statystyki

Wojsko na Euro 2012: Więcej dyżurów lotnictwa, dokładniejsza kontrola radarowa

skomentuj

Na czas piłkarskich mistrzostw wojsko wzmocni kontrolę przestrzeni nad Polską zarówno z powietrza - będzie więcej samolotów, jak i z ziemi - przez zagęszczenie radiolokacji i gotowość broni przeciwlotniczej.

Publikacja: 3 czerwca 2012, 02:30

Polski żołnierz

źródło: Inne
autor: flickr.com
Polski żołnierz

"Siły zbrojne są przeznaczone tylko do wsparcia MSW i innych resortów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa podczas turnieju; mogą je wesprzeć w sytuacjach szczególnych" - przypomniał w rozmowie z PAP szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch.

"Obszar, w którym wojsko odgrywa zasadniczą rolę, to ochrona polskiej przestrzeni powietrznej przed nieuprawnionym wtargnięciem środków latających, zarówno w obszarach, gdzie odbywają się mecze, jak i całej przestrzeni państwa" - powiedział generał.

W czasie turnieju armia przeznaczy do tych zadań więcej samolotów myśliwskich niż zwykle, zwiększy gotowość pododdziałów obrony powietrznej wyposażonych w rakiety ziemia-powietrze, a stacje radiolokacyjne będą kontrolować przestrzeń powietrzną także na mniejszych wysokościach. Więcej będzie też gotowych do użycia uzbrojonych śmigłowców. Dodatkowe dyżury obrony powietrznej wojsko będzie pełnić od 7 czerwca do 2 lipca.

"Przestrzeń powietrzna nie będzie sparaliżowana, ale w dni meczów nad stadionami i w ich bezpośrednim otoczeniu lotów nie będzie. W czasie Euro skrupulatniejsze będą kontrole i nadzór na lotniskach, gdzie są małe statki powietrzne, takie jak lekkie samoloty i paralotnie" - powiedział Cieniuch.

Cywilna Polska Agencja Żeglugi Powietrznej stopniowo wprowadza ograniczenia w cywilnym ruchu lotniczym. Pierwsze strefy zakazu lub ograniczenia lotów obowiązują od połowy maja. Od 7 czerwca - na dzień przed początkiem Euro 2012 - ma zostać zamknięte niebo nad miejscowościami zakwaterowania i treningów piłkarzy. Po południu i wieczorami zamknięta będzie przestrzeń nad strefami kibica, a w dni meczów - nad stadionami.

Cieniuch dodał, że ruch w korytarzach powietrznych będzie się odbywał normalnie, nie będzie utrudnień w lotach z osobami na najwyższych stanowiskach w państwie (loty ze statusem HEAD) i w ruchu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Żandarmi, którzy na czas turnieju otrzymali uprawnienia równe policyjnym, będą pomagać Straży Granicznej, mogą też razem z policjantami patrolować okolice stadionów. Ponad tysiąc żandarmów zostanie skierowanych w miejsca, z których policja zostanie przeniesiona do zadań związanych z zabezpieczeniem mistrzostw.

O ewentualnym użyciu wojska (łącznie ponad 3 tys. żołnierzy wydzielonych do pomocy przy Euro) ma decydować policyjne centrum dowodzenia w Legionowie; mogą oni być skierowani do zadań m.in. ratownictwa medycznego, opieki medycznej, przeciwdziałania terroryzmowi i zarządzania kryzysowemu.

W wojsku głównym koordynatorem zadań związanych z turniejem jest Centrum Zarządzania Kryzysowego mieszczące się w obiektach Sztabu Generalnego. Centrum będzie koordynować działania Dowództwa Operacyjnego, któremu podlegają wszystkie siły i środki wyznaczone przez wojsko do zabezpieczenia Euro 2012, oraz Dowództwo Wojsk Specjalnych, które mogłyby zostać użyte w razie potrzeby po uprzednim postanowieniu prezydenta.

Na każdym poziomie zarządzania Euro - od krajowego komitetu koordynującego organizację turnieju przez Krajowy Sztab Operacyjny po centra dowodzenia i lokalne sztaby operacyjne - będą działali oficerowie łącznikowi.

Zapytaj o licencje