Świebodzice (woj. dolnośląskie), to 22-tysięczne, urokliwe miasto z ponad siedemsetletnią historią. Usytuowane u stóp Gór Wałbrzyskich, w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Książ, oprócz atutów turystycznych stawia mocno na rozwój społeczno-gospodarczy.

Dużym potencjałem inwestycyjnym Świebodzic jest tamtejsze gminne lotnisko. Mogą na nim lądować samoloty o dopuszczalnej masie startowej do 5,7 t. Ze względu na bliskość Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE) „Invest-Park” służy ono głównie celom biznesowym, ale także szkoleniowym i rekreacyjnym (spadochroniarstwo, szybownictwo).

Obecny samorząd miasta rozpoczął starania o nadanie lądowisku statusu pełnoprawnego lotniska cywilnego sportowo-dyspozycyjnego, z którego mogłyby korzystać większe samoloty. Koszt inwestycji sięga 15 mln zł, ale to szansa dla całego regionu, stąd liczymy na zaangażowanie sąsiednich gmin powiatu świdnickiego. Będziemy starali się pozyskać zewnętrzne źródła finansowania. Byłoby to jedyne lotnisko w Aglomeracji Wałbrzyskiej.– zaznacza Paweł Ozga, Burmistrz Świebodzic.

Wielkim orędownikiem tej inicjatywy jest Grzegorz Glegoła, Prezes Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach, pilot, pierwszy oficer (FO). To on siedział za sterami Boeinga 767, którym 31 marca przyleciały z Chin do Polski środki do walki z COVID-19.

Podstrefa WSSE działa w Świebodzicach od 2008 r. jest zlokalizowana 2 kilometry od centrum miasta, dobrze skomunikowana z sąsiadującą linią kolejową oraz połączeniami drogowymi z autostradą A4. Przez miasto przebiegają trzy drogi krajowe, w tym nr 35 do przejścia granicznego z Czechami. Świebodzice, to miasto firm usługowych i przedsiębiorstw produkcyjnych. Znajdują się tu również firmy z długoletnią tradycją. Marki ZPC Śnieżka S.A. i Termet Specjalistyczne Urządzenia Grzewcze S.A. od zawsze kojarzą się ze Świebodzicami. Wyjątkowo urzekające, położone u podnóża Zamku Książ. To idealna baza wypadowa dla turystów odwiedzających Dolny Śląsk. Samo miasto również jest atrakcyjne pod tym względem. Na szczególną uwagę zasługują klasycystyczny ratusz, średniowieczne mury obronne, czy romański kościół – mówi Paweł Ozga Burmistrz. W mieście odbywa się wiele ciekawych imprez, w tym: Zlot Motocykli, Święto Czekolady, Targira-art Festiwal Sztuki i Rzemiosła Artystycznego oraz Piknik Lotniczy, promujący ideę rozwoju świebodzickiego lotniska.

Jacek Majewski