Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. jest lokalnym liderem w sektorze mieszkań na wynajem. Obecnie spółka realizuje program „Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności”, w ramach którego najemcy otrzymają prawo wykupu zajmowanych lokali mieszkalnych.
Media

Po 20 latach działalności spółka może się pochwalić liczbą ponad 2 tys. mieszkań, położonych w 42 budynkach, 32 lokalami użytkowymi oraz 1165 miejscami postojowymi w parkingach podziemnych i boksach garażowych.

W ramach infrastruktury towarzyszącej, na osiedlach TBS w Katowicach powstało 12 boisk sportowych oraz liczne place zabaw. Budynki otoczone są pięknie urządzoną zielenią niską i wysoką. Najwyższy standard obsługi najemców komfortowych lokali, osiągany jest poprzez wzajemne zrozumienie, życzliwość i etykę biznesową. Rolą Katowickiego TBS jest nie tylko zapewnianie mieszkań, ale również lokali usługowych, wspierających działanie małych i średnich lokalnych przedsiębiorstw, a także przestrzeni rekreacyjnej i zaplecza sportowego. Obecnie spółka może pochwalić się wieloma udanymi i nagradzanymi obiektami, funkcjonując w Katowicach nie tylko jako podmiot wynajmujący mieszkania w standardzie „pod klucz”, ale również jako odważny inwestor i profesjonalny zarządca nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych.

Osiedle Pod Kasztanami

Nowym przedsięwzięciem Katowickiego TBS jest budowa osiedla w dzielnicy Giszowiec. „Osiedle Pod Kasztanami” to pierwsza inwestycja Katowickiego TBS w ramach programu „Mieszkanie na wynajem ze stopniowym dojściem do własności”. Formuła ta umożliwia systematyczną spłatę ceny mieszkania w ramach czynszu oraz wykupienie go w okresie od 5 do 20 lat od momentu przystąpienia do programu. Skierowany jest on do osób, które nie mogą kupić mieszkania na wolnym rynku. Osoby, które podpiszą umowę z Katowickim TBS, wpłacają opłatę partycypacyjną w wysokości 50 proc. kosztów budowy mieszkania (z kwoty śr. 4 200 zł/m2 pow. użytkowej mieszkania). Pozostałą część zobowiązania będą spłacały w ramach czynszu najmu (ok. 19 zł za m2), którego ok. 3/4 przeznaczone będzie na spłatę zaciągniętego przez TBS kredytu na realizację inwestycji. To pierwsza tego typu inwestycja na katowickim rynku, a program stanowi odpowiedź spółki na realne potrzeby mieszkańców Katowic i ma na celu wzbogacenie oferty mieszkaniowej miasta.

Wielorodzinne budynki mieszkalne osiedla, nawiązujące do zabytkowej zabudowy Giszowca, powstają u zbiegu ulic Górniczego Stanu i Pod Kasztanami. Łącznie będą w nich 24 mieszkania: w dwóch większych budynkach po osiem, a w dwóch mniejszych – po cztery. Największe lokale z oferty mają prawie 100 m2. Co istotne i niezwykle atrakcyjne dla przyszłych mieszkańców, wszystkie lokale mają również przydomowy ogródek oraz miejsce postojowe w cenie. Przy osiedlu powstanie również parking z 32 miejscami postojowymi oraz plac zabaw.
Osiedle, które ma być oddane do użytku najemcom w kwietniu 2019 roku, łączy nowoczesny projekt i podwyższony standard z rozwiązaniami, szanującymi zabytkową zabudowę jednej z najpiękniejszych dzielnic miasta, powstałej na początku XX wieku, przy budowie której projektanci wzorowali się na idei „miasta-ogrodu”. Największe atuty inwestycji to świetna lokalizacja w południowo-wschodniej części miasta, położonej pomiędzy lasami, a oddalonej od centrum Katowic zaledwie o 5 minut jazdy samochodem. Dużą zaletą jest niezmienna cena lokalu mieszkalnego, dużo niższa niż u komercyjnego dewelopera w porównywalnej lokalizacji. Koszt nabycia mieszkania łącznie z udziałem w gruncie, miejscem postojowym i marżą KTBS oscyluje w kwocie ok. 5500 zł/m2 brutto.

Joanna Chrustek , Joanna Jakoweńko