Spółdzielnia obecnie zrzesza ponad 12,5 tys. członków, czyli tyle, ile średniej wielkości miasto w Polsce, a w jej zasobach zamieszkuje blisko 30 tys. zabrzan. W trakcie tych sześciu dekad, sprawne administrowanie pozwoliło wypracować skuteczne mechanizmy zarządzania, przynoszące wymierne rezultaty. Na sukces Jubilatki składają się przede wszystkim: dobry stan techniczny budynków, nieustanne podwyższanie standardów, stabilna sytuacja ekonomiczna oraz nowoczesna obsługa administracyjna. Wszystko to przy utrzymaniu możliwie najniższych czynszów i stałym zapewnieniu bezpieczeństwa lokatorów.

Jak podkreśla Włodzimierz Bosowski, Prezes Zarządu ZSM: - Przykład naszej spółdzielni pokazuje, że zarządzanie tak dużą strukturą może być niezwykle sprawne. Profesjonalizm, nowoczesne administrowanie oraz konsekwentna realizacja wyznaczonych zadań, to podstawowe założenia naszych działań. Ten czas, kiedy obchodzimy nasz jubileusz, to ważny moment, aby zastanowić się co jeszcze możemy zrobić, aby zapewnić lokatorom realizację potrzeb mieszkaniowych na najwyższym poziomie. Niewątpliwie pomysłów i pracy wystarczy na kolejne 60 lat.

Obchody jubileuszu

Z okazji-60 lecia działalności, ZSM dla swoich mieszkańców zorganizowała huczne obchody tego wydarzenia. Między innymi, 16 czerwca br. odbył się festyn pod hasłem „Żyję i mieszkam bezpiecznie”,  na którym licznie zebrali się nie tylko mieszkańcy, ale także przedstawiciele miasta oraz lokalnych instytucji. Nad wydarzeniem honorowy patronat objęła Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Zabrza.

Na mieszkańców czekały liczne atrakcje związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem, jak np. pokaz grupy GOPR, szkolenia pod okiem ratowników medycznych i Akademia Młodego Ratownika oraz pokazy straży pożarnej i policji. Wydarzenie uświetnił występ zespołów Brathanki i Folky Band, a na zakończenie odbył się pokaz Teatru Ognia.

Oficjalne obchody połączone zostaną z seminarium jubileuszowym “60 lat Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na tle ruchu spółdzielczego w Polsce i na świecie”. Będzie to okazja do wręczenia odznaczeń państwowych i związkowych dla zasłużonych pracowników spółdzielni.


Joanna Chrustek, Joanna Jakoweńko