Jak uzyskać dofinansowanie na ochronę patentową

W globalizującej się gospodarce ubieganie się o ochronę patentową obejmującą swoim zakresem jedynie terytorium Polski może okazać się nieefektywne. Co prawda uzyskanie prawa wyłączności także za granicami kraju nie jest tanie, innowatorzy mogą jednak liczyć na wsparcie funduszy europejskich. Sprawdźcie, jak uzyskać dofinansowanie na ochronę patentową.

dotacje 4

żródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który stara się o dofinansowanie na uzyskanie ochrony musi dowieść, że posiada prawo do wytworu, którego ma ona dotyczyć. W przypadku osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą i są jedynym twórcą przedmiotu, wystarczy zadeklarować ten fakt we wniosku o dofinansowanie. Pozostałe podmioty muszą okazać dodatkowe dokumenty, na przykład:

– umowy o pracę, gdy wytwór opracowali pracownicy przedsiębiorcy,

– umowę kupna-sprzedaży, umową zlecenie lub o dzieło – jeśli prawa do przedmiotu zostały nabyte od twórcy lub innego podmiotu, – umowę spółki – jeśli wytwór został wniesiony do spółki przez wspólnika w zamian za udziały w niej.

Jeżeli dofinansowanie ma dotyczyć kontynuacji procedury uzyskania ochrony poza granicami Polski na podstawie prawa pierwszeństwa, to należy we wniosku o dofinansowanie wskazać numer i datę dokonania zgłoszenia, na podstawie, którego prawo to jest aktywne.

statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!