Rozmowa z Wojciechem Goduńskim, właścicielem PPHU Wojtex, firmy będącej największym operatorem franczyzowym w Polsce, do której należy m.in. bardzo popularna sieć pizzerii Biesiadowo
Reklama

Na polskim rynku, z sukcesami funkcjonują już Państwo 25 lat. Co poradziłby Pan młodym przedsiębiorcom, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność?

Prawdziwą cechą biznesmena jest wytrwałość w dążeniu do celu, a każda porażka powinna być traktowana jako motywacja do działania. Przedsiębiorcom, stawiającym pierwsze kroki w branży radzę, aby przed uruchomieniem własnego biznesu przeanalizowali wszystkie aspekty wynikające z inwestycji. Jeżeli brak im doświadczenia, warto żeby skorzystali ze sprawdzonych modeli franczyzowych. Wejście we franczyzę jest dużym ułatwieniem. Wchodząc w sieć mamy pewność, że jest to sprawdzony biznes. Korzystamy w tym przypadku z doświadczenia franczyzodawcy, co pozwala uniknąć błędów, wynikających właśnie z braku doświadczenia. Przed każdym nowym franczyzobiorcą staje dużo wyzwań począwszy od wyboru odpowiedniego lokalu, poprzez biurokrację związaną z prowadzeniem działalności. We franczyzie jest po prostu łatwiej. Podstawą jest odpowiedni model biznesowy, który gwarantuje pewny zysk.

Dlaczego właśnie franczyza, którą oferujecie może być dzisiaj dobrym pomysłem na biznes?

Przez lata, sukcesywnie zdobywaliśmy doświadczenie i to właśnie dlatego jesteśmy na wysokiej pozycji wśród innych operatorów marek franczyzowych. Otwartość na każdego przedsiębiorcę to jeden z głównych czynników, które pozwalają nam w tak szybkim tempie rozwijać biznes – nie wymagamy doświadczenia w branży, franczyzę z nami może otworzyć każdy, kto cechuje się zaangażowaniem oraz wielką chęcią odniesienia sukcesu w biznesie. A resztę wskażemy my. Franczyza jest bardzo bezpieczną formą w prowadzeniu własnego biznesu. Od samego początku nasi szkoleniowcy pomagają rozkręcić interes, służą wsparciem oraz doradztwem.

Obecnie Wojtex jest liderem rynku gastronomicznego posiadającym w swoim portfolio wiele brandów franczyzowych.

Wojtex to nie tylko gastronomia, chociaż rzeczywiście brandy tej branży, znajdujące się na mapie całej Polski są szczególnie rozpoznawalne: sieć pizzerii Biesiadowo, sieć pizzerii Crazy Piramid Pizza, kawiarnie Coffeeloffee, restauracje serwujące tortille Western Tortilla, restauracje z kurczakami Western Chicken. To także lodziarnie Tairoll, wyspecjalizowane w tworzeniu oraz sprzedaży tajskich lodów. O ich niepowtarzalnym smaku decyduje dobór naturalnych i najlepszych składników, sprawdzona receptura i innowacyjna maszyna – dostępna wyłącznie w naszej sieci. Dowodem na to, że nie zostajemy w tyle jest Zjemy.co czyli nowoczesna aplikacja do zamawiania jedzenia online. W swojej bazie ma już 500 restauracji, a to dopiero początek. Ale Wojtex to także marka Zippedshoes – nowoczesne suwaki do obuwia czy sieć sklepów oraz wysp handlowych z zabawkami Toy Planet. Dowodem na to, jak silną marką jest Wojtex są liczne nagrody, które zdobyliśmy na przestrzeni ćwierćwiecza naszej działalności.

Wszystko to w zaledwie 25 lat! Jak udało się to osiągnąć?

Swoją urozmaiconą ofertą trafiliśmy w gusta franczyzobiorców, którzy chcą wyróżnić się na rynku i spróbować innych rozwiązań poza standardową ofertą. Klient, chcąc ulokować swoje pieniądze, potrzebuje inwestycji, która da mu poczucie stabilności, a zarazem wyróżni się na rynku. Proponując nowe rozwiązania dla klientów, z pewnością nasza oferta nie odstrasza ich, a wręcz przeciwnie – działa na nich jak magnes. Firma Wojtex nieustannie ewoluuje. Cały czas pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, nie boimy się żadnych wyzwań. Na bieżąco obserwujemy rynek i staramy się znaleźć w nim luki, które można wypełnić i to z sukcesem dla nas oraz dla przyszłych franczyzobiorców. Wojtex cały czas podąża za trendami, tym samym podbijając rynek. Nie zamykamy się na istniejące już koncepty franczyzowe, cały czas pracujemy nad nowymi koncepcjami, wychodząc poza rynek gastronomiczny. Wszystko to przełożyło się na sukces.

Jakie są Państwa największe dokonania w minionym roku, które warto podkreślić?

W ubiegłym roku padł rekord jeśli chodzi o liczbę wszystkich sieci franczyzowych w Polsce. Dla nas to dowód na to, że dobrze wybraliśmy decydując się na działalność w branży. Nie możemy powstydzić się na tle Europy. Dla naszej firmy, to duży plus. Liczby, wskazujące ilość konkurencyjnych dla nas konceptów nie przerażają nas, wręcz stają się siłą napędową, która motywuje Wojtex do działania. Posiadamy wiele pomysłów na biznes, przy niewielkich nakładach finansowych, a to przekłada się na nasz sukces. Marzeniem każdej firmy jest, aby działać jak korporacja, a kluczowe decyzje podejmować jako mała firma. To oczywiście udaje się nielicznym, i cieszę się, że nam się to udało.

Rozmawiała Joanna Chrustek