Nowoczesne zarządzanie w oparciu o tradycyjne, przekazywane z pokolenia na pokolenie wartości, związane ze spółdzielczością - tak najkrócej można scharakteryzować Rolniczy Kombinat Spółdzielczy w Bądeczu.
Reklama

RKS Bądecz swoją działalność koncentruje wokół hodowli bydła, trzody chlewnej i produkcji roślinnej. Ferma wolnostanowiskowa wyposażona jest w system zarządzania stadem, dzięki czemu możliwy jest dokładny nadzór całego pogłowia oraz pełna kontrola produkcji mleka. Dodatkowo, krowy utrzymywane są w płytkich oborach ściółkowych, co zapewnia ich dobrostan. Obecnie stada liczą blisko 2,5 tys. sztuk bydła, z czego ponad tysiąc to krowy mleczne. Roczna sprzedaż to 12 mln litrów mleka. Średnia wydajność laktacyjna od krowy powyżej 12400 litrów mleka. Chlewnia prowadzona jest w cyklu zamkniętym zgodnie z najnowszymi wymogami produkcji, budynek bezściółkowy wyposażony jest w automatyczną kontrolę mikroklimatu i zadawania pasz. W ciągu roku odchowywanych jest około 18 tys. tuczników. Dzięki prowadzonej produkcji roślinnej chów oparty jest o własne pasze. Największy procent upraw stanowią zboża, mniejszy kukurydza, lucerna, rzepak i buraki cukrowe. Na polach przestrzegane są zasady racjonalnej agrotechniki i używane są środki ochrony roślin o szóstym stopniu toksyczności – praktycznie nieszkodliwe dla zwierząt i ludzi.

Jak podkreśla Mieczysław Zaremba, Prezes Zarządu RKS Bądecz: – Kombinat szczyci się kultywowaniem dobrej kultury rolniczej, przestrzeganiem restrykcyjnych wymogów krajowych i europejskich. Ciągłe inwestycje podnoszą wartość naszego majątku. Co ważne działamy pod tym samym szyldem i niezmiennie jesteśmy przywiązani do idei i tradycji rolnictwa spółdzielczego. Efektywnie wykorzystujemy zasoby materialne i potencjał naszych Spółdzielców, z jednoczesnym poszanowaniem ziemi i wymogów środowiska.