Zarządzana od 16 lat przez burmistrz Barbarę Galicz gmina Tarczyn łączy w sobie standardy nowoczesności i wspaniałe tradycje.

Świadczone przez tarczyński samorząd usługi zostały po raz piąty w historii gminy nagrodzone Godłem Najwyższa Jakość Quality International.
Barbara Galicz, działa w samorządzie lokalnym od początku jego powstania w 1989 r., a na czele gminy Tarczyn stoi od 2002 r. Przez te wszystkie lata dała się poznać jako inicjatorka licznych przedsięwzięć, które zaowocowały niezwykle dynamicznym rozwojem Tarczyna. Dzięki jej efektywnemu zarządzaniu dziś gmina postrzegana jest jako niezwykle przyjazna i urokliwa, łącząca w sobie standardy nowoczesności i kultywację dziedzictwa.

Tarczyn słynie ze znajdujących się tam sadów, króre przewodzą w produkcji najdorodniejszych owoców w Polsce. Atutami tamtejszych terenów są m.in. lasy Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i unikalne ekosystemy Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Panują tu świetne warunki do hipoterapii, jeździectwa, turystyki rowerowej i wędkarstwa. Gospodarstwa agroturystyczne oferują specjały staropolskiej kuchni oraz produkty regionalne.

Tarczyn usytuowany jest przy głównych trasach komunikacyjnych – blisko Warszawy i lotniska Chopina na Okęciu. Lokalizacja jest jednym z największych atutów inwestycyjnych gminy. Znajdują się tam bardzo atrakcyjne tereny, przeznaczone m.in. pod zabudowę mieszkaniową. Z racji rolniczego charakteru gminy, mile widziane są tu małe i średnie przedsiębiorstwa branży przetwórstwa spożywczego.

Tarczyński samorząd stosuje najwyższe standardy jakościowe w zakresie realizowanych inwestycji własnych i świadczonych usług, wykonując liczne przedsięwzięcia infrastrukturalne oraz szkoleniowe oraz dbając o wysoki poziom życia mieszkańców w zakresie edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa, kultury, sportu, ekologii, cyfryzacji czy komunikacji. Praktycznie cały obszar gminy jest już zwodociągowany, powiększana jest także sieć kanalizacyjna. Modernizowane są drogi. W ostatnich latach rozbudowane zostały centrum zdrowia i przedszkole, powstały nowoczesne obiekty sportowe, ścieżki rowerowe i tereny rekreacyjne. Oddano do użytku nową, wielofunkcyjną siedzibę ośrodka kultury z biblioteką i multimdialną czytelnią. Zakończyła się rozbudowa szkoły podstawowej wraz z budową nowej sali gimnastycznej w miejscowości Prace Małe. Trwa modernizacja szkoły podstawowej w Tarczynie, która ma zakończyć się w przyszłym roku.
Maria Leżucha