statystyki

Do rozpoczęcia Euro 2012 pozostał miesiąc. Nie zrealizowano inwestycji wartych 13 miliardów zł

skomentuj

Do rozpoczęcia Euro 2012 pozostał miesiąc. Przygotowując się do mistrzostw nie zrealizowano inwestycji wartych 13 miliardów złotych - pisze dzisiejsza Rzeczpospolita. To 1/8 wszystkich zaplanowanych początkowo inwestycji.

Publikacja: 8 maja 2012, 10:31 Aktualizacja: 8 maja 2012, 10:44

Egzamin z przygotowań do Euro 2012 zdali prywatni przedsiębiorcy, a zawiodło państwo. Największą porażką jest infrastruktura. Żadna z dróg, którymi zgodnie z deklaracjami z 2008 r. kibice mieli podróżować po Polsce, nie zostanie w całości wybudowana ani zmodernizowana. Na pierwszy plan wysuwa się budowa kluczowego odcinka autostrady A2 do Warszawy, który zgodnie z wielokrotnymi deklaracjami byłego ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka i obecnego szefa resortu transportu Sławomira Nowaka miał być przejezdny w czerwcu – pisze Rzeczpospolita.

Gotowe nie będą również autostrady A1 i A4. Do porażki przyznają się nawet politycy koalicji. – Żadne z miast gospodarzy nie będzie mieć ze sobą bezpośredniego, nowego połączenia zarówno drogowego, jak i kolejowego – mówi Janusz Piechociński (PSL), wiceszef Sejmowej Komisji Infrastruktury.

Lepiej wyglądają inwestycję, za które odpowiadały samorządy. Stadiony i lotniska są gotowe na przyjazd kibiców. To jednak marna pociecha w sytuacji, gdy na czas mistrzostw pozamykanych zostanie tam wiele szkół, uczelni, teatrów czy muzeów – pisze gazeta.  

- Myślę, że za dużo nam obiecano w sensie infrastruktury i niepotrzebnie, bo UEFA nie pytała o autostrady. Pytała o stadiony, hotele i ośrodki pobytowe - powiedział w TVN24 były prezes PZPN Michał Listkiewicz.

Zapytaj o licencje