WYBIERAM POLSKIE | O idei patriotyzmu gospodarczego, wsparciu dla polskich firm, a także dialogu z uczelniami rozmawiamy z Łukaszem Buszem, właścicielem firmy HUTA SZKŁA „GLOSS” Glonek-Busz Spółka Jawna z Ponieca.

Czym dla Państwa jest patriotyzm gospodarczy?

Jako firma rodzinna posiadamy wyłącznie Polski kapitał, dzięki czemu można śmiało stwierdzić że pojemniki na znicz które produkujemy są produktem krajowym. Bardzo ważne jest dla nas, aby w naszej działalności wybierać dostawców również nastawionych na promowanie patriotyzmu gospodarczego. Działając wspólnie nie tylko sprawiamy, że finanse pozostają w naszym kraju, a również pozwala nam to na budowanie wzajemnych relacji, które pozytywnie wpływają na ilość miejsc pracy oraz stabilne zatrudnienie dla rzetelnych pracowników.

Czy pochodzenie kapitału ma dzisiaj jakiekolwiek znaczenie dla klienta?

W mojej ocenie spojrzenie na kapitał oczami Polaków jest bardzo zróżnicowane. Dużo mówi się o wspieraniu naszej gospodarki, jednak często, jako klienci sięgamy po produkty firm, które kapitału polskiego nie posiadają, a są jedynie promowane na produkt polski. Dlatego bardzo głośno mówimy o tym, by każdy z nas świadomie wybierał polskie.

Czy polskie firmy potrzebują dzisiaj wsparcia ze strony rządzących poprzez działania promujące polską przedsiębiorczość, czy raczej zmiany zachowania konsumentów?

Myślę że problem leży tutaj głębiej. Produkty oferowane przez olbrzymie koncerny są często tańsze, niż te które produkuje się na mniejszych liniach produkcyjnych. Spotykamy się z sytuacją, w której firmy z sektora MŚP są wypierane przez gigantów ze względu na zjawisko tzw. wojny cenowej. Te podmioty nie są w stanie stawić czoła gigantowi, który może sobie pozwolić na sprzedaż produktu nawet ze stratą. Dlatego bardzo ważne jest, aby dostrzegać takie sytuacje i skutecznie z nimi walczyć.

Jakie macie Państwo plany rozwojowe na najbliższy czas?

Mógłbym na to pytanie odpowiedzieć jednym słowem: dywersyfikacja. Analizujemy rynek w poszukiwaniu inwestycji poprawiających warunki pracy oraz pozwalających na redukcję kosztów, np. mediów. Do niedawnych inwestycji można zaliczyć takie działania, jak: zakup nowych wózków widłowych pozwalający na sprawniejsze przesunięcia magazynowe oraz załadunek samochodów ciężarowych. Faktycznie od zera odbudowaliśmy szatnie dla pracowników oraz część sanitarną. Dobudowaliśmy również osobne szatnie dla pracowników warsztatu. Są to kroki mające na celu poprawę komfortu pracy, jednak nie tylko. Zależy nam, aby osoby pracujące w naszym przedsiębiorstwie czuli, że są docenieni, a warunki w jakich pracują są przyjazne.

Rozmawiał Tomasz Popławski