Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu to największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce, mieszcząca się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia". Obejmując 4,5 hektara zabytkowych obiektów górniczych z końca XIX wieku i początku XX wieku stanowi, po zakończonej w 2014 r., rewitalizacji wyjątkowy obiekt na turystycznej mapie Polski.
Reklama
Media

– Oprócz funkcji muzealnej, wzbogaconej o działy archeologiczne i geologiczne z bogatymi zbiorami, Stara Kopalnia jest przestrzenią dla Galerii Sztuki Współczesnej i Centrum Ceramiki Unikatowej, realizującej prestiżowe wystawy o zasięgu krajowym i europejskim, w dużej mierze dzięki współpracy z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu – mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni.

Ponadto przestrzenie obiektu pozwalają na organizację renomowanych konferencji, różnorodnych szkoleń oraz eventów firmowych (m.in. team building). Na terenie Starej Kopalni odbywają się również liczne wydarzenia kulturalne, jak spektakle czy koncerty czołowych polskich wykonawców.

Jednak najważniejszą rolę w przypadku Starej Kopalni odgrywa pielęgnowanie tradycji górniczej. Jak mówi Jan Jędrasik: - Kreowanie przyjaznej przestrzeni do dialogu wielopokoleniowego łączącego przeszłość i dokonania współczesności w celu poznania historii, tradycji i kultury Wałbrzycha i jego regionu to misja naszej instytucji.

Co roku instytucja wraz z Wałbrzyskimi Stowarzyszeniami Górniczymi organizuje Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka.

Zwiedzanie obiektu stanowi atrakcję zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, a przewodnikami są byli górnicy kopalń wałbrzyskich. W ofercie Starej Kopalni dostępne jest cieszące się dużą popularnością Nocne Zwiedzanie – dwugodzinne prace górnicze w podziemiach wraz z tradycyjną biesiadą górniczą.