Kredyty

5 grudnia 2018 r.

Powodowie w jednym z banków wzięli w 2008 r. indeksowany do franka szwajcarskiego kredyt hipoteczny.

Polskie franki przed europejskim trybunałem5 grudnia 2018 r.

Państwo polskie murem stoi za frankowiczami chcącymi rozwiązać swoje, zawierające klauzule abuzywne, umowy z bankami - wynika z dokumentu, do którego dotarł DGP. Jeśli TSUE podzieli opinię Rzeczypospolitej, osoby mające kłopot ze spłatą indeksowanych w walucie szwajcarskiej kredytów mogą się ich pozbyć. Kłopot natomiast będą miały banki z dużymi portfelami takich kredytów.

17 października 2018 r.

Ustawa antylichwiarska w swym założeniu jest prokonsumencka.

Ustawa antylichwiarska nie powstrzymała naciągaczy17 października 2018 r.

Ta ustawa jest dziurawa jak durszlak. Pozwala firmom, które prowadzą legalną działalność, podejmować takie działania, które już z legalnością nie mają wiele wspólnego - mówił na łamach DGP w lipcu 2016 r. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o przyjętej w końcówce kadencji poprzedniego Sejmu ustawie antylichwiarskiej (właściwie: nowelizacja ustawy o nadzorze nad sektorem finansowym i niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2015 r. poz. 1357).

26 września 2018 r.

Odróżnić należy dwie podstawy roszczenia odszkodowawczego przeciwko państwu.

Dzienis: Frankowicze zarzucają państwu, że o nich nie dba [OPINIA]26 września 2018 r.

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł pt. „Frankowicze pozwą Skarb Państwa” opublikowany 17 września 2018 r. w „Dzienniku Gazecie Prawnej” nr 180. Przedstawiono w nim pomysł wystąpienia przez posiadających kredyty frankowe z pozwami przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie za szkody powstałe w związku z umową o kredyt. Chociaż jest to dopiero zapowiedź takich działań, stanowi doskonałą okazję do zabrania głosu w tej dyskusji.

13 września 2018 r.

Jak ma pan problem z kredytem, najlepiej zwrócić się najpierw do banku i wskazać, że umowa może być źle skonstruowana.

Rothert: Rzecznik konsumenta – bat na banki w sprawie kredytów [WYWIAD]13 września 2018 r.

Na jesieni może zapaść wyrok w sprawie pozwu grupowego złożonego przez ponad 1,2 tys. klientów mBanku. Równolegle rusza kolejna sprawa, w której z bankiem sądzić się będzie kolejnych ponad 1,7 tys. osób. - Na 5 października wyznaczony został termin rozprawy - mówi Małgorzata Rothert, miejska rzecznik konsumentów w Warszawie, zaangażowana w trzy postępowania grupowe przeciwko mBankowi i BZ WBK.

4 września 2018 r.

Sądy I instancji idą na łatwiznę i bez głębszych rozważań zawieszają postępowania.

Czy sądy mają prawo zawieszać sprawy frankowiczów?4 września 2018 r.

Spory frankowiczów z bankami trwają już ponad 4 lata – jednak wciąż niewiele jest prawomocnych orzeczeń, choć liczba wyroków sądów I instancji na korzyść frankowiczów stale rośnie. W natłoku nowych spraw i braku wykrystalizowanej linii orzeczniczej sądy chętnie uciekają od wydawania wyroków zawieszając postępowania sądowe z uwagi na toczące się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE postępowanie dotyczące pytania prejudycjalnego zadanego przez Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie frankowej. Zdaniem sądów rozstrzygnięcie TSUE może mieć charakter prejudycjalny wobec zawieszonego postępowania. Z tą praktyką nie zgadza się Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Galerie