« Powrót do artykułu

Niemożność odstąpienia od umowy powoduje jej "odfrankowienie"

Rozwikłanie wad prawnych kredytów frankowych jest obecnie jednym z największych wyzwań dla świata prawniczego i sądów. Zagadnieniem tym zajmują się przedstawiciele nauki, sędziowie i, rzecz jasna, pełnomocnicy (zarówno banków, jak i „frankowiczów”).

Frank Szwajcarski

żródło: ShutterStock

Brak zagwarantowania kredytobiorcom konsumentom prawa odstąpienia oznacza abuzywność klauzuli waloryzacyjnej czy indeksacyjnej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • AnnaT(2018-01-17 12:09) Zgłoś naruszenie 200

  Tych umów nie da się obronić.... niestety robi to "polski rząd który jest kontrolowany przez lobby bankowe i który interes banków stawia przed interesem Polski i polaków.

  Odpowiedz
 • abcd(2018-01-22 18:50) Zgłoś naruszenie 101

  prof. Witold Modzelewski o ustawie przewidującej zwrot spreadów: "[Przecież] nie można pobierać marży za sprzedaż walut, których się nie ma. I to marży wielokrotnie wyższej od tej, którą biorą handlujący walutami. To elementarny ruch - zwrot nienależnie pobranych kwot, które banki wyłudziły od swoich klientów." I dalej o tzw. kredytach walutowych: "(...) istotą [problemu] jest tzw. "odwalutowanie" kredytów złotowych, indeksowanych wobec kursów innych walut, co jest rozwiązaniem patologicznym. Jest ono również rozwiązaniem szkodliwym ekonomicznie, bo przekształciło kredyt w ryzykowny instrument inwestycyjny."

  Odpowiedz
 • posiadacz kredytu złotówkowego.(2018-01-26 11:21) Zgłoś naruszenie 013

  Przepraszam bardzo. W momencie kiedy raty kredytu we frankach były niższe od rat w złotówkach jakoś nikt nie zwracał uwagi, że zapisy w umowach są niedozwolone. Czyli - jak korzystamy to zapisy nam odpowiadają, a jak tracimy to już nie. Każdy biorący kredyt we frankach chyba umie czytać, a nie tylko podpisać się?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!