Od początku roku przeciętne oprocentowanie kredytów w złotych wzrosło o 0,7 pkt proc. i wynosi obecnie 6,22 proc., w najbliższym czasie tendencja wzrostowa powinna się utrzymywać - oceniają eksperci firmy doradczej Expander.

Listopad był kolejnym miesiącem, w którym wzrosło oprocentowanie kredytów w złotych.

Analityk Expandera Jarosław Sadowski tłumaczy, że główną przyczyną takiej sytuacji jest wzrost WIBOR-u. "Od początku roku wartość stawki WIBOR wzrosła o ponad 1 pkt proc. Dotychczas wzrost oprocentowania kredytu był łagodzony spadkiem marż bankowych, ale w listopadzie przeciętna marża nieznacznie wzrosła z 1,25 proc., do 1,27 proc., co nie pozostało bez wpływu na poziom oprocentowania kredytów w złotych" - powiedział analityk.

W przypadku kredytu na 300 tys. zł, z wkładem własnym wynoszącym 25 proc. tej kwoty - oprocentowanie, w zależności od banku, wynosi obecnie od 5,7 proc. do 6,7 proc. Z zestawienia Expandera wynika, że listopadzie tańsze kredyty oferowały następujące banki: Euro Bank (5,76 proc.), Credit Agricole i ING bank Śląski (po 5,82 proc.), Citi Handlowy (5,94 proc.) i BZ WBK (5,96 proc.).

Natomiast najwyższe stawki, powyżej 6,5 proc. proponowały: Pekao Bank Hipoteczny (6,56 proc.), DnB Nord (6,57 proc.), BOŚ (6,68 proc.) i Polbank EFG (6,77, proc.)

"To nie najlepsza wiadomość dla osób zainteresowanych zaciągnięciem kredytu hipotecznego, ale ta tendencja, czyli wzrost oprocentowania, najprawdopodobniej utrzyma się na początku przyszłego roku" - powiedział PAP Sadowski.

Jak podaje Komisja Nadzoru Finansowego, "WIBOR (od ang. Warsaw Interbank Offered Rate) to cena (wyrażona jako stopa procentowa), po której bank udziela kredytu innemu". "Oprocentowanie zmienne kredytów (najczęściej stosowane wobec kredytów długoterminowych) przedstawiane jest jako suma stopy WIBOR i marży banku. Oprocentowanie kredytu może być oparte również o stopę procentową kredytów międzybankowych w innym kraju (np. LIBOR)" - podaje KNF.

WIBOR ma duże znaczenie dla kredytobiorcy w polskim banku, gdyż decyduje o koszcie kredytu. Wraz ze wzrostem lub spadkiem stawki WIBOR zmienia się oprocentowanie kredytu (jest ono często określane jako stawka WIBOR plus marża banku).