statystyki

Wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie franczyzy jest objęte VAT

autor: Łukasz Zalewski28.10.2020, 07:54; Aktualizacja: 28.10.2020, 07:54
VAT, podatek, podatki

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który prowadzi działalność gastronomiczną i zarazem, jako franczyzodawca, podpisuje umowy franczyzy z osobami, które chcą prowadzić taki sam biznes. Za każdym razem określa w umowie okres zastrzeżony, czyli minimalny okres, przez jaki franczyzobiorca będzie musiał płacić wynagrodzenie za pomoc w prowadzeniu działalności gastronomicznej.źródło: ShutterStock

Franczyzodawca musi odprowadzić VAT do urzędu skarbowego od opłat, które płaci mu franczyzobiorca za przedwczesne rozwiązanie umowy – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który prowadzi działalność gastronomiczną i zarazem, jako franczyzodawca, podpisuje umowy franczyzy z osobami, które chcą prowadzić taki sam biznes. Za każdym razem określa w umowie okres zastrzeżony, czyli minimalny okres, przez jaki franczyzobiorca będzie musiał płacić wynagrodzenie za pomoc w prowadzeniu działalności gastronomicznej.

Jeśli franczyzobiorca wypowie umowę wcześniej, musi zapłacić franczyzodawcy kwotę równą sumie miesięcznych opłat franczyzowych za cały pozostały okres zastrzeżony.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie