Firma została założona w 2004 r., a jej właścicielem jest amerykański podmiot, który działalność w branży alkoholowej prowadzi od wielu lat. Nie miał jednak wcześniej w swoim portfolio żadnego mocnego alkoholu. – Polska od wielu lat ma na świecie bardzo dobrą opinię kraju, w którym produkuje się najlepsze destylaty, z uwagi na posiadanie doskonałych surowców (zbóż i ziemniaków) oraz wielowiekowych tradycji w tym zakresie. Dlatego Pravda zdecydowała się na uruchomienie produkcji w Polsce – mówi Krzysztof Liszkowicz, Dyrektor Zarządzający przedsiębiorstwem, i dodaje: – Uruchomiliśmy zakład w Bielsku-Białej, co też było nieprzypadkowym wyborem. Alkohole typu mocnego składają się w  40 proc. ze spirytusu, pewnych dodatków technologicznych i w blisko 60 proc. z wody, która na Podbeskidziu jest o wyjątkowych walorach. Czerpiemy ją z niewielkiego źródła górskiego, dostarczamy specjalnymi cysternami do zakładu i poddajemy procesowi regulowania poziomu minerałów. To nietypowe i wyróżniające firmę na rynku rozwiązanie w tej branży, by całą wodę do produkcji pozyskiwać z górskiego źródła, bez domieszek wody wodociągowej.

– Równie ważnym czynnikiem w kontekście jakości produktu jest stała współpraca naszego przedsiębiorstwa od początku działalności, z tą samą destylarnią z Wielkopolski, która od 14 lat dostarcza spirytus określonego typu, produkowanego wyłącznie dla nas. Jest to gwarancją powtarzalności smaku produktu, czego technologia masowa światowych koncernów nie jest w stanie zapewnić. – To pochodzenie wysokiej jakości surowców, jak również polskich tradycji produkcji, ma niebagatelne znaczenie w odniesieniu do końcowej wysokiej jakości wyrobu i jest dla naszej marki niezmiernie ważne – zaznacza K. Liszkowicz.

Dziś Pravda eksportuje swoje wyroby produkowane w Polsce do blisko 30 krajów na świecie. Jakość wyrobów firmy zostaje systematycznie doceniana przez międzynarodowe gremia na licznych konkursach o randze ogólnoświatowej. Firma posiada wdrożony System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności (ISO 22000:2005), a wszystkie produkty posiadają także certyfikację koszerności.

Magdalena Tułecka, Jacek Majewski