Kredyty

15 kwietnia 2020 r.

W projekcie zaproponowano, by nowe regulacje miały zastosowanie do umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy – przy jednoczesnym założeniu, że kryminalizowane będą jedynie czyny (żądanie nadmiernej zapłaty) popełnione po wejściu w życie przepisów.

Za lichwę na 5 lat za kratki15 kwietnia 2020 r.

– Kilkanaście dni temu obniżyliśmy limit pozaodsetkowych kosztów kredytu. Firmy pożyczkowe zaczęły utyskiwać, że rozwinie się szara strefa. Otóż informuję: nie rozwinie się. Ci, którzy będą chcieli wykorzystać ludzi w potrzebie, spotkają się ze stanowczą odpowiedzią państwa. Lichwiarze będą mogli trafić do więzienia na 5 lat – zapowiada Marcin Warchoł, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka oraz wiceminister sprawiedliwości.

12 marca 2020 r.

Spłaty kredytów frankowych oparte są o postanowienia nieuczciwe dotyczące powiązania z walutą CHF oraz odsyłające w tym zakresie do dowolnie ustalanych kursów tabelarycznych banków

Frankowicze mają prawo zaprzestania spłaty kredytów nie tylko z powodu koronawirusa12 marca 2020 r.

Włosi planują zawieszenie spłaty kredytów. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział podobną inicjatywę ustawodawczą. Jednak frankowicze nie muszą powoływać się na koronawirusa, aby zaprzestać spłaty kredytu. Komisja Europejska wyraziła pogląd, że jeżeli świadczenia konsumenta oparte są o nieuczciwe postanowienia umowne – to konsument jeszcze przed wydaniem wyroku w sprawie może zaprzestać spełnienia świadczeń.

28 stycznia 2020 r.

Zakwestionowane klauzule dotyczyły sposobu ustalania kursów walut.

Getin Noble Bank ukarany za klauzule abuzywne28 stycznia 2020 r.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone postanowienia we wzorcach aneksów umów kredytów hipotecznych indeksowanych w euro i frankach stosowane przez Getin Noble Bank. Firma ma poinformować konsumentów, że nie są wiążące, i zapłacić prawie 13,5 mln zł kary. Podobne postępowania urząd prowadzi wobec siedmiu innych banków.

13 stycznia 2020 r.

Wobec nieważności umowy kwoty jakie zostały przez kredytobiorców wpłacone do banku podlegały zwrotowi.

Dziś już nie tylko kredyty hipoteczne są uznawane za nieważne13 stycznia 2020 r.

W ostatnim czasie frankowicze coraz śmielej ruszają do sądów, gdzie coraz częściej wygrywają. Przykładem kolejnej wygranej frankowiczów jest wyrok, który zapadł 7 stycznia 2020 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie, w którym Sąd uznał umowę Noble Bank S.A. (aktualnie Getin Noble Bank S.A) za nieważną i zasądził na rzecz kredytobiorców ponad 806 663 CHF. Po kursie z dnia wyroku daje to zawrotną kwotę ponad 3 145 340 zł. Z ogólnodostępnych informacji wynika, że tak wysokiej wygranej w Polsce jeszcze nie było. Po uprawomocnieniu się orzeczenia, byłby to kolejny rekord.

Galerie