Praktyczny, trwały i uniwersalny materiał – tak stal nierdzewną postrzegają pracownicy toruńskiej spółki Invest-Tech. To właśnie z tego wyjątkowego i wszechstronnego materiału, podatnego na obróbkę plastyczną i zachowującego właściwości mechaniczne w wysokich temperaturach, odpornego na korozję metalu o specjalnych właściwościach fizykochemicznych firma produkuje szeroką gamę wyrobów hutniczych.

Invest-Tech Sp. z o.o. jest obecny w branży stali kwasoodpornej i nierdzewnej od 1996 r. W 2001 r. podjęto decyzję o specjalizacji w produkcji wyrobów wyłącznie ze stali nierdzewnej, nie tylko ze względu na jej wytrzymałość, łatwość obróbki, żaroodporność, szerokie zastosowanie w branży chemicznej, spożywczej, energetycznej, petrochemicznej, ale również z powodu jej ekologiczności. Jako, że materiał ten odporny jest na korozję, może być wykorzystywany w wyjątkowo niekorzytnych warunkach, takich jak wysoka temperatura, duże naprężenia, agresywne czynniki, a tym samym jest w pełni bezpieczny dla ludzi i środowiska. Poza tym nadaje się do pełnego, skutecznego recyklingu.

    Podjęta  decyzja o węższym sprofilowaniu materiałowym, przy jednoczesnej rozbudowie oferty produktowej, przyniosła spółce nie tylko zysk ekonomiczny, ale również rozpoznawalność i uznanie, na rynku polskim i zagranicznym, na który firma eksportuje 30 proc. swojej produkcji.
 
    Obecnie spółka oferuje szeroką gamę wyrobów hutniczych mi.in. rury nierdzewne, blachy, maszyny do oczyszczalni ścieków oraz świadczy usługi cięcia plazmowego, laserowego, strumieniem wody oraz obróbkę CNC – toczenie, frezowanie.

    Jak mówi Alicja Jezierska, Prezes Zarządu Invest-Tech Sp.z.o.o.: – Stal nierdzewna długo była uznawana, szczególnie w stosunku do zwykłej stali węglowej, jako materiał drogi.  My korzystamy przede wszystkim z oferty hut europejskich, ponieważ polskie huty jej nie wytwarzają. Obecnie stal nierdzewna uznawana jest za materiał XXI wieku, o szerokim zastosowaniu, które my staramy się wykorzystać jak najlepiej. Oczywiście przez te wszystkie lata działalności musieliśmy również się tego materiału “nauczyć”, ale dzięki temu dziś jesteśmy ekspertem w tej dziedzinie i wciąż mamy nowe pomysły na eksploatowanie tego wszechstronnego materiału. Zwłaszcza, że nasza spółka jest bardzo zaawansowana technologicznie i logistycznie. Posiadamy też własne Centrum Badawczo-Rozwojowe.

    Dynamiczny rozwój Invest - Tech, który miał miejsce na przestrzeni kilkunastu lat, był możliwy dzięki profesjonalnej i wyspecjalizowanej kadrze pracowników. To jeden z głównych czynników przewagi konkurencyjnej firmy. Personel inżynieryjny, handlowcy, technolodzy, konstruktorzy, pracownicy administracji, to osoby o ogromnych kompetencjach, wieloletnim doświadczeniu, posiadający imponującą wiedzę techniczną, służący swoimi umiejętnościami nie tylko klientom, ale również swoim partnerom biznesowym.

    Jak podkreśla A. Jezierska: – Nasz klient jest bardzo wymagający, więc musimy mieć bardzo rozległą wiedzę technologiczną. Naszymi atutatmi są niewątpliwie wiarygodność, kompetencja oraz autentyczność co do pochodzenia materiałów i ich wysoka jakość. Bez zespołu ludzi, którzy u nas pracują, absolutnie nie byłoby możliwości tak intensywnego rozwoju i utrzymania silnej pozycji na rynku. Obecnie zatrudniamy ponad 100 osób, z czego część pracuje u nas już blisko 20 lat. Aby działać prężnie i skutecznie rotacja personelu nie jest wskazana, dlatego bardzo doceniamy i szanujemy doświadczenie naszej kadry, a przede wszystkim ich zaangażowanie. Nie chcemy również, aby ich praca stała się rutyną, dlatego staramy się zapewnić im stały rozwój i dokształcanie. Oczywiście w obecnych czasach automatyzacja czy informatyzacja, jest powszechna w zarządzaniu firmą, produkcją oraz gospodarką magazynową i w te obszary staramy się inwestować jak najwięcej. Równie istotna jest w tym procesie rola człowieka i nadal pozostaje on jednostką niezastąpioną. Zależy nam, aby w dalszej perspektywie tworzyć zespół równie ambitny, kompetentny, otwarty na rozwój i stawiający przed sobą nowe wyzwania.

Joanna Chrustek, Joanna Jakoweńko

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Apla

Innowacyjny zbiornik modułowy ze stali nierdzewnej Invest-Tech – nowy wymiar oczyszczalni ścieków

Stosowane powszechnie technologie budowy zbiorników w oczyszczalniach ścieków posiadają szereg ograniczeń, a jednym z podstawowych jest brak możliwości rozbudowy powstałej instalacji. Dotychczas jedynym rozwiązaniem była budowa zupełnie nowego zbiornika, co generowało duże koszty i w takim wypadku wielu inwestorów rezygnowało z projektu, wybierając rozwiązania, które nie zawsze sprzyjały środowisku naturalnemu. W odpowiedzi na to spółka Invest-Tech, we współpracy z kadrą Politechniki Rzeszowskiej zaprojektowała i wybudowała innowacyjny stalowy zbiornik modułowy, do stworzenia którego użyto najwyższej klasy stal nierdzewną Forta Duplex z fińskiej huty Outokumpu. Zbiornik to gotowe do montażu prefabrykaty rurociągowe przeznaczone dla stacji uzdatniania wody, przepompowni, studni i oczyszczalni ścieków, które mogą być dowolnie składane i instalowane wg indywidualnego projektu. Obecnie już sześć gmin w Polsce korzysta z tego rozwiązania.