Jednym z najbardziej uznanych na rynku światowym producentów nowoczesnych systemów mocowań jest EJOT. Koncern zajmuje się produkcją oraz handlem elementami złącznymi dla budownictwa (wkręty, łączniki do mocowania termoizolacji na fasadach oraz dachach płaskich, kotwy, mocowania dla fasad wentylowanych ) oraz dla przemysłu i motoryzacji (wkręty i elementy tworzywowe). Jego centrala znajduje się w Bad Berleburgu w Niemczech. Do stworzenia sieci przedsiębiorstw i powstania Holdingu przyczyniły się przede wszystkim niezwykła innowacyjność oraz szybki rozwój zakładów produkcyjnych i dywersyfikacja produktów. Polski oddział firmy EJOT znajduje się w miejscowości Ciasna (w powiecie lublinieckim w woj. śląskim).

– Początki naszej działalności na polskim rynku to rok 1997. Wówczas była to nieduża firma rodzinna o dobrych wynikach ekonomicznych, jednakże o ograniczonym zakresie produkcyjnym – mówi Andrzej Bibik, Prezes Zarządu polskiej spółki EJOT, i dodaje: – Po objęciu 12 lat temu przeze mnie funkcji prezesa zarządu, pierwszym zadaniem była rozbudowa zakładu produkcyjnego. Czyniliśmy to sukcesywnie w kolejnych latach, doskonaląc również nasz park maszynowy. Ostatnia duża inwestycja zakończyła się w ubiegłym roku. Nowy zakład ma powierzchnię ponad 4 tys. m², a w jego skład wchodzą hala produkcyjna i magazynowa oraz 3-kondygnacyjny budynek socjalno-biurowy. W nowych pomieszczeniach ulokowano najnowocześniejsze maszyny wtryskowe, a w hali magazynowej powstało 1,5 tys. miejsc paletowych na półprodukty i surowce oraz nowoczesne doki przeładunkowe. Na zewnątrz zostały ulokowane silosy o pojemności 150 ton. Kolejny etap budowy, który się właśnie toczy obejmuje zwiększenie powierzchni produkcyjnych o ok. 2,5 tys. m² i planujemy jego zakończenie na początku roku 2019. Z początkiem tego roku otworzyliśmy również nowe, duże Regionalne Centrum Dystrybucji EJOT w Olszowej w województwie opolskim. Obiekt ten jest największym centrum dystrybucyjnym EJOT na świecie, z zadaniem obsługi logistycznej regionu Europy Centralnej i Wschodniej. Po 20 latach działalności w strukturach Holdingu EJOT, możemy powiedzieć, że jesteśmy w czołówce europejskich dostawców branży techniki połączeń i w przeciągu tych lat staliśmy się jednym z trzech najlepszych przedsiębiorstw w całym koncernie.

źródło: Materiały Prasowe

Zdając sobie sprawę z dużej odpowiedzialności, jaka ciąży na producencie istotnych elementów mocowań, spółka przywiązuje bardzo dużą uwagę do kwestii jakości. EJOT Polska wdrożyła System Zarządzania Jakością ISO 9001:2015, gwarantujący wysokie standardy i skupiający się na profilaktycznym unikaniu błędów. System ten jest ciągle dostosowywany do aktualnych wymagań normy, zgodnie ze zaktualizowaną specyfikacją IATF 16949:2016. Firma wdrożyła również System Zarządzania Środowiskiem ISO 14001:2015 oraz System Zarządzania Energią ISO 50001:2011, a procesy ciągłego doskonalenia są wdrażane we wszystkich działach koncernu. Spółka posiada własne laboratorium badawczo-rozwojowe, gdzie m.in. opracowywane są nowe, innowacyjne rozwiązania. Obecnie przedsiębiorstwo ma na swoim koncie blisko 1,5 tys. opatentowanych produktów.

Jak podkreśla prezes A. Bibik: – Jakość jest podstawą wszystkich działań w EJOT, dlatego naszym mottem przewodnim jest hasło „Jakość łączy”. Nawiązuje ono zarówno do tego, czym zajmujemy się na co dzień, ale ma też szerszy wydźwięk. Jako międzynarodowa firma bierzemy odpowiedzialność za jakość produktów i procesów pod kątem zgodności z międzynarodowymi normami, certyfikatami i wymaganiami klientów, a także za jednolite globalne standardy zarządzania we wszystkich lokalizacjach EJOT na całym świecie. To podejście odzwierciedla nasze bezkompromisowe dążenie do najwyższej jakości oferowanych produktów, serwisu oraz działania organizacji. Po drugie, podkreśla, że poza aspektem czysto technicznym, równie ważne są dla nas relacje z ludźmi, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz firmy. Jakość łączy nas z naszymi dostawcami i klientami. Wyznajemy zasadę, że kluczem do sukcesu są pracownicy, ich zaangażowanie i kreatywność przyczyniły się do naszego sukcesu. Temu pomaga sprzyjająca atmosfera w pracy, wzajemny szacunek i po prostu pozytywne relacje międzyludzkie.

Joanna Chrustek, Joanna Jakoweńko