Światowa jakość dla przemysłu motoryzacyjnego
Pracownicy BorgWarner zatrudnieni od początku działalności firmy w Polsce / Media

Dekada funkcjonowania BorgWarner w Polsce upłynęła w duchu innowacyjności i wysokich standardów jakościowych. Okres ten wypełniony był dynamicznym rozwojem, systematyczną rozbudową fabryki w podrzeszowskiej Jasionce oraz stałym wzrostem zatrudnienia, które aktualnie przekracza 1850 osób.


BorgWarner Inc., amerykański producent turbosprężarek, układów kontroli i sterowania przekładni automatycznych oraz łańcuchów rozrządu dla branży motoryzacyjnej, to obecnie 6 wyspecjalizowanych dywizji w 19 krajach na świecie, zatrudniających ok. 30 tys. pracowników w 68 miejscowościach. Polski oddział spółki, zlokalizowany w sąsiedztwie rzeszowskiego lotniska, w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym specjalizuje się w produkcji systemów doładowania silników, sterowania rozrządem, termiką, emisją spalin oraz przeniesieniem napędu. Stosowane technologie przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji substancji szkodliwych, przy równoczesnej poprawie własności jezdnych.

BorgWarner w Polsce, to obecnie zakłady produkcyjne dwóch spółek, tworzące Campus o powierzchni 12,5 ha: BorgWarner Poland Sp. z o.o. oraz BorgWarner Rzeszów Sp. z o.o. Pierwszym klientem BorgWarner w Polsce była fabryka Fiata w Bielsku-Białej, dla której produkowano wówczas cztery modele turbosprężarek do silników diesla. Aktualnie BorgWarner współpracuje z klientami na całym świecie, takimi producentami samochodów osobowych, jak: Volkswagen, Ford, Land Rover, Jaguar, BMW, Daimler, Renault, Skoda, Fiat, Audi oraz z producentami ciężarówek MAN, Daimler, Volvo Penta, Liebherr.

Wyspecjalizowane dywizje


W ramach struktury zakładu działają wyspecjalizowane dywizje. Do BorgWarner Poland Sp. z o.o należy m.in. dywizja Turbo Systems, zajmująca się produkcją turbosprężarek do pojazdów osobowych oraz użytkowych, a także Remanufacturingiem – czyli ich regeneracją. Jak mówi Marek Ryczko, dyrektor BorgWarner Poland Sp. z o.o.: – W związku z nieustannym rozwojem, w 2016 roku wprowadziliśmy do oferty regenerację turbosprężarek. Tego typu działalność doskonale wpisuje się w coraz popularniejsze założenia „Gospodarki o obiegu zamkniętym” (ang. Circular Economy). Ponadto stosowanie części po uprzedniej regeneracji może przynieść zarówno olbrzymie oszczędności w surowcach, jak w zużyciu energii. Tak więc stara, używana turbosprężarka, poprzez procesy regeneracyjne otrzymuje drugie życie.

BorgWarner Poland Sp. z o.o. to również nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe, gdzie od podstaw, często we współpracy z uczelniami wyższymi regionu, projektowane, testowane i wdrażane są do produkcji turbosprężarki oraz dywizja Morse Systems, gdzie odbywa się produkcja łańcuchów rozrządów, napinaczy i modułów rozrządów ze zmiennymi fazami.

BorgWarner Rzeszów Sp. z o.o. to dywizja Transmission Systems, specjalizująca się w produkcji i sprzedaży elektrozaworów i modułów sterujących do automatycznych skrzyni biegów wraz ze sprzęgłami jednokierunkowymi i tarczami ciernymi. Jak podkreśla Paweł Tetela, Dyrektor tej spółki: - Pomimo krótkiego funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa, które zostało wydzielone ze struktur BorgWarner Poland Sp. z o.o. w 2015 r., realizujemy wszystkie założone plany. Dzięki posiadanej autonomii, dobrej organizacji pracy ponad 500-osobowego zespołu, skutecznemu zarządzaniu oraz czytelnej polityce jakości możemy mówić o nieustannym progresie naszego przedsiębiorstwa. Oddział jest obecnie jedynym zakładem w Polsce produkującym moduły kontroli skrzyń dwusprzęgłowych, a portfolio wyrobów stale się powiększa. Popyt rynku motoryzacyjnego na wydajne, oszczędne i ekologiczne technologie będzie sukcesywnie wzrastać, dlatego też stawiamy na rozbudowę swojego zaplecza produkcyjnego.

Jakość to priorytet

Nieodłącznym elementem, mającym wpływ na sukces obu spółek BorgWarner w Polsce jest najwyższa jakość oferowanych produktów oraz wysokie standardy zarządzania, przy zastosowaniu zintegrowanego systemu, opartego na międzynarodowych normach: ISO TS 16949, ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Wdrożenie standardów jakościowych w spółkach było możliwe dzięki istniejącemu już i obowiązującemu w całej organizacji Korporacyjnemu Systemowi Zarządzania Jakością, tzw. BorgWarner Quality System oraz Systemowi Zarządzania Produkcją, tzw. BorgWarner Production System. BWQS i BWPS to nowoczesne i elastyczne systemy, wspomagające procesy produkcyjne, stosowane w zakładach BorgWarner na całym świecie, a ich największą zaletą jest uniwersalność, jasne kryteria oraz czytelne, graficzne i intuicyjne przedstawienie wyników tak, aby każdy członek zespołu mógł swobodnie interpretować bieżącą sytuację. Fundamentalne zasady BWQS i BWPS, do których należą m.in. rozwój pracowników, komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna, planowanie produkcji, ustandaryzowana praca, przynoszą wymierne korzyści, w postaci satysfakcji odbiorców produktów i ich użytkowników, jak również zmniejszenia kosztów operacyjnych, zachowania bezpieczeństwa pracy oraz ochrony środowiska.

Wysokie standardy bezpieczeństwa

BorgWarner na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo, które promuje hasłem „Safety First/Quality always”. Proaktywny program jego wsparcia oparty został o restrykcyjne zasady zapobiegania zagrożenia w pracy i standard Global Safety Star Frame (GSSF). Dzięki odpowiednim narzędziom i szczelnemu systemowi zarządzania, podejście do tego zagadnienia jest zauważalne na każdym kroku, a ustanowione normy zachowań i ich przestrzeganie przez pracowników sprzyjają podnoszeniu wydajności i jakości pracy. Z kolei poczucie bezpieczeństwa i zadowolenie zespołu, przekładają się na wyniki ekonomiczne. Dowodem na to, jak dużą wagę przywiązuje spółka do kwestii bezpieczeństwa pracy, jest zdobycie na przestrzeni lat wielu nagród w tym zakresie, m.in. prestiżowej CEO Safety Excellence Award, asygnowanej za przepracowanie miliona godzin bez wypadku. Pracownicy otrzymaną nagrodę finansową przeznaczyli na cele charytatywne.Społecznie odpowiedzialni

Jednym z kluczowych elementów strategii oraz integralną częścią działalności polskiego oddziału BorgWarner jest idea zrównoważonego rozwoju i budowania kultury organizacji, opartej na wrażliwości i otwartości na potrzeby innych. Bezinteresowna pomoc w imię idei społecznego solidaryzmu lokalnego, od początku działalności spółki wpisuje się w takie wartości, jak odpowiedzialność, rzetelność i zaufanie. Dlatego też BorgWarner angażuje się w liczne inicjatywy dobroczynne, ukierunkowane na społeczność lokalną, udziela pomocy finansowej lub rzeczowej bezpośrednio osobom fizycznym, na rzecz fundacji, a wartość nakładów na działalność charytatywną z roku na rok systematycznie wzrasta. Istotnym warunkiem, niezbędnym do osiągnięcia sukcesu w tym obszarze, jest również edukacja pracowników oraz budowanie ich świadomości dotyczącej podejścia firmy do społecznej odpowiedzialności biznesu. Działania filantropijne w spółce to nie tylko doraźne przekazywanie darowizn, ale przemyślane i długofalowe działania, zbudowane w oparciu o analizę potrzeb społecznych i własnych możliwości, tak by działać naprawdę skutecznie i transparentnie.

Jak podsumowuje M. Ryczko: – Podstawowymi narzędziami transferu nowoczesnej wiedzy i technologii są innowacyjne, nowatorskie rozwiązania i nasz tegoroczny jubileusz odbył się właśnie pod hasłem "10 lat innowacji w Polsce". Tylko stały i zrównoważony rozwój jest gwarantem istnienia na rynku. Inwestycje zapewniają nie tylko szerszą i ulepszoną ofertę dla branży motoryzacyjnej, wysoką jakość wyrobów oraz zabezpieczenie produkcji na najbliższe lata, ale również gwarantują nowe miejsca pracy. Poza tym, prawidłowe funkcjonowanie firmy w branży motoryzacyjnej, zależne jest od posiadanych standardów, określających i wymuszających wysoki poziom usług i my zawsze je zapewniamy. To wszystko przyczyniło się również do tego, że cały zakład w Jasionce już niedługo będzie największym tego typu tzw. nowoczesnym parkiem przemysłowym dla globalnego koncernu BorgWarner Inc. pod kątem generowanych przychodów i kompleksowości.

Joanna Chrustek, Joanna Jakoweńko