« Powrót do artykułu

Jak ochronić oszczędności przed inflacją?

Według GUS średnie oprocentowanie lokaty terminowej dla osób fizycznych w Polsce to dzisiaj 1,6 proc. Średni wzrost cen, czyli inflacja za ostatni rok, to z kolei już 2,6 proc. Co gorsze, według zgodnej opinii większości analityków i ekonomistów, nie jest to krótkotrwały stan tymczasowy. Według najnowszej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego w 2020 r. inflacja w ciągu roku ma wynosić przeciętnie 2,8 proc., a w 2021 r. – 2,4 proc. W drugiej połowie bieżącego roku ma być średnio na poziomie 2,2 proc. Wygląda więc na to, że poniżej poziomu 2 proc. rocznie wskaźnika wzrostu cen szybko nie zobaczymy.

pieniądze

żródło: ShutterStock

Można próbować oszczędzać na rynku nieruchomości, akcji, złota albo w funduszach inwestycyjnych, ale trzeba pamiętać o tym, że po pierwsze jest tam większe ryzyko, co oznacza, że oszczędności możemy stracić, a po drugie, najczęściej są tam wyższe opłaty bądź prowizje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!