Zdecydowaną większość fotoradarów przy polskich drogach stanowią urządzenia wyprodukowane przez przedsiębiorstwo ZURAD z Ostrowi Mazowieckiej. Firma specjalizuje się w produkcji sprzętu radiolokacyjnego, w tym właśnie urządzeń do pomiaru prędkości. W swojej branży firma jest niekwestionowanym liderem na rynku polskim, wprowadzając nieustannie nowe, konkurencyjne produkty.
ikona lupy />
Media

Korzenie ZURAD-u sięgają 1963 r. i ówczesnej filii Warszawskich Zakładów Radiowych, z których w 2004 r. została ukształtowana dzisiejsza spółka. Przedsiębiorstwo znajduje się w gronie większych pracodawców w Ostrowi Mazowieckiej. 130 zatrudnionych osób to wysoko wykwalifikowani technicy, inżynierowie i konstruktorzy, którym zakład oferuje stabilną pracę w renomowanej i rzetelnej firmie. – W ostatnim czasie zatrudnienie wzrosło o 40 proc., ale w związku ze zwiększonymi zadaniami produkcyjnymi, planujemy kolejne rekrutacje – zaznacza Andrzej Konarzewski, Prezes Zarządu ZURAD Sp. z o.o.

Projektując i produkując nowoczesne urządzenia do pomiaru prędkości w ruchu drogowym oraz inne inteligentne systemy transportowe, ZURAD bezpośrednio uczestniczy we wspieraniu bezpieczeństwa na polskich drogach. Od wielu lat pozostaje niekwestionowanym liderem na polskim rynku fotoradarów i wideorejestratorów, a urządzenia te zyskały uznanie Policji oraz Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego.

Utrzymanie się na wysoce konkurencyjnym rynku wymaga wprowadzania nowych wyrobów oraz modernizacji dotychczasowych. Spółka zakończyła w bieżącym roku prace nad dwoma nowoczesnymi urządzeniami pomiaru prędkości: fotoradarem „Fotorapid CF” oraz wideorejestratorem Videorapid 3. W fazie końcowej prac rozwojowych znajduje się system RoadSence, służący do odcinkowego pomiaru prędkości oraz rejestrujący przejazdy na czerwonym świetle. – Liczymy, że nowe urządzenia przyczynią się do dalszej znaczącej poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Ich parametry są wysoce konkurencyjne i tworzą realne przesłanki do wyjścia na rynki zagraniczne – mówi prezes A. Konarzewski.

Oprócz urządzeń do pomiaru prędkości ZURAD rozwija także produkcję na potrzeby armii, jako strategiczny partner firm Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której przynależy. Sprzęt radiolokacyjny, kontenerowe kasyna polowe, kontenery topograficzne, dowodzenia, to tylko wybrane produkty z oferty ZURAD dla sił zbrojnych. Obecnie prowadzone są prace nad nowym systemem zasilania stanowisk dowodzenia i węzłów łączności z wykorzystaniem energii odnawialnej.

Niemniej jednak, domeną ZURAD-u pozostają urządzenia mierzące prędkość pojazdów w ruchu drogowym, a jednym z najbardziej innowacyjnych wyrobów pozostaje prędkościomierz mobilny Videorapid. Jego parametry techniczne i eksploatacyjne sprawiają, że jest obecnie bezkonkurencyjnym na rynku. Urządzenie właśnie zostało nagrodzone Złotym Godłem QI 2019 w Programie Najwyższa Jakość Quality International.

Magdalena Tułecka, Jacek Majewski