Muszynianka to jedna z najpopularniejszych wód mineralnych w Polsce. Pełna wartościowych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego działania organizmu. Jednak nie tylko dlatego warto po nią sięgnąć.
Reklama
Media

Dlaczego woda jest tak istotna?

Woda stanowi składnik każdej komórki organizmu, jest też częścią krwi, mózgu i mięśni. Bierze udział w licznych procesach zachodzących w naszym ciele. Nie należy zapominać również o tym, że może być nośnikiem, jak również rozpuszczalnikiem wielu substancji odżywczych. Właściwe nawodnienie przyczynia się do prawidłowej pracy nerek oraz lepszego metabolizmu (regularne picie wpływa pozytywnie na przebieg procesów trawiennych). Oddziałuje na zdolność mięśni do wykonywania skurczów oraz poprawia sprawność fizyczną. To niejedyne jej właściwości. Oczyszcza organizm z toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii, gasi pragnienie i nawadnia, dzięki czemu skóra staje się bardziej sprężysta.

Jak się nawadniać?

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca, aby dorosłe osoby wypijały około 2-2,5 litra płynów dziennie. Zapotrzebowanie to uzależnione jest między innymi od stopnia aktywności fizycznej czy aktualnej temperatury powietrza. W czasie upałów nasz organizm schładza się poprzez wydzielanie potu, stąd woda szybciej z niego ucieka. Ponadto, wraz z nią usuwane są sole mineralne, takie jak sód i potas, co może prowadzić do zachwiania równowagi w organizmie. W efekcie może skutkować to podniesieniem ciśnienia krwi, to natomiast do zwiększonego ryzyka wystąpienia zawału lub udaru.

Dlatego tak ważne jest regularne nawadnianie, najlepiej wodą, która uzupełni braki wspomnianych składników. Wzmożone zapotrzebowanie na nią występuje również podczas wysiłku fizycznego. Należy pić przed, w trakcie i po treningu. Ze względu na to, że bierze udział w transporcie tlenu w ciele, stanowi też sporą część składu osocza i mięśni. Podczas aktywności pocimy się, a strata płynów wiąże się z utratą masy naszego ciała, co w efekcie powoduje osłabienie wydolności fizyczno-psychicznej.

Jeśli zastanawiamy się co pić, najlepiej sięgnąć po wodę. Nawadnia najefektywniej, ponieważ dobrze wchłania się z układu pokarmowego. Dzięki niskiej kaloryczności stanowi odpowiedni wybór w trakcie redukcji masy ciała. Jej smak możemy wzbogacić dodając do listek mięty albo plasterek cytryny. Przy odpowiednim nawodnieniu znaczenie ma nie tylko to, ile pijemy, ale i sposób, w jaki to robimy. Nie wystarczy od czasu do czasu sięgnąć po szklankę i opróżnić całą jej zawartość. Tym sposobem szybko wydalimy to, co przyswoiliśmy. Dlatego najlepiej pić małymi łykami, regularnie, aby organizm na bieżąco korzystał z dostarczanych mu płynów.

Symptomy odwodnienia

Właściwe nawodnienie jest istotne, zwłaszcza latem, gdy szczególnie jesteśmy narażeni na utratę wody, którą tracimy wraz z potem. Dlatego tak ważne jest regularne dostarczanie jej organizmowi. Podczas upałów możemy poczuć pragnienie, które jest znakiem, że powinniśmy lepiej się nawadniać — jest również wskaźnikiem utraty 2% płynów z ciała. To pierwszy znak, że zbliżamy się do odwodnienia. Dlatego nie należy zwlekać, a czym prędzej sięgnąć po coś do picia. W skrajnych przypadkach narażeni jesteśmy na hiponatremię, czyli zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej. Jej istotą jest niedobór sodu w organizmie, który obok chloru i potasu stanowi podstawowy elektrolit organizmu. Deficyt sodu we krwi prowadzi do spadku wydolności organizmu, zawrotów głowy oraz nudności. Szczególnie narażeni są nią sportowcy trenujący ponad dwie godziny, zwłaszcza treningi wytrzymałościowe czy przygotowując się do maratonu.

Nie trzeba jednak doprowadzić do hiponatremii, by poczuć negatywne skutki niedostatecznego nawodnienia. Braki odbijają się negatywnie na naszym nastroju, sprawiają też, że jesteśmy rozdrażnieni i boli nas głowa. Wraz z utratą płynów z naszego organizmu wydostają się bowiem sole mineralne. Ich utrata skutkuje zmęczeniem, w końcu każda tkanka organizmu składa się z wody. Jej braki skutkują też uczuciem głodu czy podwyższoną temperaturą ciała.

Jak sprawdzić, czy jesteśmy dobrze nawodnieni?

Jeśli pomimo picia dużej ilości płynów wciąż nie wiemy, czy jesteśmy wystarczająco nawodnieni, to jest kilka sposobów, które pozwolą to sprawdzić. Możemy zważyć się przed i po treningu. W ten sposób dowiemy się, ile wody wypacamy w trakcie ćwiczeń i ile powinniśmy wypić, by uzupełnić niedobory. Obserwujmy stan naszej skóry, jeśli jest sucha i łuszczy się, może być to znak, że pijemy zbyt mało. Nie inaczej jest w przypadku opuchlizny. Odwodniony organizm zaczyna gromadzić wodę w przestrzeniach międzykomórkowych, po to, by zachować ją na później. Ostatnim ze sposobów jest sprawdzenie koloru moczu. Jeśli jest żółty albo brązowy oznacza to, że za mało pijemy. Właściwy kolor przy dobrym nawodnieniu to słomkowy. Nie narażaj swojego zdrowia i sięgaj regularnie po naturalną wodę mineralną, taką jak Muszynianka.

Dlaczego Muszynianka?


Muszynianka nie tylko doskonale ugasi pragnienie, ale dostarczy sporą dawkę składników mineralnych. Ta naturalna woda stanowi źródło cennych pierwiastków, istotnych dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Wśród nich znajduje się magnez, wspierający procesy biochemiczne, wapń regulujący krzepliwość krwi i stanowiący główny element budujący kości i zęby. Odpowiada on także za utrzymanie prawidłowej krzepliwości krwi i korzystnie wpływa na przemianę materii. Jest niezbędny do utrzymania prawidłowej pracy serca oraz ułatwia leczenie niektórych procesów zapalnych.
Ponadto, Muszynianka zawiera również potas, który pełni istotną funkcję w działaniu układu krążenia mózgowego i pracy serca. Wpływa on na obniżenie poziomu ciśnienia krwi i wspiera leczenie alergii. Niezbędne jest również żelazo, stanowiące część erytrocytów, czyli czerwonych krwinek oraz składnik mięśni i enzymów, które bierze udział w detoksykacji szkodliwych substancji w wątrobie. Co więcej, woda ta to również źródło dobroczynnych wodorowęglanów, które wpływają korzystnie na samopoczucie osób cierpiących na nadkwasotę i poprawiają stan chorych na cukrzycę w początkowych jej stadiach (obniżają zawartość cukru we krwi oraz moczu).Nieustanny rozwój

Na początku 2019 roku Spółdzielnia Pracy „Muszynianka” uruchomiała kolejną linię rozlewniczą niemieckiej Firmy KRONES AG w nowym obiekcie zlokalizowanym w Muszynie. Dotychczas cała inwestycja kosztowała kilkadziesiąt milionów złotych i stanowi obecnie jedną z najnowocześniejszych tego typu linii produkcyjnych w Europie. Za jej sprawą Firma produkuje dziś 62 tysięcy butelek 1,5 litrowych na godzinę.

Muszynianka stawia na jakość i bezpieczeństwo. Powstawanie produktu jest monitorowane na każdym etapie, od ujęcia po efekt finalny. Woda transportowana jest do rozlewu w szczelnie zamkniętej instalacji tak, by nie miała bezpośredniego kontaktu z obsługą linii. Zamknięty obieg kontrolowany jest przez systemy elektroniczne weryfikujące na bieżąco parametry artykułu. Nad technologią i rozlewem całą dobę czuwa wewnętrzne laboratorium. O wszelkich nieprawidłowościach zachodzących w toku wytwarzania automatycznie informuje linia produkcyjna. Wszystko to sprawia, że klienci kupujący Muszyniankę otrzymują pełnowartościowy produkt o najwyższej jakości.

W najnowszej ofercie Spółdzielni jest Muszynianka w wersji premium w szklanej butelce (na półkach sklepowych zadebiutowała w lutym bieżącego roku), o pojemności 0,3 l, opatrzona górskimi akcentami. Powstała w odpowiedzi na oczekiwania klientów. Szklana butelka doskonale współgra z dotychczasowym projektem wody w butelkach PET. Niebawem w sprzedaży pojawi się również produkt w większym opakowaniu, 0,7 l.
Muszynianka w wersji premium zdobyła już nagrodę Perła Rynku FMCG 2019.

„Muszyniankowe” produkty

Ta naturalna woda mineralna, o której cały czas mowa, wydobywana jest w Muszynie na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, słynącego z niezwykłych wartości przyrodniczych, historycznych i krajobrazowych. Ceniona jest przez konsumentów za swój niepowtarzalny smak oraz właściwości zdrowotne. Aktualnie dostępna jest w butelkach o trzech pojemnościach 1,5, 0,6 oraz 0,3 litra. Dwie pierwsze występują w butelkach plastikowych, natomiast ostatnia w szklanej. Konsumenci mogą sięgnąć po Muszyniankę niskonasyconą lub średnionasyconą CO2.

Doceniona przez wielu

Muszynianka jest laureatem wielu prestiżowych nagród i certyfikatów. Na swoim koncie ma między innymi Super Wiktorię w kategorii Lider Rynku Wody Mineralnej w Polsce 2018. oraz Perłę Rynku Spożywczego 2018, która to została przyznana Decyzją Rady programowej i organizatorów w kategorii Produkt. Spółdzielnia pracy „Muszynianka” jest też laureatem Lauru Konsumenta, czyli ogólnopolskiego projektu konsumenckiego, którego efektem jest wyłanianie każdego roku najpopularniejszych produktów i marek w różnych kategoriach. Kolejne z wyróżnień to Najwyższa Jakość QI 2017, czyli największy konkurs jakościowy w Polsce skupiający przedstawicieli firm i instytucji działających na terytorium naszego kraju wokół idei zarządzania jakością. Uzyskała też odznakę Superbands, przyznawaną przez niezależną jednostkę promującą ideę brandingu poprzez identyfikację, nagradzanie i prezentację studiów przypadku marek, które osiągnęły rynkowy sukces.

Każda z nagród stanowi dowód na to, że Muszynianka to produkt najwyższej jakości. Przedsiębiorstwo to otrzymało także liczne nagrody przyznawane firmom o stabilnej pozycji i płynności finansowej, skutecznie realizującej plany rozwoju.

Muszynianka wspiera sportowców

Firma podejmuje też szereg działań stawiających na uświadomienie ludzi, jak istotne jest właściwe nawadnianie. Między innymi w takim celu powstał serwis Akademia Zdrowia Muszynianki, który zawiera artykuły dotyczące zdrowego stylu życia. Jego uzupełnienie stanowi internetowy Poradnik Zdrowiej z Muszynianką z najchętniej czytanymi tekstami z Akademii Zdrowia na stronie www. Całość jest dopełnieniem edukacyjnych i CSR-owych działań firmy. Muszynianka była również partnerem trasy treningowej Codziennie Fit Tour powered by PUMA, prowadzonej przez instruktorkę i trenerkę fitness Martę Hennig.

Spółdzielnia nie zapomina także o wsparciu sportowców, bo wie, jak istotną kwestią dla rozwoju sportu jest pomoc finansowa. Dlatego też była między innymi oficjalną wodą Rajdu NAC 38. Warszawskie Safari, który odbył się 10 i 11 czerwca 2017 roku. Jest sponsorem 4Fun Rally Team, grupy powstałej z inicjatywy Waldemara Wojnara w 2012 roku. Wspiera też biegaczy podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju, od lat sponsoruje strongmana Tomasza Kowala i jest partnerem strategicznym MKS Muszynianka, wielokrotnego Mistrza Polski oraz zdobywcy Superpucharu Polski. Dopinguje też najmłodszych — drużynie piłkarskiej Mineralni, młodych sportowców, którzy w ostatnim czasie zdobyli, między innymi, drugie miejsce na Międzynarodowym Dziecięcym Turnieju Piłki Nożnej Poprad Muszyna Cup!

Stworzyła wirtualny projekt Akademia Zdrowia Muszynianki-platformę wymiany wiedzy, dzięki, której przekazuje najważniejsze informacje na temat zdrowia i dbania o nie każdego dnia: www.akademiazdrowiamuszynianki.pl. Inwestuje w edukację najmłodszych, kierując do nich działania za pomocą FB https://www.facebook.com/StrefaZdrowiaMuszynianki/.

www.muszynianka.pl