statystyki

Potentaci w natarciu. GAFA nadciąga w zabukowane dla banków rejony

autor: Patryk Słowik07.03.2019, 07:21; Aktualizacja: 07.03.2019, 09:52
Nowocześnie, ale ostrożnie

Nowocześnie, ale ostrożnieźródło: DGP

Większość przedstawicieli sektora bankowego jest przekonana, że giganci technologiczni już wkrótce zechcą wejść przez drzwi, które uchyliła im UE.

Potentaci technologiczni będą bardziej aktywni na rynku usług finansowych i staną się konkurencją dla banków. Twierdzi tak 53 proc. reprezentantów sektora bankowego oraz 7 na 10 przedstawicieli banków spółdzielczych, których przepytała firma audytorsko-doradcza KPMG oraz Związek Banków Polskich. Ich raport poświęcony skutkom wejścia w życie dyrektywy PSD2 ma być dziś opublikowany.

Przypomnijmy: dyrektywa z listopada 2015 r. w Polsce została zaimplementowana nowelizacją ustawy o usługach płatniczych z 10 maja 2018 r. W największym skrócie: decydenci unijni postanowili wpuścić na rynek bankowy nowe podmioty, fintechy. Wykorzystując dane dostępowe do rachunku bankowego, mogą one oferować nowe usługi (rzecz jasna, taką ofertę mogą tworzyć również same banki). Rozwój sztucznej inteligencji pozwala już na to, by aplikacja mająca wgląd w nasz rachunek zasugerowała np. tańsze ubezpieczenie OC auta lub kawiarnię z tańszą, ale równie dobrze ocenianą kawą jak ta, którą obecnie pijemy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane