« Powrót do artykułu

Nabici w polisolokaty przegrywają w sądach

Ubezpieczyciel zatrzymał 98 proc. środków zgromadzonych na lokacie? Sądy odwoławcze: miał do tego prawo

pieniądze, finanse, złoty

żródło: ShutterStock

Możliwość wykupu jest prawem konsumenta do wcześniejszej likwidacji polisy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (9)

 • Marcin(2015-05-06 09:07) Zgłoś naruszenie 00

  To prawda, opłaty likwidacyjne zostały uznane za klauzule niedozwolone, dzięki czemu łatwiej jest konsumentom dochodzić swoich praw. Towarzystwa ubezpieczeniowe, coraz częściej wprowadzają drobne zmiany w umowach polis inwestycyjnych przykładowo nazywając opłaty likwidacyjne, świadczeniem za wykup, które nie jest klauzulą niedozwoloną. Nie zmienia to faktu, że nadal można odzyskać pieniądze. Ja sam byłem klientem Skandii i w momencie rezygnacji z polisolokaty, TU odebrało większość moich składek. Interesowałem się tematem, więc wiedziałem, że samemu nie ma co ruszać na prawników. Przeszukując internet zauważyłem, że zajmuje się tym tematem Kancelaria Lex. Opinie mają dobrą, więc się z nimi skontaktowałem. Wiedziałem, że sprawa może być trudna, ale udało im się odzyskać pieniądze. Jak ktoś jest zainteresowany tematem, to polecam poczytać ich stronkę http://www.kancelaria-lex.org/. Mają niezłe artykuły dotyczące polisolokat.

  Odpowiedz
 • noja(2015-05-05 10:42) Zgłoś naruszenie 00

  Polska raj dla naciągaczy, a wymiar sprawiedliwości... jaki wymiar?

  Odpowiedz
 • Jacek Szymański(2015-05-05 18:54) Zgłoś naruszenie 00

  Wg mojej wiedzy takie stanowisko sądów incydentalnie pojawia się wyłącznie w odniesieniu do produktów skandii- choć i tam pozostaje ono nieuzasadnione. Wszystkim zainteresowanym podaje sygnaturę prawomocnie zakończonej sprawy ws. Skandii gdzie osią sporu było właśnie to czy postanowienie przewidujące świadczenie wykupu stanowi świadczenie główne stron. Pomimo tego że Sąd I instancji przyjął koncepcje Skandii, że świadczenie wykupu ma taki charakter to Sąd odwoławczy zmienił wyrok i w całości uwzględnił powództwo naszego Klienta.

  Odpowiedz
 • ola(2015-05-07 15:21) Zgłoś naruszenie 00

  Tytuł artykułu, jak kilka innych osób już zauważyło, jest bardzo mylący. Postępowań odnośnie opłat likwidacyjnych toczy się bardzo dużo i niemal codziennie sądy orzekają na korzyść konsumentów. Tylko rodzaj produktów Towarzystwa na S. budzi wątpliwości sądów ze względu na nazwanie opłaty likwidacyjnej świadczeniem wykupu.
  O tym konkretnym rodzaju umów jest artykuł, a nie o wszystkich polisolokatach. Co ciekawe sądy na południu Polski wątpliwości takich jak Warszawskie nie mają i orzekają na korzyść konsumentów- również w tej konkretnej grupie produktów.

  Odpowiedz
 • Prawnik(2015-05-05 21:03) Zgłoś naruszenie 00

  Artykuł jest nieco mylący, gdyż w rzeczywistości sądy w przywołanych przez autorkę wyrokach nie stwierdziły, że pobieranie opłat likwidacyjnych jest dozwolone (przeciwnie - w treści uzasadnień potwierdziły, że stanowi to klauzule niedozwolone), tylko odniosły się do tego rodzaju specyficznych polisolokat, gdzie nie ma opłat likwidacyjnych, tylko jest określone, z góry pomniejszone dla pierwszych lat obowiązywania umowy tzw. świadczenie wykupowe.

  Powyższe wyroki nie oznaczają więc diametralnej zmiany orzecznictwa w sprawie polisolokat, a co najwyżej dotyczą tych niektórych, specyficznych przypadków.

  Rozumowanie sądu i tak jest przy tym bardzo kontrowersyjne i budzi wątpliwości.

  Odpowiedz
 • KrHr(2015-05-07 17:39) Zgłoś naruszenie 00

  Faktycznie, kwestia ta dotyczy póki co tylko wybranych produktów jednego z ubezpieczycieli. Co ciekawe, w stosunku do nich pojawiło się orzeczenie SOKIK-u, gdzie przyjęte przez tegoż ubezpieczyciela rozwiązanie zostało również uznane za klauzulę abuzywną (XVII AmC 12373/12 - wyrok widieje w bazie orzeczeń jako nieprawomocny), ale pełnomocnicy Skandii podnoszą, że sprawa została umorzona w II instancji. Zaraz potem Sąd Okręgowy w Warszawie zaczął orzekać na korzyć ubezpieczyciela.

  Odpowiedz
 • AndrzejWro(2015-05-15 10:46) Zgłoś naruszenie 00

  Mi osobiście udało odzyskać się pieniądze z opłat likwidacyjnych nakładanych przez T.U. Europa. Po serii nieuwzględnionych reklamacji zwróciłem się o pomoc do kancelarii lex, którą polecił mi znajomy. Pieniądze udało się odzyskać po roku czasu i nie wiązało się to dla mnie z dodatkowymi kosztami. Dla zainteresowanych podaję numer tel do osoby która moją sprawę prowadziła: 531 151 536

  Odpowiedz
 • OKRADZIONY PRZEZ OPENFINANCE(2015-07-17 11:26) Zgłoś naruszenie 00

  orzeczenia.warszawa.so.gov.pl/content/$N/154505000000903_III_C_001453_2013_Uz_2015-03-27_001

  Odpowiedz
 • gaziek(2016-08-03 13:13) Zgłoś naruszenie 00

  Polecam Kancelarię Virtus z Krakowa, sprawnie i skutecznie odzyskują opłaty likwidacyjnej!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!