statystyki

Minister Mucha zaprasza na Euro 2012 wydawcę BBC

skomentuj

Minister sportu Joanna Mucha zaprosiła do Polski na piłkarskie mistrzostwa Europy Toma Gilesa, odpowiedzialnego za materiały w programie Panorama stacji BBC, gdzie w poniedziałek ukazał się materiał o rasizmie i przemocy na polskich oraz ukraińskich stadionach.

Publikacja: 29 maja 2012, 17:24 Aktualizacja: 29 maja 2012, 17:53

Joanna Mucha

źródło: Newspix
autor: Aleksander Majdanski
Joanna Mucha

Do listu skierowanego do Gilesa dołączony zostanie bilet na jedno ze spotkań ME w Polsce.

"Z ogromnym zaskoczeniem obejrzałam program wyemitowany w stacji BBC +Euro 2012: Stadiums of Hate+, w którym na pierwszy plan wysuwał się apel piłkarza Sola Campbella przestrzegający przed przyjazdem na mecze w Polsce i na Ukrainie. Program ten w niezwykle tendencyjnie i jednostronny sposób dokumentował antysemityzm na stadionach w Polsce i rasistowską przemoc na Ukrainie" - napisała w liście do Gilesa Mucha.

Minister uważa, że opinia byłego kapitana reprezentacji Anglii jest niesprawiedliwa i opiera się na stereotypach "budowanych przez jednostkowe przypadki i incydenty". Podkreśliła, że patologie stadionowe, takie jak ksenofobia czy rasizm, to problem ogólnoeuropejski, a w Polsce zjawisko to dotyczy zdecydowanej mniejszości kibiców.

"Z całą pewnością mogę Pana zapewnić, iż podczas Euro 2012 w Polsce, wszyscy goście z całej Europy i świata poznają otwartych, gościnnych i uśmiechniętych ludzi - Polaków, którzy będą gospodarzami tej wielkiej imprezy" - napisała minister sportu.

Sol Campbell w wywiadzie dla BBC przestrzegał, że lepiej nie jechać do Polski, bo można wrócić w trumnie. Jak ocenił, UEFA popełniła błąd, przyznając prawa organizowania Euro 2012 Polsce i Ukrainie, ponieważ kraje te nie wytrzebiły rasizmu i nie zasługują na wyróżnienie.

Zapytaj o licencje