statystyki

Najgroźniejsi portugalscy chuligani przyjadą na Euro 2012

skomentuj

Władze Komendy Głównej Policji w Lizbonie poinformowały organizatorów piłkarskich mistrzostw Europy o możliwym pojawieniu się na turnieju groźnych chuliganów z Portugalii.

Publikacja: 6 czerwca 2012, 19:44 Aktualizacja: 6 czerwca 2012, 20:25

"Część z nich stanowią jednostki zainteresowane jedynie wszczynaniem bójek i wnoszeniem na stadiony materiałów wybuchowych" - przestrzegli Portugalczycy.

Władze wymiaru ścigania w Lizbonie przekazały już organizatorom Euro 2012 dokładne informacje o 14 najgroźniejszych pseudokibicach z tego kraju. Wyjaśniono, że policja nie ma żadnych środków prawnych, aby powstrzymać ich wyjazd na mistrzostwa Europy.

Mają zakaz wstępu na portugalskie stadiony

"Jednostki te mają zakaz wstępu na portugalskie stadiony. Nie dotyczy on jednak obiektów sportowych w Polsce i na Ukrainie. W gronie najbardziej niebezpiecznych pseudokibiców jest 12 mieszkańców Lizbony, a także dwie osoby z Porto" - ujawnił Luis Elias z Komendy Głównej Policji w Lizbonie.

Zapewnił, że w sytuacji, gdy potwierdzą się informacje o wyjeździe na Euro którejś z osób z "grupy największego ryzyka", o fakcie tym zostanie natychmiast poinformowany wymiar ścigania w Polsce i na Ukrainie.

3000 kibiców notowanych w policyjnych statystykach za akty agresji

"Dodatkowy problem może stanowić grupa 3000 kibiców notowanych w policyjnych statystykach za akty agresji i wandalizm na obiektach sportowych w Portugalii. Oni również mogą przybyć na Euro" - powiedział Elias.

Według szacunków Portugalskiej Federacji Piłkarskiej (FPF), na mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie wybiera się ponad 5000 kibiców reprezentacji tego kraju. Znaczną ich część stanowić będą portugalscy emigranci z Niemiec, Szwajcarii i Francji.

Portugalia wysłała na Euro 17 agentów ochrony. Ośmiu funkcjonariuszy czuwa nad bezpieczeństwem przebywającej od poniedziałkowego wieczoru w Opalenicy kadry Paula Bento. Pozostali będą ochraniać portugalskich kibiców oraz dziennikarzy.

Zapytaj o licencje