Blok operacyjny musi być optymalnie zaprojektowany w stosunku do przeznaczenia, wyposażony w technologie gotowe na przyszłość. Standardem powinno być takie planowanie, które pozwala inwestycji rosnąć w miarę rozwoju potrzeb i nowych technik operacyjnych. Szpitale na całym świecie w takie właśnie bloki operacyjne już od 25 lat zaopatruje polska spółka ALVO.

Szeroka oferta nowoczesnych rozwiązań

Rodzinna firma ze Śmigla, niewielkiej miejscowości pod Poznaniem, może pochwalić się niezwykle bogatym portfolio. To zarówno pełen wachlarz unikatowych produktów, ale również całe systemy technologiczne dla oddziałów chirurgii. ALVO dostarcza innowacyjne rozwiązania i produkty dla pomieszczeń przygotowawczych, bloków operacyjnych i sal hybrydowych, oddziałów intensywnej terapii dla dorosłych oraz noworodków. Spółka produkuje i instaluje modułowe zabudowy ścienne i sufitowe dla sal operacyjnych, specjalistyczne drzwi chirurgiczne, myjnie chirurgiczne, wózki i meble medyczne czy systemy transferu pacjenta. Zaawansowane technologicznie, modułowe, higieniczne i zintegrowane sale operacyjne oferowane przez ALVO spełniają szczególne wymagania pod względem integracji technologii medycznych, planowania właściwego przepływu pracy czy reżimów sanitarnych. Obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającą się linią produktową w spółce są stoły operacyjne.

Medicus Clinic, Wrocław

Medicus Clinic, Wrocław

źródło: Materiały Prasowe

Jak podkreśla Tadeusz Olszewski, Prezes Zarządu ALVO Sp. z o.o. Sp. k.: – Medycyna ciągle się rozwija, a zapotrzebowanie na nowe technologie nieustannie rośnie. Dlatego musimy szukać nowatorskich rozwiązań w duchu nowoczesnych technologii i innowacyjnych projektów. Wsłuchujemy się w potrzeby pracowników oddziałów chirurgii i staramy się zrozumieć jakie zadania stawia przed nimi ich trudny zawód, każdego dnia. Naszą największą zaletą jest elastyczność i klienci bardzo to doceniają. Nigdy nie zakładamy z góry, że coś jest niewykonalne, tylko poszukujemy optymalnych sposobów realizacji. Bardzo często wiąże się to z większym nakładem pracy i wyższymi kosztami, ale odbiorcy są przyzwyczajeni również do tego, że w naszym słowniku, jako producenta i dostawcy nie używamy zwrotu „nie da się”. Staramy się, aby nasze propozycje, bloki czy stoły operacyjne były funkcjonalne, a zarazem przyjazne, zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego. Każdy chciałby pracować w miłym dla oka otoczeniu, dlatego staramy się, aby były one również estetyczne. Przyjazny wystrój, przestronne wnętrza z dostępem do światła dziennego, stały monitoring pacjenta, przekształcają środowisko szpitalne w dogodniejsze i przyjemniejsze miejsce.

Firma oferuje również system ALVO Integra przeznaczony do zarządzania urządzeniami medycznymi i wizualizacją danych klinicznych (transmisja audio i video w sali operacyjnej i poza nią). Spółka podejmuje się również i z powodzeniem realizuje skomplikowane inicjatywy, takie jak np. projekt, wymagający szczególnie sprawnego zarządzania, na ponad 20 sal operacyjnych czy sale operacyjne specjalizowane, tzw. hybrydowe, które projektuje się z uwzględnieniem posadowienia aparatury do obrazowania śródoperacyjnego. Tradycyjnie urządzenia, takie jak tomograf czy aparat RTG, angiograf, znajdują się w osobnych pracowniach, tymczasem w środowiskach hybrydowych są one elementem wyposażenia sali operacyjnej, dzięki czemu można wykonywać zabiegi chirurgii minimalnie inwazyjnej pod kontrolą obrazową, skrócić czas zabiegu i rekonwalescencji pacjenta.

- Nowoczesny blok operacyjny, to przede wszystkim taki, który jest optymalnie zaprojektowany z uwzględnieniem wszystkich aspektów swojego przeznaczenia – mówi prezes T. Olszewski, i dodaje: – Istotna jest funkcjonalność, intuicyjna obsługa i wszelkie technologie posiadające uzasadnienie kliniczne – np. zintegrowany system zarządzania salą operacyjną, wspierający zespoły chirurgiczne w każdej fazie operacji – od karty znieczulenia, do zakończenia operacji. Projektując nowoczesny blok operacyjny próbujemy się dowiedzieć, jakiego rodzaju zabiegi będą przeprowadzane, ilu specjalistów liczy zespół operacyjny, zdarza się, że jest to nawet 8-10 osób. Posiadając tę wiedzę przechodzimy dopiero do projektowania szczegółowego, powstają wizualizacje 3D z kompletnym wyposażeniem i uwzględnieniem wszystkich aspektów ważnych w środowisku operacyjnym. Dzięki temu użytkownik może zobaczyć jak będzie wyglądać jego miejsce pracy. W ALVO przykładamy również dużą wagę do designu. Zatrudniamy specjalistów od identyfikacji wizualnej, którzy doradzają i proponują indywidualną koncepcję wnętrza w zależności od rodzaju przeprowadzanych zabiegów i preferencji zespołu chirurgicznego. ALVO jako pierwsza firma na rynku wprowadziła dzieła sztuki do sal operacyjnych. Indywidualnie projektowane przez znanego polskiego artystę fotografika Lesa Szurkowskiego, szklane panele do sal chirurgicznych prezentują motywy inspirowane naturą. Takie rozwiązania powiększają optycznie pomieszczenie i ułatwiają koncentrację. Dodają też prestiżu, dekorują pomieszczenie. W 2016 r. postawiliśmy na współpracę z producentem urządzeń anestezjologicznych oraz kolumn i lamp chirurgicznych, niemiecką firmą Dräger. Współpraca z marką o tak ugruntowanej pozycji rynkowej, z ponad 130 letnią tradycją, otworzyła nam wiele nowych okien biznesowych, dała nowy impuls do rozwoju.

Model biznesowy ALVO

Firma posiada młody, ale wykwalifikowany zespół inżynierów i specjalistów ds. aplikacji klinicznych, którzy pracują w ciągłym dialogu z użytkownikami. Dzięki temu najlepsze, specjalizowane modele stołów operacyjnych ALVO zyskują zwolenników na całym świecie, od Meksyku po Chiny, nie wyłączając naszego rodzimego rynku. ALVO posiada 10 centrów doświadczeń klienta, w różnych miejscach świata (Malezja, Indonezja, Wietnam, Chiny, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Dania, Niemcy, Szwecja, RPA). Szkoleniowe sale operacyjne, z pełnym wyposażeniem, są istotnym elementem modelu biznesowego ALVO. Wiele kontraktów udało się firmie zdobyć właśnie dzięki temu, że dyskutowane konfiguracje ofertowe można było sprawdzić i przetestować w symulowanym na naturalne środowisku chirurgicznym, a nie na papierze. W centrach doświadczeń klienta ALVO regularnie odbywają się dialogi techniczne z udziałem zespołów chirurgicznych, dyrekcji szpitala, architektów medycznych. Tu można namacalnie sprawdzić przeznaczenie danego modułu, jego zasięg, sposób obsługi i posadowienie w sali, zapoznać się z wizją sali operacyjnej oferowanej przez ALVO. Dlatego też firma oferuje pakiet szczególnego wsparcia projektowego, szkolenia oraz konsultacje techniczne. Organizuje m.in. konferencje z udziałem architektów obiektów medycznych, na barkach, których spoczywa odpowiedzialność za budowę lub modernizację obiektu medycznego. – Pozwalamy zespołom chirurgicznym doświadczyć, jak można sprawnie zarządzać blokiem operacyjnym w pełni zintegrowanym środowisku video-over-IP, zanim zostanie on wybudowany. W odróżnieniu od wystaw targowych, nasza sala operacyjna nie jest ekspozycją, wszystko, co prezentujemy można dotknąć i wypróbować, a nowości technologiczne poznać w praktyce, a nie z informacji zawartych na ulotce. Od początku, kiedy powstała idea, aby z produktami ALVO „made in Poland” wejść na rynki nie tylko europejskie, ale i światowe, postawiliśmy na targi branżowe, jako najbardziej efektywny sposób dotarcia do odbiorców i miejsca, gdzie należy szukać potencjalnych klientów. Chcieliśmy pokazać inwestorom z różnych zakątków świata, że jesteśmy rzetelni, oferujemy wysokiej jakości sprzęt medyczny, funkcjonalny, estetyczny, dostosowany do indywidualnych potrzeb odbiorców, a jednocześnie tańszy od tego, który oferowały duże światowe koncerny. Poza tym, praca na całym świecie, w różnych kulturach, nauczyła nas również szybkiego i łatwego dostosowywania się do wymogów klienta. Musimy pamiętać, że w każdym kraju obowiązują inne zwyczaje i nie zawsze wystarczy kontakt z klientem tylko podczas targów. Zazwyczaj, w celu podtrzymania dobrych relacji odwiedzamy go nawet cztery razy w roku – mówi T. Olszewski.

Nie tylko Europa

Szpital El Nada, Egipt

Szpital El Nada, Egipt

źródło: Materiały Prasowe

Na naszym kontynencie ALVO zdobyło dużą popularność m.in. w Szwecji, gdzie wyposażyło 24 sale operacyjne w sztokholmskim szpitalu South General oraz 16 sal chirurgicznych szpitala w gminie Danderyd. Kolejnym skandynawskim rynkiem ALVO jest Dania, gdzie dla jednej z placówek leczniczych polska firma przygotowała na specjalne zlecenie, system segregacji odpadów medycznych. Na potrzeby tego zamówienia spółka w swoim przedsiębiorstwie musiała wybudować specjalną halę z linią produkcyjną.
Doskonałym przykładem na efektywność długotrwałej i konsekwentnej obecności firmy na branżowych targach jest współpraca z tak egzotycznym dystrybutorem marki ALVO, jakim jest firma Al-Kaws z Arabii Saudyjskiej. Aż przez cztery lata jej właściciel odwiedzał stoisko ALVO na targach branżowych, by w końcu zdecydować się na kooperację. Dziś polska spółka pracuje nad nowymi, wielomilionowymi projektami w tym kraju.
Jednym z kluczowych rynków polskiej firmy jest również Egipt, a na całym świecie w pełnowymiarowe sale operacyjne marki ALVO zaopatrzone są szpitale w tak odległych zakątkach świata, jak Indonezja, Chiny, Malezja, Panama, Indie, Liban, Filipiny, czy RPA. Aktualnie rozwiązania ALVO obecne są w 70 krajach. W swojej ofercie ALVO posiada również moduł szpitala polowego, dedykowany dla medycyny wojskowej i katastrof. Jako jedyna polska firma, ALVO może okazać się certyfikatem sejsmicznym dla swoich modułowych sal operacyjnych. Sala operacyjna ALVO została pod tym kątem przebadana w instytucie badań sejsmicznych w Japonii, dzięki czemu rozwiązania ALVO są preferowane w miejscach narażonych na tąpnięcia, trzęsienia ziemi, czy wybuchy wulkanów.
– Cały czas stawiamy na rozwój, chcemy być obecni na wielu rynkach świata, a to wiąże się również z nieustannym inwestowaniem. Przyszłoroczne nakłady finansowe na rozwój zaplanowaliśmy na poziomie 20 mln zł. Współpracujemy z Instytutem Metali Nieżelaznych oraz startupami, posiadamy kreatywny i prężny Dział Badań i Rozwoju, zatrudniamy 300 wykwalifikowanych pracowników i kładziemy duży nacisk na marketing. Nasza elastyczność, łatwość w poszukiwaniu rozwiązań również przyczyniły się do naszej obecnej, wysokiej pozycji na rynku branżowym. Ale nie rozpatrujemy tego w kategorii sukcesu, lecz codziennej pracy, którą staramy się wykonywać jak najlepiej, rzetelnie i nieszablonowo – podsumowuje prezes T. Olszewski

Joanna Chrustek, Joanna Jakoweńko

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Myjnia chirurgiczna ALVO Premium – Złote Godło QI 2018

Produkty ALVO cieszą się nie tylko światową renomą i zaufaniem odbiorców, nagradzane są również licznymi wyróżnieniami. W tegorocznej edycji programu Najwyższa Jakość Quality International produkt z portfolio ALVO: „Myjnia chirurgiczna ALVO Premium” otrzymała Złote Godło QI. Nagrodzony produkt charakteryzuje się wyrafinowaną linią, poprawiającą funkcjonalność i skuteczność procedury chirurgicznego mycia rąk, co sprawia, że stanowi ona właściwy wybór dla wszystkich użytkowników bloków operacyjnych. Myjnia łączy wiele funkcji w jednym module, z bezdotykową, intuicyjną obsługą. Wyprofilowana misa o gładkiej powierzchni sprzyja utrzymaniu jej w czystości, z wysokim fartuchem zabezpieczającym użytkownika przed ochlapaniem i umożliwiającym zachowanie wygodnej pozycji podczas przygotowania do operacji. Wszystkie media i akcesoria są schowane, wbudowane w moduł z łatwym do nich dostępem. Zatem myjnia ALVO Premium rozwiązuje również problem aranżacji przestrzeni w pomieszczeniu mycia. Zamontowany syfon do termodezynfekcji ultradźwiękowej rur i odpływów eliminuje ponadto źródło bakterii z trudno dostępnych miejsc. Myjnia chirurgiczna powstała w oparciu o obserwacje etnograficzne oraz wywiady z zespołami chirurgicznymi. Źródłem wiedzy i inspiracji były również informacje przekazywane przez dystrybutorów, klientów firmy ALVO. W efekcie badań i wywiadów powstał unikalny w swojej klasie wyrób, nie tylko o wyrafinowanej linii, unikalnym designie, ale przede wszystkim produkt, który poprawia skuteczność procedur mycia rąk na bloku operacyjnym.