statystyki

Kościół też jest gotowy na Euro 2012

skomentuj

Kościół jest gotowy na Euro 2012 - zapewnił PAP krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń. Przy kościołach, które są blisko stadionów, odprawiane będą msze św. w językach narodowych i nabożeństwa ekumeniczne; będzie możliwość spowiedzi i rozmowy z kapłanami.

Publikacja: 29 maja 2012, 15:29 Aktualizacja: 29 maja 2012, 15:48

"Wspólne szlachetne kibicowanie, entuzjazm, emocje niech mają wymiar sportowy, niech będą wyrazem nie tylko radości i wspierania własnej reprezentacji, ale także szacunku dla przeciwnika i jego godności" - napisali polscy biskupi w specjalnym przesłaniu, które będzie odczytywane w kościołach.

"Niech jedność i braterstwo wyrazi się w kibicowaniu, we wzajemnej akceptacji, w pomocy wynikającej z wrażliwości na drugiego człowieka. Niech wszyscy kibice szanują się, doceniają zdrową rywalizację, a w porażce widzą bodziec do podjęcia jeszcze większego sportowego wysiłku" - czytamy w słowie biskupów na Euro 2012.

Gazety i msze w języku angielskim we wszystkich miastach-gospodarzach

Centralne nabożeństwo ekumeniczne Euro 2012 ma się odbyć w katedrze pw. św. Floriana na warszawskiej Pradze 6 czerwca o godz. 16. W ewangelizację włączą się także inne miasta. Ruch Światło-Życie zachęca do akcji "Kibicuj Rodzinie", w którą włączyło się 60 miast w Polsce.

W każdym z miast gospodarzy wydane zostaną gazetki ewangelizacyjne z informacjami dla kibiców. Przyjeżdżający do Poznania na mistrzostwa otrzymają wydaną w języku polskim i angielskim gazetę "Strefa Jezusa"; planowany nakład to 30 tys. egzemplarzy.

Jak poinformował PAP rzecznik archidiecezji wrocławskiej, ks. dr Stanisław Jóźwiak we Wrocławiu będą msze św. skierowane do kibiców odprawiane w Kościele Garnizonowym, położonym tuż przy Stefie Kibica. Pierwszej takiej mszy będzie przewodniczył metropolita wrocławski abp. Marian Gołębiewski.

Trzeźwe kibicowanie z misją

Głównym organizatorem wrocławskiego projektu o nazwie "Duchowego zaplecza Euro" jest działające przy wrocławskiej kurii Centrum Kultury im. Jana Pawła II. Na stronie internetowej projektu organizatorzy podkreślają, że "chcą wykorzystać klimat święta sportowego, żeby głosić ewangelię".

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski zachęca nie tylko do kulturalnego, ale również trzeźwego kibicowania. "Wspierajmy polską reprezentację i inne zespoły trzeźwym dopingiem. Pokażmy naszym gościom z całego świata, że jesteśmy ludźmi wolnymi, potrafiącymi się bawić, cieszyć, przeżywać zawody sportowe bez alkoholu" - powiedział.

O tym, że "piłka to też narzędzie ewangelizacyjne" przypomniał sekretarz Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji o. Kazimierz Szymczycha. Podkreślił, że Euro 2012 to doskonała okazja do ewangelizacji - kibiców i rodzin.

Podkreślił, że dla wielu dzieci w krajach misyjnych zagrać prawdziwą piłką to wciąż marzenie. Stąd inicjatywa Dzieła Pomocy "Ad Gentes" pod hasłem "2012 piłek na rok 2012". Polega ona na przekazywaniu tej agendzie Komisji Episkopatu funduszy bądź zakupionych piłek. "Niechaj misjonarze i misjonarki po urlopach w ojczyźnie mają okazję zabrać ze sobą choćby jedną piłkę dla dzieci i młodzieży, którym głoszą Ewangelię - zachęcił o. Szymczycha.

Powstał specjalny portal dla katolickich kibiców

Wiele informacji o Euro 2012 znajduje się na stronie www.sport.episkopat.pl. Znajdują się tu m.in. listy biskupów na temat mistrzostw, ewangelia dla sportowca i kibica, katechezy dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Mówią one o kibicowaniu, właściwym przeżywaniu sportowego święta oraz szacunku dla każdego, kto przyjdzie na stadion.

By dotrzeć do kibiców z innych krajów duszpasterstwo sportowców swoją stronę internetową przygotowało także w języku angielskim. Znajdują się tam m.in. informacje jak dojechać do tych parafii, w których będą się odbywały nabożeństwa związane z Euro 2012 i w jakich językach sprawowana będzie liturgia.

Towarzystwo Świętego Pawła wydało "Ewangelię dla sportowca i kibica". Publikacja pomyślana jest nie tylko jako przydatna podczas Euro 2012, ale również podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Pierwsza część to cztery Ewangelie, w drugiej znajdują się świadectwa sportowców, a na zakończenie modlitewnik sportowca. Dostępne będą także "Perełki dla kibica" z myślami Jana Pawła II.

Kościoły chrześcijańskie innych wyznań ze względu na to, że są małymi Kościołami nie czynią specjalnych przygotowań do Euro 2012, ale ich przedstawiciele będą uczestniczyć w nabożeństwach ekumenicznych i pełnić dyżury w swoich świątyniach - powiedział PAP rzecznik prasowy Kościoła luterańskiego ks. Wojciech Pracki.

Zapytaj o licencje