Panie Prezesie, kilka tygodni temu Chopin Airport Development (CAD) otworzył swój flagowy projekt – pierwszy w Polsce pięciogwiazdkowy hotel sąsiadujący z lotniskiem na warszawskim Okęciu. Renaissance Warsaw Aiport Hotel jest także pierwszym w Polsce obiektem działającym pod marką Renaissance, należącą do największej sieci hotelarskiej na świecie – Marriott International.

Cieszymy się, że po ponad ośmiu latach od rozpoczęcia prac udało nam się dokończyć dzieło i oddać do użytku luksusowy, pięciogwiazdkowy obiekt hotelowy. Ostatnie dwa lata, od kiedy pełnię funkcję Prezesa Zarządu Chopin Airport Development, to okres bardzo intensywnej pracy całego zespołu, który został przekuty w wielki sukces. W tym czasie nadrobiliśmy to, czego nie udało się dokonać innym w ciągu tego długiego okresu. My przełamaliśmy tę niemoc i doprowadziliśmy do otwarcia hotelu.

Marka Renaissance wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom przedstawicieli szeroko pojętego biznesu. Naszym celem było stworzenie hotelu dla ludzi mających odwagę wyjść poza konwenanse, otwartych na odkrycia, którzy stale szukają nowych inspiracji, także podczas podróży służbowych. Poprzez otwarcie hotelu Renaissance, dołączyliśmy do grupy najlepszych hoteli pięciogwiazdkowych na rynku lokalnym i na mapie Europy. Jest on wyjątkiem w skali obiektów pięciogwiazdkowych.

Co takiego stanowi o wyjątkowości tego obiektu?

Renaissance Warsaw Airport Hotel to inwestycja w niestandardowym wydaniu. Dysponuje 225 pokojami, w tym 11 apartamentami, których wystrój odwołuje się do polskiego modernizmu. Wszystkie pokoje są idealnie wyciszone, co jest bardzo ważne dla obiektu przylotniskowego. Hotel Renaissance, jako jedyny w okolicy lotniska, ma w swojej ofercie basen i sauny oraz ekskluzywną strefę SPA. Goście mogą również skorzytać z Executive Lounge na najwyższym piętrze, z obszerną ofertą gastronomiczną i niepowtarzalnym widokiem na płytę lotniska. W hotelu znajduje się również nowocześnie zaprojektowana przestrzeń konferencyjna, która umożliwia dostosowanie rozwiązań do indywidualnych potrzeb klienta – 8 sal konferencyjnych o łącznej powierzchni 844 m kw., a także wysoka na 5,5 m Sala Balowa o powierzchni 415 m kw.

Pięciogwiazdkowy hotel Renaissance, który w całości został sfinansowany przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL), znajduje się w sąsiedztwie już działającego czterogwiazdkowego Hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport oraz trzygwiazdkowego Hampton by Hilton Warsaw Airport. Obecnie obok siebie funkcjonują trzy różne hotele zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska Chopina. Obiekty te, zarządzane przez CAD, uzupełniają się swoją ofertą. Już teraz widzimy, że otwarcie hotelu Renaissance było bardzo dobrą decyzją, czego dowodem jest fakt, że od pierwszego dnia funkcjonowania cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród gości, którzy są gotowi zapłacić za ofertę pięciogwiazdkową.

Podpisany ostatnio list intencyjny przez CAD, PKP, Polski Holding Nieruchomości oraz Xcity Investment to początek współpracy tych podmiotów przy komercyjnym zagospodarowaniu nieruchomości, należących do PKP. Na kolejowych gruntach mają powstać hotele i biurowce, a pierwsze inwestycje mogą być uruchomione w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku, Krakowie czy Szczecinie.

Dla Chopin Airport Development nawiązanie tej współpracy to krok milowy. Razem z uczestnikami tego porozumienia chcemy wykorzystać synergię spółek Skarbu Państwa jeśli chodzi o zagospodarowanie nieruchomości będących w zasobach PKP. Mamy szansę stworzyć nowoczesne projekty. Liczymy, że w związku z tą współpracą w przeciągu od trzech do pięciu lat może powstać około 10 nowych hoteli, m.in. w Poznaniu, Krakowie, czy Szczecinie, który jest dla nas priorytetem, ze względu na dynamikę rozwoju tego miasta w ostatnich latach.

Państwa spółka ma obecnie pięć hoteli, ale jak Pan zaznacza, to dopiero początek rozwoju. CAD jeszcze w tym roku planuje uruchomienie hotelu Moxy w Katowicach. Następne projekty, których otwarcie zaplanowano na przyszły rok, to 120-pokojowy obiekt w Rzeszowie oraz hotel Moxy w Poznaniu.

źródło: Materiały Prasowe

Trzygwiazdkowy, nowoczesny hotel Moxy, marki należącej do sieci Marriott International, obecnie bardzo popularnej wśród pokolenia Y, powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Obiekt ten doskonale wpisuje się w charakter Śląska i lokalizację naprzeciwko lotniska. Do dyspozycji gości oddane zostanie 100 pokoi, rozmieszczonych na 5 kondygnacjach. Pierwsi goście będą przyjęci jeszcze w tym roku. Hotel Moxy w Katowicach będzie szóstym hotelem w portfelu Chopin Airport Development i piątym przylotniskowym. Cieszymy się, że tą inwestycją umacniamy naszą obecność na polskich lotniskach. Szczególnie w Katowicach, które są atrakcyjne nie tylko z turystycznego, ale również inwestycyjnego punktu widzenia. Hotel będzie jednocześnie bardzo funkcjonalny i zarazem atrakcyjny wizualnie. Warto pamiętać, że koncepcja architektoniczna hotelu Moxy w Pyrzowicach została z entuzjazmem przyjęta przez Marriott International. Spełnia wszystkie wytyczne marki, a jednocześnie jest prawdziwie śląska. W lobby hotelu gości będzie witać górniczy wagonik, a także duży stół – modny aktualnie „Communal table”. Centralnym punktem parterowej części hotelu będzie wyspa barowa. To miejsce będzie przyciągało chcących popracować, odpocząć, porozmawiać, a także załatwić hotelowe formalności czy wypocząć przy drinku. Całości dopełnią pojawiające się tu i tam motywy graficzne szybów kopalnianych.

Kolejnym naszym projektem jest 120-pokojowy hotel w Rzeszowie, który ma przyjąć pierwszych gości w pierwszej połowie przyszłego roku. Ma służyć nie tylko pasażerom portu lotniczego, ale także klientom pobliskiej G2A Areny oraz firmom ulokowanym w sąsiedztwie podrzeszowskiego lotniska.

Z kolei w drugiej połowie 2019 r. spółka odda do użytku kolejny hotel Moxy, powstający w Poznaniu, w bezpośrednim sąsiedztwie Międzynarodowego Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Centralny Port Komunikacyjny „Solidarność” (CPK) to inwestycja, która przyniesie korzyści Polsce i naszej gospodarce. Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Pierwszy samolot ma odlecieć z CPK w połowie 2027 r. Czy w uruchomieniu CPK, spółka Chopin Airport Development dostrzega szansę rozwoju dla siebie, zarówno w przypadku istniejących hoteli, jak i dalszych, nowych projektów?

Powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego to inwestycja, która ma dla Polski fundamentalne znacznie, zarówno pod względem gospodarczym, jak również prestiżowym. W tej zmianie dostrzegamy również potencjał inwestycyjny dla naszej spółki. Jeśli chodzi o Chopin Airport Development i hotele, którymi zarządzamy, jestem przekonany, że w przeciągu 8-10 lat, które dzieli nas od uruchomienia CPK, będziemy mieli możliwość przeformatowania priorytetów w naszej działalności w taki sposób, aby czerpać z tej potrzebnej zmiany jak najwięcej korzyści. Nie ukrywam, że na początku mocno się zastanawialiśmy, jak to będzie wyglądało, biorąc pod uwagę fakt, że mamy trzy hotele przy Lotnisku Chopina, które ma być zamknięte po oddaniu do użytku CPK. Szybko jednak doszliśmy do wniosku, że tak naprawdę ta inwestycja stworzy wiele szans. Jedna z nich dotyczy samego portu lotniczego „Solidarność”, jeżeli chodzi o infrastrukturę i o budowę hoteli, które będą tam potrzebne. Wyobrażam sobie, że infrastruktura na CPK nie będzie się ograniczała tylko do powstania dużego portu lotniczego. Równolegle zostanie wybudowany port kolejowy. Współpracujemy już z partnerami z myślą o kolejnych projektach infrastrukturalnych, które pozwolą na otwarcie kilku hoteli w różnych kategoriach, ale również biurowców. Sądzę, że będą również inne pomysły na zagospodarowanie tego miejsca. Jestem przekonany, że będzie tam przestrzeń na powstanie m.in. galerii handlowych, czy innych obiektów związanych z Airport City.

Kolejną szansę upatruję w możliwościach, jakie powstaną po zamknięciu Lotniska Chopina z chwilą otwarcia portu lotniczego „Solidarność”. Przy naszych hotelach na Lotnisku Chopina, będą się otwierać nowe możliwości, które do tej pory były ograniczone ze względu na funkcjonowanie portu. Jestem przekonany, że serce biznesowe Warszawy, powoli będzie się zmieniało i ewaluowało właśnie w stronę aktualnego lotniska Chopina. Powstanie tam nowe miejsce inwestycyjne, gdzie mają szansę zostać wybudowane m.in. biurowce czy centrum konferencyjne, które do tej pory nie mogły się pojawić ze względu na ograniczenia związane z portem.

Reasumując, Centralny Port Komunikacyjny jest przedsięwzięciem, które bezspornie przyniesie korzyści Polsce i naszej gospodarce. Jestem przekonany, że jest to inwestycja porównywalna do budowy portu w Gdyni, przy którym urosło nowe miasto w 20-leciu międzywojennym.

Rozmawiał Tomasz Popławski

Chopin Airport Development (CAD) jest spółką powołaną przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) z misją realizacji inwestycji zlokalizowanych w sąsiedztwie portów lotniczych. CAD jest jednocześnie inwestorem, operatorem oraz administratorem istniejących obiektów i inwestycji hotelowych realizowanych od podstaw. Jako franczyzobiorca światowych sieci hotelowych Marriott International, Hilton, Best Western, InterContinental Hotels Group, świadczy również usługi hotelowo-konferencyjne oraz rekreacyjne. W portfelu Chopin Airport Development są już dwa hotele zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska Chopina – Courtyard by Marriott i Renaissance Warsaw Airport Hotel, dwa hotele Hampton by Hilton w Warszawie i Gdańsku, a także znajdujący się na półwyspie Helskim, wypoczynkowo-konferencyjny Best Western Hotel Jurata. CAD jest najprężniej rozwijającą się polską firmą hotelarską. Wkrótce otworzą się także dwa hotele Moxy (Marriott Int.) w Katowicach i Poznaniu oraz Holiday Inn Express Rzeszów (IHG).