statystyki

Euro 2012: reprezentacja Rosji może się przenieść z Warszawy do Kijowa

skomentuj

Reprezentacja Rosji podczas piłkarskich mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie może przenieść swoją bazę z Warszawy do Kijowa - sugeruje w czwartek dziennik "Moskowskije Nowosti".

Publikacja: 24 maja 2012, 10:30 Aktualizacja: 24 maja 2012, 10:52

W Euro 2012 grupowymi rywalami Rosji będą Polska, Czechy i Grecja. Rosjanie wcześniej zdecydowali, że w trakcie turnieju zatrzymają się w warszawskim Hotelu Bristol, w sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego.

"Jeśli zagrożenie wystąpieniami w Polsce zostanie uznane za realne, to władze Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej (RFS) mogą wrócić do wariantu kijowskiego" - poinformowała gazeta. Według niej, hoteli o odpowiedniej dla "Sbornej" klasie w Polsce dwa tygodnie przed rozpoczęciem turnieju już nie uda się znaleźć.

"Moskowskije Nowosti" przypomniały, że pierwotnie zakładano, że Rosja swoje centrum pobytowe podczas ME będzie mieć na Ukrainie. "Prezes RFS Siergiej Fursenko do końca opowiadał się za wariantem, w którym drużyna Rosji zamieszka w Kijowie, a do Polski będzie tylko latać na mecze. Jednak trenerowi Dickowi Advocaatowi bardziej pasowała Warszawa" - przekazał dziennik.

Gazeta przyznała jednak, że "na razie zmiana miejsca zakwaterowania wydaje się mało prawdopodobna".

"Wszelako nastroje protestacyjne w Polsce są bardzo silne. Część dotyczy socjalistycznej przeszłości i II wojny światowej. Na placu przed hotelem, w którym ma zamieszkać reprezentacja Rosji, polityczne akcje odbywają się w 10. dniu każdego miesiąca. Poświęcone są pamięci ofiar katastrofy samolotu polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku" - podała gazeta.

"Moskowskije Nowosti" poinformowały również, że spotkanie Polska-Rosja, które odbędzie się 12 czerwca w Warszawie, uznane zostało za mecz podwyższonego ryzyka. "Możliwe są starcia między kibicami dwóch krajów. Polska, podobnie jak Rosja, znana jest z radykalizmu fanów" - wskazuje gazeta.

Dziennik zauważył, że "końcówka polskiej ligi upłynęła pod znakiem patriotyzmu". "Na trybunach pojawiały się banery z napisami w rodzaju +Znamy wrogów narodu polskiego+. Szczególnie aktywni byli fani warszawskiej Legii" - podały "Moskowskije Nowosti".

Zdaniem gazety polskie władze obawiają się, że 10 czerwca "kolejne akcje mogą przekształcić się w antyrosyjskie wystąpienia" i "stworzyć zagrożenie dla reprezentacji Rosji".

"Moskowskije Nowosti" przekazały, że w RFS dano do zrozumienia, że reprezentacja Rosji nie zamierza wyprowadzać się z Warszawy.

Poprzedniego dnia rzecznik federacji piłkarskiej Nikołaj Komarow oświadczył, że podczas turnieju drużyna Rosji zamieszka w tym hotelu, który sobie wybrała. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi polskiej minister sportu Joanny Muchy, która kilka godzin wcześniej powiedziała posłom z sejmowej Komisji Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki, że ekipa rosyjska została poinformowana o możliwości wyboru innej lokalizacji.

"Sport jest poza polityką. Jesteśmy pewni, że w Polsce czeka nas gościnne i ciepłe przyjęcie. Reprezentacja Rosji będzie mieszkać w tym hotelu, który zawczasu został wybrany. I nic nie przeszkodzi naszym planom" - oznajmił Komarow.

Wcześniej prezes RFS Siergiej Fursenko poinformował, że strona rosyjska definitywnie zrezygnowała z organizowania w Warszawie specjalnej strefy dla własnych kibiców. Miała ona, nazwana Domem Rosyjskim, być usytuowana na Torwarze. Fursenko przekazał, że RFS zamiast strefy na Torwarze uruchomi dla rosyjskich kibiców specjalne biuro w hotelu Intercontinental.

Bristol znalazł się w katalogu zatwierdzonym przez UEFA

Stołeczny hotel Bristol znalazł się w oficjalnym katalogu centrów pobytowych dla drużyn, zatwierdzonym przez UEFA. W katalogu znalazło się 21 polskich i 17 ukraińskich ośrodków. Po wizytacji tych miejsc przez przedstawicieli drużyn poszczególne ekipy dokonały wybory i zawarły wstępne umowy z właścicielami obiektów.

W lutym UEFA oficjalnie zatwierdziła i ogłosiła listę centrów, w których będą zakwaterowani uczestnicy ME. 13 spośród 16 drużyn wybrało Polskę. Reprezentacja Rosji zdecydowała się na Hotel Bristol oraz Stadiom Miejski w Sulejówku jako miejsce treningów.

Podczas zgrupowań przed oficjalnymi meczami Rosjanie zawsze zatrzymują się w luksusowych hotelach. W styczniu Fursenko i Advocaat osobiście wizytowali Hotel Bristol i stadion w Sulejówku. Jak twierdzą "Moskowskije Nowosti", dyrekcja Bristolu zobowiązała się do zapewnienia "Sbornej" m.in. osobnego wejścia i specjalnej kuchni.

Zapytaj o licencje