Nowoczesne i ekologiczne systemy wentylacyjne
Media

Rozmowa z Markiem Łojewskim, Prezesem Zarządu i współzałożycielem powstałego w 1995 r. przedsiębiorstwa Vents Group Sp. z o.o., aktywnie przyczyniającego się do rozwoju rynku nowoczesnej wentylacji w Polsce

Mija ćwierćwiecze istnienia Pańskiej firmy. Czy możemy zatem pokusić się o ocenę tego okresu w kontekście rozwoju spółki, jej progresu i aktualnej pozycji na rynku?

Założyłem firmę w 1995 r. dla inwestora brytyjskiego, z którym wcześniej współpracowałem przy sprzedaży na naszym rynku systemów wentylacji. Byliśmy jednym z pionierów w Polsce, wprowadzającym technologie wentylacji mechanicznej. W 1997 r. weszliśmy w struktury dużego zachodniego koncernu. Musieliśmy się wszystkiego uczyć – komunikacji korporacyjnej, zasad uporządkowanego zarządzania dużą strukturą, a przede wszystkim nowych trendów i budowania świadomości odbiorców w zakresie nowoczesnej wentylacji i rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

W tamtym okresie byliśmy pionierem w zakresie oferowania tego typu rozwiązań w Polsce. Zaczynaliśmy od sprzedaży detalicznej w naszym sklepie w Poznaniu małych systemów, wentylatorów i innych elementów z tworzyw sztucznych, jak kratki czy kształtki.

W intensywnym rozwoju przedsiębiorstwa, od samego początku sprzyja nam systematycznie wzrastająca świadomość użytkowników, pojawiające się nowe standardy w budownictwie i innowacyjne technologie, które wpisują się w ekotrendy w zakresie pozyskiwania i wykorzystywania energii odnawialnej. Rośnie trend budownictwa energooszczędnego, więc przewidujemy dalszy, stały wzrost zapotrzebowania na wentylację z odzyskiem ciepła.

Jaki jest udział Vents Group w umacnianiu tych trendów i w budowaniu świadomości użytkowników?

Ciągły rozwój technologii stawia przed nami nieustanne wyzwania. Dlatego kreujemy innowacyjne, energooszczędne rozwiązania. Współpracujemy ze środowiskiem naukowym Politechniki Poznańskiej w realizacji badań w zakresie wentylacji decentralnej. Dbamy również o przekazywanie zdobywanej przez nas wiedzy poprzez cykle szkoleń w ramach, organizowanej od kilku lat, Akademii Wentylacji z udziałem naszych wykwalifikowanych specjalistów z zakresu najnowocześniejszych technik np. wspomnianej rekuperacji (urządzenie, zwane rekuperatorem, wymieniania zużyte powietrze na świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego ciepła), czy wentylacji decentralnej, idealnej do zastosowania w starych, używanych budynkach, gdzie występuje duże rozproszenie pomieszczeń, przy czym każde z nich wyposażone jest w indywidualną centralę, umożliwiającą odzysk ciepłego powietrza, a wszystko zdalnie sterowane pilotem lub przez mobilną aplikację. Dotychczas w spotkaniach w ramach Akademii wzięło już udział kilkuset uczestników.

Jak aktualnie przedstawia się trzon Państwa oferty?

Nieustannie od 25 lat stawiamy na jej kompleksowość – najnowocześniejsze rozwiązania w optymalnych cenach. Dziś nasza działalność dzieli się na dwa główne segmenty – wentylacja profesjonalna, przemysłowa, skierowana do wykonawców inwestycji budowlanych (wentylatory kanałowe, w obudowie izolowanej, dachowe, osiowe, systemy do pojedynczych pomieszczeń, wentylatory kominkowe, nasady kominowe, akcesoria elektryczne, rekuperatory i centrale wentylacyjne) oraz wentylacja domowa (wentylatory łazienkowe, kuchenne, akcesoria do wentylatorów, systemy kanałów, kratki wentylacyjne czy drzwiczki rewizyjne).

Rocznie dystrybuujemy ok. 5 mln sztuk różnych produktów. Nasza nowa siedziba w Niepruszewie, k. Poznania obejmuje m.in. 4,5 tys. m2 powierzchni magazynowej. Inwestycja ta przyniosła dynamiczny rozwój firmy, zarówno pod względem infrastrukturalnym, zwiększenia potencjału magazynowego, jak i jakości pracy i realizacji kontraktów.

Jesteśmy znaczącym, a zatem odpowiedzialnym pracodawcą w naszym regonie. Społeczna odpowiedzialność to ważny element naszej działalności, w co wpisuje się m.in. mocne wsparcie dla samorządu lokalnego w zakresie różnorodnych inicjatyw prospołecznych.

Zakończyliśmy proces konsolidacji z międzynarodową Grupą Blauberg, zrzeszającą kilkanaście przedsiębiorstw z kilku krajów, oferujących nowoczesne i innowacyjne systemy wentylacyjne. W dobie globalizacji firmy łączą się w duże grupy, by być konkurencyjnym, stąd też i my tą drogą postanowiliśmy podążyć. Zapewnia nam to też potężne zaplecze produkcyjne i ofertowe oraz cenne know-how. Grupa posiada firmy m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA, na Ukrainie, Węgrzech, a sprzedaje do ponad 110 krajów świata. Vents Group zaopatruje firmy z państw ościennych. Dzięki przynależności do grupy wzbogaciliśmy nasze portfolio o nowe, doskonale już znane marki, jak Airvents, Blauberg, Colibri czy Ventika.

Rozmawiała Magdalena Tułecka

Vents Group jest m.in. zdobywcą certyfikatu Firma Godna Zaufania, Diamentu Forbesa, dziewięciokrotnie Gazeli Biznesu i tytułu Kreator Budownictwa Roku 2019 przyznawanego przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa.
Aktualnie przedsiębiorstwo zdobyło nominację do prestiżowego godła.
Najwyższa Jakość Quality International 2020.