Euro 2012. Pozasportowe atrakcje Wrocławia

Zobacz, co warto zobaczyć będąc na meczu we Wrocławiu. Organizacja Euro 2012 w Polsce, to doskonała okazja, żeby poznać atrakcje turystyczne polskich miast.

 • Rynek we Wrocławiu – jeden z największych rynków staromiejskich w Europie, w średniowieczu stanowił główny plac targowy w mieście. Budynki wokół wrocławskiego rynku pochodzą z najróżniejszych epok historycznych.
 • Wrocławski Ratusz – to główny zabytek architektoniczny Wrocławia. Wybudowany w późnogotyckim stylu, stanowi jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce. Na wysokiej wieży mieści się najstarszy w Polsce dzwon zegarowy i najstarszy, pochodzący z 1368 roku, zegar wieżowy.
 • Wrocławska Fontanna Multimedialna – znajdująca się przy Hali Stulecia fontanna, jest największym tego typu obiektem w Polsce i jedną z największych fontann w Europie.
 • Stadion Miejski we Wrocławiu – głównym użytkownikiem stadionu jest klub piłkarski – Śląsk Wrocław. Stadion we Wrocławiu będzie jedną z aren Euro 2012. We Wrocławiu rozegrane będą trzy mecze grupowe.
 • Ogród zoologiczny we Wrocławiu – założone w 1865 roku zoo, jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce. W liczącym 30 hektarów ogrodzie jest największa ilość zwierząt, które zamieszkują ogrody zoologiczne w Polsce. W 2005 roku we wrocławskim zoo przebywało blisko 7100 zwierząt kręgowych.
 • Hala Stulecia – zwana również Halą Ludową. Jest to wybudowana w stylu ekspresjonistycznym hala widowisko-sportowa. Położony w Parku Szczytnickim obiekt, został w 2006 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Panorama Racławicka – muzeum sztuki, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Eksponuje obraz Bitwa pod Racławicami. Namalowany w latach 1893-1894 obraz przedstawia bitwę pod Racławicami, która miała miejsce podczas powstania kościuszkowskiego.
 • Ostrów Tumski – najstarsza, zabytkowa część Wrocławia. Badania archeologiczne wskazują na ślady osadnictwa w Ostrowie Tumskim na IX wiek. Ostrów Tumski powstał na obszarze przepraw na Odrze, pomiędzy ujściem rzek Oławy na południu, Ślęzy i Widawy na północy.
 • Pałac królewski we Wrocławiu – inaczej zwany pałacem Spätgenów, w przeszłości (od XVIII do XX wieku) stanowił rezydencję pruskich królów z dynastii Hohenzollernów. Obecnie w jego gamchu mieści się Muzeum Miejskie Wrocławia.
 • Plac Solny – dawny średniowieczny plac targowy we Wrocławiu. Plac Solny, przylega do wrocławskiego Rynku. Pod Placem Solnym znajduje się schron, w którym schronienie może znaleźć 300 osób.
 • Ogród Japoński – znajduje się w Parku Szczytnickim we Wrocławiu. Ogród Japoński został założony w latach 1909-1912, w związku z Wystawą Stulecia w 1913 roku. Dzięki pracy japońskich specjalistów, wszystkie elementy, w najdrobniejszych szczegółach, są zgodne z oryginalną japońską sztuką ogrodową.
 • Most Grunwaldzki – przerzucony nad Odrą most wiszący o konstrukcji stalowej, nitowanej. Został wybudowany w latach 1908-1910.
 • Wrocławskie krasnale – figurki krasnali, które sukcesywnie od 2001 roku są umieszczane na różnych ulicach miasta. Ich liczba ciągle się zmienia(pojawiają się nowe, a niektóre są kradzione). Ich popularność wśród turystów spowodowała, że są jedną z większych atrakcji turystycznych Wrocławia, a szlakiem Krasnali organizowane są specjalne wycieczki. Na zdjęciu: Temidek - spod siedziby Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu - ul. Włodkowica 8.
 • Ogród botaniczny – założony w 1811 roku na terenie Ostrowa Tumskiego. Jest drugim po Ogrodzie Botanicznym w Krakowie najstarszym tego typu ogrodem w Polsce. Obecnie obszar Ogrodu obejmuje 7,4 ha (i 0,33 ha pod szkłem) i znajduje się w nim około 7,5 tysiąca gatunków roślin (licząc różne ich odmiany liczba ta sięga 11,5 tysiąca) szklarniowych i gruntowych.
 • Kamienice Jaś i Małgosia – dwie średniowieczne kamienice połączone ze sobą arkadą. Znajdujące się na wrocławskim rynku kamienice zostały wybudowane najprawdopodobniej w XV wieku. Współczesną nazwę – "Jaś i Małgosia" – nadali kamieniczkom osadnicy ściągający do Wrocławia po II wojnie światowej, widząc w domkach dwie postacie trzymające się za ręce: mniejszego Jasia i większą Małgosię z bajki braci Grimm.
 • Po kibicowaniu na meczu warto odpocząć w położonym we Wrocławiu, Wrocławskim Parku Wodnym, który jest największym Aquaparkiem w Polsce.
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!