statystyki

Sondaż: Zaledwie 30 proc. Polaków wierzy w sukces Euro 2012

skomentuj

Mistrzostwa Europy 2012 okażą się dla polskich piłkarzy sukcesem lub triumfem - uważa 30 procent badanych w połowie marca przez TNS OBOP respondentów z reprezentatywnej grupy 1002 osób.

Publikacja: 28 marca 2012, 17:26 Aktualizacja: 28 marca 2012, 18:03

Euro 2012

źródło: ShutterStock
Euro 2012

Ani sukcesu ani niepowodzenia sportowego nie przewiduje również 30 procent badanych, natomiast 27 procent jest do oceny szans Polaków nastawiona pesymistycznie, obawia się niepowodzenia (19 procent) lub nawet klapy (8 procent).

Wiele kontrowersji wzbudzała w mediach budowa Stadionu Narodowego. Krytykowano bardzo znaczne, rosnące koszty inwestycji i wysokie zarobki pracowników Narodowego Centrum Sportu. Prawie jedna czwarta ankietowanych - 24 procent zdecydowanie oceniła jednak, że budowa była konieczna, a 46 procent, że raczej warto było przeprowadzić taką inwestycję. Raczej nie i zdecydowanie nie odpowiedziało 23 procent uczestników badania.

Zapytano także komu najbardziej potrzebne jest Euro, a badani mieli możliwość podania dwóch odpowiedzi. Wynika z nich, że mistrzostwa najbardziej są potrzebne kibicom - 41 procent, wszystkim Polakom - 32 procent, działaczom sportowym - 28 procent, właścicielom hoteli i barów - 17 procent, ale również rządowi - 19 procent.

Generalnie z badania wynika, że w nastawieniu Polaków do Euro 2012 jest silny ton optymizmu, na ich opinię bardzo słaby wpływ ma wykształcenie. Pojawiły się natomiast różnice między zwolennikami PO i PiS.

Zwolennicy PO są większymi optymistami, nawet gdy chodzi o sukces sportowy Euro, częściej też oceniają, że "warto było". Najciekawsze są różnice w poglądach na to, kto będzie największym beneficjentem Euro. Prawie połowa sympatyków PO (47 procent) ocenia "my, Polacy", a tylko 12 procent wskazuje rząd.

Wśród zwolenników PiS wyniki są inne, 26 procent uważa, że ogół Polaków, ale niewiele mniej - 21 procent wskazuje rząd. Najmniejsze różnice dotyczyły oceny sportowej turnieju: triumf lub sukces biało-czerwonych widziało 33 procent ankietowanych z PiS i 38 procent z PO. Także przy ocenie inwestycji drogowych 71 procent zwolenników PiS i 77 procent z PO zadeklarowało, że warto było je prowadzić.

Zapytaj o licencje