"POLSTAN", to firma rodzinna, w której tradycje wędliniarskie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dziś w swojej bogatej ofercie posiada blisko 160 produktów najwyższej jakości. Surowiec do wyrobu wędlin i mięs pozyskiwany jest wyłącznie z polskich gospodarstw rolnych. Rygorystyczny system kontroli wewnętrznej wyrobów jest oparty na identyfikacji surowców, przypraw i osłonek. Wyjątkowy smak wędlin uzyskiwany jest dzięki naturalnym marynatom i przyprawom, bez sztucznych ulepszaczy smaku i zapachu. Dzięki temu, że wędzarnie opalane są drewnem olchowym, zgodnie z dawną recepturą, wyroby z logo „POLSTAN” posiadają tradycyjny, swojski smak. W procesach produkcyjnych szczególny nacisk kładzie się na połączenie tradycji z nowoczesnością oraz bezwzględne przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa pracy.

Jak mówi Wiesław Stępień, właściciel Zakładów Mięsnych „POLSTAN”: – Nasza oferta, bogata w tradycyjne wyroby jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i wzrastające zainteresowanie konsumetów zdrową żywnością, produkowaną bez użycia konserwantów i ulepszaczy. Bacznie obserwujemy rynek i przeprowadzamy jego analizę, i w przyszłym roku planujemy również wprowdzić nasze wyroby na rynek Wielkiej Brytanii. Jesteśmy elastyczni w odniesieniu do spełniania oczekiwań konsumentów, zakład się rozrasta, produkcja rośnie, a my zdobywamy nowych klientów. Wyroby marki „POLSTAN” w tym roku zdobyły tytuł Najwyższa Jakość Quality International 2017 w kategorii Produkt, co jest dla nas kolejnym potwierdzeniem, że zmierzamy w dobrym kierunku.

Firma nieustannie rozbudowuje linie produkcyjne, dzięki czemu osiąga dziś poziom nawet 15 ton wyrobów mięsnych i wędliniarskich dziennie. Dzięki finansowemu wsparciu z unijnych programów na rozwój przedsiębiorstwa, zmodernizowano zakład, w tym wybudowano własną oczyszczalnię ścieków.
                               
Joanna Chrustek

Wiesław Stępień, właściciel Zakładów Mięsnych „POLSTAN” odbiera nagrodę Najwyższa Jakość QI z rąk red. Joanny Chrustek z Forum Biznesu