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!