Mimo tak licznych przypadków wzniecania się ognia w miejscach, w których codziennie obecny jest człowiek, tylko 1% naszego społeczeństwa posiada jakiekolwiek urządzenie gaśnicze w swoich domach. Tym samym aż 99% z nas nie zdaje sobie sprawy z ogromu strat, nie tylko materialnych, ale i zdrowotnych, jakie potrafi wyrządzić pożar. Jednakże podążając za myślą przewodnią firmy PartGroup „Każdy wielki pożar ma swój mały początek” posiadając podręczne urządzenie gaśnicze, które pozwoli nam szybko zareagować, jesteśmy w stanie ochronić siebie, naszą rodzinę i nasz dom przed zagrożeniem pożarowym.

Dotychczas nie było takiego produktu na rynku –  skutecznego i intuicyjnego w użyciu, który byłby w stanie gasić szeroką gamę pożarów, w tym urządzeń elektrycznych, a przy tym był bezpieczny dla człowieka i środowiska. – „Nie sztuką w dzisiejszych czasach jest stworzyć coś skutecznego. Sztuką jest stworzyć coś skutecznego i bezpiecznego dla ludzi i Ziemi” – to motto, w myśl którego został stworzony produkt, jakim jest iBlockFire®.  Nadrzędnym celem firmy PartGroup, czyli producenta sprayu gaśniczego iBlockFire® jest zmienić statystyki oraz podnieść bezpieczeństwo i świadomość społeczeństwa.

Przyczyn zaprószenia ognia jest wiele, ale niemal każdy pożar można ugasić w zarodku – mówi Piotr Gertych, właściciel radomskiej firmy PartGroup pomysłodawca i twórca iBlockFire®. Siedem lat temu powstała wizja stworzenia podręcznego, prostego w użyciu  urządzenia gaśniczego. Już dwa lata później zostały rozpoczęte prace, z którymi wiązały się dziesiątki testów, badań oraz certyfikacji. W ten sposób powstał innowacyjny iBlockFire®, który w 2017 roku oficjalnie trafił na rynek.

To podręczne, urządzenie gaśnicze, w którym środkiem do walki z ogniem jest innowacyjna, żelowa piana. iBlockFire® jest pierwszym na świecie, w 100% biodegradowalnym sprayem gaśniczym. Ponieważ środek jest w pełni bezpieczny, można stosować go również na ludzką skórę. Konsystencja żelowej piany sprawia, że jest mniej podatna na działanie wiatru, przylegając do powierzchni odcina dostęp tlenu, tym samym gasi ogień w zarodku oraz zabezpiecza przed ponownym zapłonem. Jest to również urządzenie wielokrotnego użytku, jeżeli podczas gaszenia nie zostanie zużyty w całości, można go wykorzystać ponownie. Jest bardzo łatwy i intuicyjny w użyciu.

Z uwagi na swoje właściwości i funkcjonalność, iBlockFire® może znaleźć się na wyposażeniu każdego mieszkania, samochodu, wielu sektorów przemysłu, turystyki, a także służb mundurowych, dla których firma stworzyła dedykowany i opatentowany pokrowiec na iBlockFire®. Jest już na wyposażeniu państw Grupy Wyszehradzkiej, służb specjalnych Republiki Czeskiej, a także innych instytucji, jak np. WZL2. Intencją producenta jest, aby posiadały go wszystkie służby obronne oraz instytucje publiczne w Polsce.

iBlockFire® przeznaczony jest do gaszenia aż 5 grup pożarowych: A (drewno, papier, tkaniny, gumy – np. opony kół samochodowych), B (środki chemiczne, jak benzyna, smoła, aceton), C (gazy i opary gazowe – np. propan) i F (tłuszcze oraz oleje roślinne i zwierzęce), a także „E” – urządzeń elektrycznych i elektronicznych pod napięciem do 1000 V. Ponadto posiada właściwości pozwalające na jego użycie nawet w temperaturze do 80oC. Wysokiej jakości komponenty pozwoliły na uzyskanie zasięgu produktu aż do 8 metrów, co pozwala na używanie go w trudno dostępnych miejscach.

Co ważne, jest to polska marka o światowym potencjale, o czym świadczy ogromne zainteresowanie na międzynarodowych targach, na których produkt jest prezentowany. iBlockFire® z każdym tygodniem zyskuje na popularności.
– Ważnym, pragmatycznym, aspektem naszej działalności jest oczywiście jego sprzedaż na takim poziomie, abyśmy mogli się rozwijać. Zależy nam na pozyskaniu partnerów biznesowych w zakresie dystrybucji. Powinny być nim zainteresowane przykładowo firmy ubezpieczeniowe, które na co dzień borykają się z odszkodowaniami spowodowanymi przez pożar. Dzięki wprowadzeniu do swojej oferty iBlockFire® mogą maksymalnie zminimalizować skalę ryzyka i szkód  wyrządzonych przez płomienie – zaznacza P. Gertych, i dodaje: – Ale równie istotnym celem jest nasza misja, której się podjęliśmy. Naszą intencją jest, aby ten produkt dał ludziom większe poczucie bezpieczeństwa. Żeby go posiadali, ale nigdy nie musieli użyć.

Co 4 sekundy gdzieś na świecie wybucha pożar, co roku w ich wyniku, tylko w Polsce, ginie ponad pół tysiąca ludzi, kilkadziesiąt tysięcy ulega różnego rodzaju urazom, niszczone jest mienie i środowisko naturalne. Jeśli jednak zadziałamy odpowiednio wcześnie, mając w zasięgu ręki skuteczny środek gaśniczy, nie dopuścimy do jego rozprzestrzenienia. Oprócz dużych strat i ewentualnych ofiar, można uniknąć kosztownych akcji ratowniczych i narażania życia osób w nich uczestniczących. iBlockFire® został stworzony dla ludzi, z myślą o Ziemi – podkreśla P. Gertch.

Wiktoria Piątek