Zobacz, jak chwilówki zarabiają na pożyczkach: Federacja Konsumentów obnaża praktyki parabanków

Chcesz wziąć pożyczkę finansową w parabanku?  Zobacz wyniki raportu Federacji Konsumentów. Przegląd wzorców pod kątem ich zgodności z ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim budzi wiele wątpliwości. W niektórych brak jest informacji o oprocentowaniu nominalnym, pobierane są nienależne odsetki przy odstąpieniu od umowy. FK znalazła także niezgodne z przepisami zapisy dotyczące rozliczenia pożyczki w przypadku wcześniejszej jej spłaty oraz brak określenia kolejności zaliczenia rat na poczet należności pożyczkodawcy.

pieniądze, finanse, monety

żródło: ShutterStock

Przedłużenie okresu spłaty pożyczki

Większość ocenianych wzorców przewiduje opłaty związane z przedłużeniem okresu spłaty pożyczki , przy czym rozróżniane są zazwyczaj dwa warianty: wniosek o przedłużenie terminu spłaty składany przed upływem okresu spłaty pożyczki oraz wniosek o przedłużenie składany po upływie okresu spłaty. Wysokość tych opłat w ocenianych wzorcach wynosiła na ogół od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wartości pożyczonego kapitału lub kształtowała się na poziomie takim samym jak prowizja za udzielenie pożyczki.

Przyjmijmy, że konsument pożyczył kwotę 2 000 zł na okres miesiąca. Prowizja za udzielenie pożyczki wynosi 25 % kwoty udzielonej pożyczki, czyli 500 zł. W wyniku trudnej sytuacji konsument składa wniosek o przedłużenie umowy na kolejny miesiąc. za który musi zapłacić opłatę w wysokości 25 %, czyli kolejne 500 zł. Kwota, jaką konsument będzie zmuszony oddać po dwóch miesiącach, wyniesie już 3 000 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!