Miliardy na energetykę: Oto mapa najbliższych inwestycji energetycznych w Polsce

W największych grupach energetycznych – PGE i Tauronie – zapadają właśnie decyzje dotyczące kolejnych inwestycji w rozbudowę swoich zakładów. Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołania konsorcjum spółek Hitachi i Doosan do przetargu na rozbudowę Elektrowni Turów. Teraz PGE może rozstrzygaćprzetarg na budowę bloku na węgiel brunatny o mocy 450 MW.

Energetyka

żródło: DGP

Decyzja zapadnie w ciągu najbliższych tygodni. Do końca lutego – to już kolejny termin – Tauron czeka zaś na gwarancje bankowe od spółki Rafako – lidera konsorcjum wybranego do budowy bloku o mocy ponad 900 MW. Rafako złożyło wnioski m.in. do banków PKO BP i BGK. Opóźnienie wiąże się też z problemami ze składem konsorcjum:

z powodu kiepskiej kondycji Mostostalu Warszawa jego udział w przedsięwzięciu został zredukowany do 0,1 proc. – Realizowane obecnie inwestycje i tak są spóźnione o jakieś dwa lata.

Jeśli nie ruszą kolejne, po 2017 r. Polsce grozi deficyt mocy w związku z koniecznością wyłączania przestarzałych bloków – mówi analityk Bartłomiej Sosna z firmy konsultingowej PMR. PMR podlicza wartość wstrzymanych inwestycji w energetyce – np. w Ostrołęce,Rybniku, Blachowni i we Wrocławiu – na ponad 31 mld zł.

Z powodu ryzyka,ze za kilka lat będziemy musieli importować energię, resort gospodarki głowi się nad tym, jak je urentownić. Wicepremier Janusz Piechociński zasugerował w tym tygodniu, ze czas wrócić do koncepcji budowy bloku o mocy 1000 MW w Ostrołęce (dwa lata temu Energa podjęła decyzje o wstrzymaniu prac ze względu na trudna sytuacje na rynku energii). – Inwestycje w energetykę są niezbędne. Problem w tym, ze cena energii hurtowej niespecjalnie je wspiera. Odpowiedzią może być przygotowywany przez Ministerstwo Gospodarki program wsparcia dla dużych inwestycji m.in. przez mechanizm operacyjnej rezerwy mocy – mówi Piotr Piela z firmy doradczej EY.

Inny rozwiązany pomysł to kontrakty różnicowe, czyli długoterminowe umowy z gwarancja cen energii. Dzięki inwestycjom PGE i Enei w Opolu i Kozienicach wartość budowanych bloków osiągnęła 19 mld zł. Inwestycje na etapie przygotowania do przetargu są warte 52 mld zł (z tego 40 mld zł to elektrownia jądrowa).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • ola84(2018-10-20 12:55) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe co dalej w polityce surowcowej i wpływie unijnej polityki klimatycznej na Polskę. Kongres590 wkrótce i podobno temat ma być mocno na tapecie. Zobaczymy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!